Центр «ЗОЯ» перетворив сільський будинок дозвілля в центр громадської активності *

Filed under Історії успіху

 Консультаційно-інформативний  жіночий Центр (КІЖЦ) «Зоя» було створено у 2000 році  у Володарському районі Донецької області з метою допомогти сільським жінкам, дітям і родинам в поліпшенні їхнього життя і реалізації прав. Члени організації займалися просвітницькими програмами, проводили тренінги і семінари на різні теми, пов’язані з проблемами гендерної рівності, правової обізнаності, здоров’я, сімейними та трудовими  відносинами, проводили різні акції.

У 2009 році організація почала роботу по активізації громади у вирішенні соціальних проблем села. Було створено Ініціативну (кореневу) групу, яка провела вивчення думки селян відносно проблем громади та їх ранжування. Потім крок за кроком почалася робота по вирішенню визначених громадою проблем. Перші із зроблених кроків – це освітлення вулиць та створення Центру Розвитку Дитини, який став центром творчості і активності  не тільки для дітей, але й для  батьків та родин.

Слід зазначити, що наша організація співпрацює із Західноукраїнським ресурсним центром, завдяки чому ми отримали від їхнього фахівця Петра Лазарчука багато інформації, консультацій і практичної участі в наших справах. ЗУРЦ має дуже добрий досвід роботи по мобілізації громади і щиро надає нам допомогу в даному напрямку.

Наші проекти реалізовувалися завдяки фінансовій підтримці Міжнародної організації Міграції в Україні, Міжнародного Фонду «Відродження» і Українського Жіночому Фонду.

Село Республіка – це центр Республіканської сільської ради, до якої входять ще 3 села – Сергіївка, Новороманівка, Ксенівка. На території Республіканської сільради на 4 села є одна  школа,  один ФАП, та один сільський клуб, який не опалюється протягом багатьох років, тому він  працює лише в літку. В цьому ж клубі знаходиться бібліотека, яка теж не опалюється. Колишній дитячий садочок не працює. Дітей з 4 сіл збирають автобусом, та возять в інше село, яке знаходиться за 45 км від центру села Республіка. Населення налічує близько 1600 мешканців. Дітей дошкільного віку – близько 50,  шкільного – 123, 55%  працюючих , 45 % пенсіонери.

Центр «Зоя» працював в селі Республіка з 2009 року. Склалися дуже добрі партнерські стосунки з Сільською радою, в якій на той час працювали – Голова Літвінов Василій Іванович та секретар Глазкова Тетяна. Вони особисто брали участь в громадських заходах та залучали депутатів, активістів села. КІЖЦ «Зоя» допоміг у створенні в с. Республіка ініціативної групи, до якої ввійшли депутати сільської ради, директор і педагоги школи, старшокласники та інші активісти. Щоб активізувати ініціативну групу центром «Зоя» були проведені тренінги, робочі зустрічі, на яких обговорювались проблеми села, учасники навчалися писати проекти, спільно опрацьовували тактику дій, провели анкетування мешканців села, щоб виявити їхні думки  відносно основних проблем села. Таким чином було виявлено основні проблеми:

1. Немає освітлення вулиць.

2. Не працює дитячий садок.

3. Не працює будинок дозвілля.

Для вирішення проблемних питань було написано проект, який підтримано донорською організацією. За участі селян в роботах по підготовці умов для освітлення, а також із вкладом сільської ради освітлено 3 вулиці села.

Другий крок ініціативної групи – написання проекту «Створення Центру дитячого розвитку» і участь в конкурсі Антикризової гуманітарної програми Міжнародного фонду «Відродження». Проект спрямований на створення умов для розвитку дітей дошкільного і молодшого шкільного віку, батьки яких не мають можливості для того, щоб їхні діти відвідували садочок в іншому селі на відстані 45 км від с. Республіка і отримав допомогу від Міжнародної організації міграції і Міжнародного фонду «Відродження». Завдяки мобілізації громади було проведено ремонт частини старого приміщення дитячого садочку (замість передбаченого проектом ремонту лише однієї кімнати) Внесок волонтерів, батьків і активістів дозволив зробити умови, які значно перевищували проектні можливості. Завдяки цьому:

  1. центр відвідувало 20 діток – дошкільнят 6 річного віку, які займалися підготовкою до школи (див. фото 3, кольорова вставка).
  2. в Центрі розвитку дитини (ЦРД) займалися дітки від 3 до 5 років, які не можуть їздити за 45 км в інше село в дитячий садочок.
  3. створено гуртки рукоділля, танцювальний, сценічної майстерності, англійської мови, які відвідували діти початкових класів (див. фото 4, кольорова вставка).
  4. сільський будинок дозвілля не опалювався, а в Центрі Розвитку дитини (завдяки ініціативній групі батьків, які заготували дрова) було тепло. Тому в ЦРД проходили творчі заняття учнів старших класів, проводились заходи бібліотеки. А завдяки тому, що оплату за електропостачання взяла на себе сільська рада, у дітей були умови займатися танцями з застосуванням технічних засобів, учитися роботи на ПК.

За час роботи проекту розширилась і набула досвіду ініціативна група. Вона ініціювала проведення сумісного засідання ініціативної групи депутатів, батьків та членів Центру «Зоя», на якому вирішувалося питання яким чином буде працювати Центр розвитку дитини. Була обрана опікунська рада, члени якої провели анкетування серед батьків. Були зібрані пропозиції для подальшої роботи ЦРД після завершення фінансування донорами.

Завдяки волонтерству активістів в ЦРД почав працювати новий гурток «Вишиванка».

Організація пишається тим, що молоді батьки, які брали участь в діях ЦРД, самі вирішили та побудували дитячий ігровий майданчик на вулиці, де розташований Центр. Потім написали і виграли проект від Донецької обласної ради для технічного обладнання нового ігрового майданчика.

Третім кроком в напрямку активізації громади стало написання проекту по перетворенню Новокраснівського сільського будинку дозвілля в центр громадської активності і надання на конкурс Міжнародного благодійного фонду «Відродження» (МФВ).

Проект «Вогник, який світить всім», отримав підтримку МФВ і реалізується на базі сільського центру дозвілля. Завдяки проекту громадські активісти отримали можливість поєднати творчу діяльність із соціальною роботою, що розширило і можливості Центру Дозвілля (ЦД). Придбане за проектом обладнання створило кращі умови для занять гуртків, організації заходів цікавого дозвілля. Крім того, тепер в ЦД займаються не тільки творчими, а й соціальними завданнями.

Наприклад, створено пісенний гурток «Землячка», в якому діти не тільки співають, а і створюють за допомогою проекту сценічні костюми, вишиті прикраси для оформлення сцени, цікавляться станом і проблемами похилих мешканців-односельців.

А в День захисту Дитини крім концерту обговорювали громадою підтримку дітей-сиріт, збирали для цього кошти.

За допомогою проекту в ЦД працюють курси комп’ютерної грамоти, на яких пройшли навчання роботі на ПК 8 осіб, навчаються ще 8.

Для того, щоб громадяни знали над чим працює сільська рада й інші сільські організації, які існують громадські проблеми і яким чином вони вирішуються, почався випуск інформаційного листка «Вогник». Перший номер був прийнятий селянами із зацікавленням, отримано багато добрих відгуків.

Попереду у КІЖЦ «Зоя» і громади вирішення проблеми бальних танців для дітей, організація правових консультацій для соціально вразливих верств населення, навчання громади плануванню діяльності і багато інших справ, які спрямовані на покращення життя односельців.

Контактна інформація організації :

Керівник організації Твердохліб Ніна Іванівна
Адреса с. Новокраснівка Володарського району Донецької області.
Тел.: (06246) 23638; (066) 5343737

 

* – “Історії діяльності НДО у соціокультурній сфері”

You must be logged in to post a comment Login