Експерти закликають оновити та розширити культурну політику

Filed under Новини

У Києві відбулася дискусія “Реформа в культурній сфері: нові інструменти культурної політики України в умовах інтеграції в європейський культурний простір”. Захід організували програма “Схід-Схід: партнерство без кордонів” і Європейська програма Міжнародного фонду “Відродження” спільно з Фондом Арсенія Яценюка “Відкрий Україну”.

Зі вступним словом до аудиторії звернувся Виконавчий директор Міжнародного фонду “Відродження” Євген Бистрицький. Він зауважив: “Культурну політику в Україні слід здійснювати в опорі не лише на державні органи, але й на персоніфіковане спонсорство та бізнес”. Також він наголосив на необхідності розширити поняття “національний спадок” на законодавчому рівні та створити державний орган, який би займався проблемою модернізації України. Євген Бистрицький зазначив, що потрібно підвищити рівень співпраці Міністерства культури України з іншими міністерствами для заохочення підприємництва до стратегічних інвестицій у сферу культурних індустрій, а також ввести пільги та затвердити законодавчо поняття “меценатство”.

Терезія Яценюк, голова Наглядової ради Фонду “Відкрий Україну”, зауважила: “Розробка державної культурної політики України є питанням національної безпеки, нашої незалежності й ідентифікації у світі. Нам необхідно мати свій власний культурний продукт, для того щоб гідно входити в європейський простір”. Також вона вважає, що слід представити міжнародній спільноті новий імідж України в модній обкладинці сучасної європейської культури. “Відсутність загальної об’єднавчої ідеї, недосконалість культурної політики, неповага до культурної спадщини – все це веде до знищення культурної ідентифікації українського суспільства. Завданням нашої держави, митців, інтелектуалів є забезпечення постійної культурної присутності в мистецьких заходах на міжнародному рівні, адже нам є що показати, наша країна багата на таланти, нам є чим пишатися!” – наголосила Терезія Яценюк.

Радник Міністра культури України Вікторія Ліснича визначила основні завдання, що стоять перед Міністерством: перехід від адміністрування до програмування культурної політики та проектного менеджменту, зміна об’єкту культурної політики, формування попиту на культурні послуги. Вона переконана, що слід залучати нові кваліфіковані кадри до державного регулювання культурної політики. Також, на її думку, на часі розбудова горизонтального партнерства з іншими міністерствами та державними установами з залучення українського бізнесу. Вікторія Ліснича впевнена, що слід зупинити відтік талановитої молоді за кордон.

Директор Національного інституту стратегічних досліджень Андрій Єрмолаєв зазначив, що треба розглядати культуру в широкому сенсі – як спосіб збереження соціальної спадковості на основі історичного досвіду. “Коли говорять про кризу нормативної культури, то йдеться не про мистецтво, а про системні зрушення в поведінці, стосунках між соціальними системами в державі”, – зауважив експерт. “Діалог культур – це фіксація якісного стану динамічного взаємообміну”, – додав він. Також Андрій Єрмолаєв відзначив, що в системі культури одночасно наявні три механізми – трансляція, комунікація та трансплантація. На його думку, для реформування системи культурної політики України слід створити цілісну систему конкретних заходів, а не теоретичних постулатів.

Леся Олійник, секретар правління Національної спілки композиторів України, висловила думку, що Україна як ніколи потребує вкладання коштів у розвиток культури, а надто в музичну сферу, яка має величезний творчий потенціал, але не може його адекватно реалізувати.

Ведучий програми “Свобода слова” Андрій Куликов наголосив, що не треба чекати допомоги з боку держави, а треба діяти на рівні особистих ініціатив. “Якщо кожен зробить свій особливий культурний внесок в загальноважливу справу, це зрушить культурну ситуацію України в позитивному напрямі!” – сказав експерт.

Європейська програма
Ірина Солоненко
(044) 461 95 00
solonenko@irf.kiev.ua

 

You must be logged in to post a comment Login