Розвиток громад vs організація громад*

Filed under Новини

Як розвиток громад, так і організація громад (так само як планування громади, послуги у громаді тощо) належать до “зовнішнього втручання у життєдіяльність громади” – стратегій, за допомогою яких люди, влада, бізнес, політика намагаються допомогти своїм громадам і зробити громади кращим місцем для життя. Організація громад і розвиток громад можуть розділяти ряд характеристик; обидва можуть бути контрольованими громадою, та такими, що здійснюються за участі громади тощо.

Основна відмінність між організацією та розвитком полягає у їх фокусуванні. Зусилля в галузі розвитку громади зосереджуються на роботі в рамках спільних відносин часто достатньо потужньо, щоб поліпшити громади. Організація громад спрямована на побудову влади, в той час як розвиток громад спрямований на побудову «розвитку» громади. Як наслідок, розвиток громади є більш обмеженим у стратегії співпраці з владою у порівнянні з організацією громади, яка частіше протистоїть владі. Розвиток громади дає людям кращу громаду, а організація громади також, даючи їм відчуття власної влади.

Одна історія, яка проілюструє різницю, Історія річки.

Колись давним-давно було собі невелике селище на краю річки. Люди там були хороші, і життя в селі було гарним. Одного разу селянин помітив немовля, яке пливло вниз по річці. Селянин швидко кинувся в річку, щоб врятувати дитину від утоплення. Наступного дня цей же селянин помітив двох немовлят у річці. Він покликав на допомогу, і обидва немовляти були врятовані від стрімких вод. І наступного дня чотири немовляти були виловлені із стрімкого потоку. А потім вісім, потім ще, і ще більше!
Жителі села організували себе швидко, створили сторожові вежі та навчальні команди плавців, які могли чинити опір швидким водам і рятувати дітей. Рятувальні загони незабаром працювали 24 години на добу. І щодня кількість безпорадних немовлят плаваючих по річці збільшувалася. Жителі села організували себе ефективно. Рятувальні загони тепер вихоплювали багато дітей щодня. Хоча не всіх немовлят, так як їх ставало все більше, можна було врятувати, жителі вважали, що вони робили все можливе, щоб врятувати всіх, кого тільки могли кожного дня. Навіть сільський священник благословив їх в їх гарній роботі. І життя в селі продовжувалося на цій основі.
Але одного разу, хтось підняв питання: «Але звідки беруться всі ці діти? Давайте організуємо команду, щоб підти вгору за течією та з’ясувати, хто кидає всіх цих немовлят в річку, в першу чергу!”
Так, перша реакція людей була у дусі підходу “розвитку громад”. Бажання допомогти іншим абсолютно зрозуміле й необхідне. Але питаючи, хто кидає дітей до річки і воюючи проти них є підходом “організації” громади.
Кайо Зборіл
Член координації команди ECON
Лютий, 2014

* НДО-Інформ №1 (50), 2014

You must be logged in to post a comment Login