Бібліотека – центр громади *

Filed under Новини, Статті

54254995_359027711612497_1871953425718050816_oСучасна бібліотека, виконуючи свої основні ролі – інформаційну, просвітницьку, культурну, трансформується і розвивається разом із суспільством, а головне – ламає застарілі стереотипи. Сьогодні бібліотека стає громадським центром, місцем для спілкування, згуртування, обговорення проблем та пошуку шляхів їх вирішення. Протягом 2018-2019 років я маю чудову можливість бути учасницею «Школи громадської участі – 4» («ШОУ-4»), що реалізується Інститутом соціокультурного менеджменту за фінансової підтримки Фонду ім. Ч.С. Мотта.

Актуальними і дуже корисними стали отримані знання на тренінгах «Анімація громадської діяльності», «Польський досвід розвитку громад», «Залучення фінансування з місцевих джерел» та під час участі в Четвертій національній конференції «Соціальна анімація для розвитку культури та громад». Цими знаннями та досвідом я ділюся з колегами під час проведення семінарів для бібліотекарок Новопсковської централізованої бібліотечної системи, яка налічує 27 бібліотек. Цікавим видався тренінг для бібліотечних працівників з фандрейзингу. Як правильно його залучати в професійній діяльності бібліотек та стати справжнім, успішним фандрезером. Як правильно планувати, робити аналіз та звітність – цю непросту та дуже багатогранну тему намагалися зрозуміти та осмислити бібліотечні працівники на районному семінарі-тренінгу, який відбувся в читальній залі Новопсковської центральної районної бібліотеки. Учасниці ділилися на команди, де виконували різні завдання. Насамперед, необхідно було відповісти на питання «хто ми?», «які у нас є здобутки» і «чого хочемо досягти».

Також, кожна група бібліотекарок намагалася сформувати свій проект та план залучення коштів і ресурсів на його реалізацію. Підсумок такий: фандрейзинг буде ефективним тільки тоді, якщо цим займатися постійно, ефективно застосовувати його методи, вірити в свої сили та успішність кампанії. Не менш важливим компонентом участі в «ШОУ-4» для мене є можливість спілкуватися з колегами та однодумцями, ділитися досвідом та налагоджувати партнерські стосунки. Саме завдяки отриманим знанням та новим знайомствам виникла цікава ідея святкування Дня Соборності України. Бібліотекарі Новопсковської центральної районної бібліотеки запропонували он-лайн спілкування колегам з Центральної України, Галичини та Закарпаття. Живий віртуальний ланцюг єдності об’єднав громади найсхіднішого прикордонного смт. Новопскова Луганської області, центру – м. Олександрії Кіровоградської області, заходу – м. Жидачива Львівської області та м. Виноградова Закарпатської області.

Чудові відчуття від отриманих знань, коли можеш поділитися ними з іншими, та найкращі – коли вони приносять дієвий результат. Знання та навички з написання проектів стали в нагоді при написанні проектів до Міжнародної Організації з Міграції (МОМ) за підтримки Уряду Японії. В цьому проекті Центральна районна бібліотека разом з Районною бібліотекою для дітей отримала перемогу. Завдяки проекту відремонтована Районна бібліотека для дітей (на суму 675 729 грн.), отримано забезпечення матеріальнотехнічної бази Центральної районної бібліотеки та Районної бібліотеки для дітей на суму 293 323 грн.

Основною метою проекту є підтримка сталого розвитку та подальшого згуртування громади навколо вирішення соціальних питань. Підтримка комфортного дозвіллєвого, інклюзивного та екотуристичного простору на базі бібліотек для забезпечення дозвілля всіх груп населення, проведення ефективної фахової психологічної допомоги уразливим групам населення, сприяння розвитку освіти та спілкування дітей та молоді.47421272_1939502736169593_2769156885373255680_o

Під час реалізації цього проекту було заплановано та проведено близько 70 заходів для різних категорій населення, а саме: родинний open-air, толока, фестиваль розваг, хенд-мейд ярмарок, майстер-клас, толока, простір толерантності, молодіжна тусовка, арт-терапія, психологічні тренінги, які відвідали близько 1500 людей. Ще одна перемога Новопсковської центральної районної бібліотеки – участь у Обласному проекті культурних обмінів «Новий подих культурної співдружності». З 5 серпня по 7серпня 2018 року – відбувся дружній візит новопсковських працівників культури до Жидачівщини Львівської області в рамках обласного проекту культурних обмінів КЗ «Новопсковська ЦБС» «Новий подих культурної співдружності», в якому взяли участь 19 працівників культури Новопсковщини.

Мета проекту спрямована на розширення прямих контактів між бібліотечними закладами, започаткування співпраці між музейними, клубними установами та закладами позашкільної освіти, збереження культурних традицій, ознайомлення з новими тенденціями у розвитку культури обох регіонів шляхом участі творчих колективів та фахівців у фестивалях, конкурсах, семінарах, майстер-класах, тренінгах.

Датський літературознавець Георг Брандес якось сказав: «Найбільшою небезпекою для свободи є пасивність народу». Гірше лише, коли активність не проявляє молодь – рушійна сила суспільства. Тому наразі, дуже актуальною стала ідея створення молодіжного центру в бібліотеці. Попередньо провівши опитування молоді, виявивши їх потреби та проблеми, разом з активом клубу «Vector», були намічені три напрямки – неформальна освіта, краєзнавчий туризм та дозвілля. Отримані знання та практичні навички з фандрейзингу, адвокації, проектного менеджменту в «ШОУ-4» допомагають нам і в цьому напрямку роботи.

Протягом невеликого часу існування нашого Центру вже відбулися заходи, ініційовані молодими активістами. На передодні Міжнародного дня піци (9-го лютого 2019 року) в стінах Новопсковської центральної районної бібліотеки в рамках роботи молодіжного центру «Vektor» пройшло свято професійної майстерності «Пані Піца». Присутні прослухали історію виникнення цієї чудової страви та її шлях до слави: від статусу – «їжа для бідняків» до родзинки королівського столу. Учасниками заходу були учні Новопсковського професійного аграрного ліцею за спеціальністю «Кухар. Кондитер», вони презентували свої команди і брали участь у дуже креативних конкурсах: «Ума палата», «Чутливий носик», «Золоті долоньки», «Приховані резерви». Під час свята віршовано та цікаво презентували свою піцу, визначали найкращу та смачнішу. На заході панувала по-справжньому домашня та затишна атмосфера, яка залишила по собі купу чудових, позитивних емоцій та вражень. Що таке неформальна освіта, коли і чому вона виникла, на яких принципах та рівнях будується, чого вартий «сертифікат» у неформальній освіті – саме ці питання обговорювались під час тренінгового заняття «Неформальна та інформальна освіта: навіщо вони нам потрібні?» в Молодіжному центрі «Vector» з учнями Професійного аграрного ліцею. А ще знайомилися з он-лайн платформою неформальної освіти та сайтами, де можна отримати інформацію про оголошення конкурсів, грантів, тренінгів.

18 квітня 2019 року в рамках неформальної освіти роботи Інтернет-центру при Новопсковській центральній районній бібліотеці, відбулося тренінгове заняття «Швидкий пошук реферату» для юнацтва та молоді. Разом з теоретичним матеріалом слухачі мали можливість отримати практичні навички пошуку рефератів в мережі Інтернет. Звичайно, ми заохочували молодь до самостійного написання рефератів, але навички пошуку інформації у мережі Інтернет необхідно мати. 22 травня 2019 року відбулося тренінгове заняття «Від проектної ідеї до конкретної дії: написання проектів та пошук ресурсів на їх реалізацію», на якому учасники дізналися як визначити проблему, сформулювати мету, завдання, розробити схему реалізації проекту, створити бюджет та ознайомилися з сайтами, де можна отримати інформацію про діючі грантові пропозиції.

Про воду як найцінніший скарб нашої планети, учасники молодіжного центру «Vektor» наочно дізналися, пройшовши туристичним маршрутом, який відбувся 25 травня 2019 року. Цього дня було вирішено не просто надати корисну інформацію, а дати змогу школярам самим приєднатися до краси рідної природи та чудових краєвидів. Маршрут проходив по берегам річки Айдар та чудового водного скарбу Новосковщини – «Сольонка». Дуже приємно було бачити, що береги місцевої річки чисті прибрані, зелені. Чудовим завершення, стала смачна польова каша, яку приготували батьки учасників походу. А далі… далі ще багато планів та ініціатив, які хочеться реалізувати!

* – матеріал із видання Навчання, яке веде до розвитку громад: Досвід двох освітніх проектів Інституту соціокультурного менеджменту

Тетяна Сап’ян

Новопсковська центральна районна бібліотека

смт. Новопсков, Луганська обл.

tatasap1969@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login