Принципи активізації громад: економічний та соціальний розвиток

Filed under Новини, Статті

В цьому матеріалі пропонуємо принципи, які використовуються для посилення можливості громади реагувати на потреби громадян. До того ж вони мають відношення як до її економічного, так і соціального розвитку та сприяють залученню громадян до вирішення проблем.

Практичні аспекти розвитку громад розглядаються в роботі учасників українсько-канадського проекту. Ця робота називається: «Громади України: на шляху відродження». З огляду базових цінностей демократії, автори виділяють кілька принципів роботи в громаді:

Бажання змінити своє життя й готовність до дій.

Розвиток починається зсередини. Поки людина не матиме бажання змінити себе, своє життя, ніхто інший не зможе зробити це за неї і допомогти їй. Люди здатні змінити навколишнє життя на краще, вони впливають одна на одну. Участь громадськості та розвиток громади базується на роботі з людьми. Участь виходить із потреб людини та її відповідальності за навколишнє середовище, за свою громаду.

Позитивне мислення, гнучкість.

Якщо не можеш змінити ситуацію – зміни своє ставлення до неї. Важливо не акцентувати увагу на минулому: на минулих образах, невдачах, втратах. Зациклення на «старих ранах» заважає тверезо оцінити сьогоднішню й завтрашню ситуацію. Необхідно дивитися вперед і рухатися. Важливо розвивати впевненість у собі, у сили команди. Гнучкість підходів передбачає адекватне реагування на наявні проблеми, готовність до корекції планів, нових домовленостей заради вирішення актуальних проблем.

Збереження культурних традицій громади.

Для успішного розвитку громад необхідно враховувати їхні реальні умови, місцеву специфіку, звичаї і традиції. Усі громади, як і люди, різні. Тому важливо зберегти їхню самобутність, зокрема, примножити і розвивати її. Єдність – сила громади. Необхідною умовою успіху є об’єднання громади навколо спільних проблем та інтересів. Якщо ми всі заодно, якщо ми разом, якщо ми об’єднуємо свої зусилля на шляху досягнення поставлених завдань і цінностей – ми відчуваємо підтримку та турботу інших, ми відчуваємо свою силу і віримо в перемогу.

Участь – умова розвитку.

Без участі кожного члена громади марно сподіватися на належний розвиток громади. Участь відкриває можливість самореалізації, обговорення різних проблем і варіантів їхнього вирішення, пошуку оптимальних шляхів розвитку, залучення людей до вирішення питань, які впливають на їхнє життя.

Розвиток партнерства.

Відкритість до взаємодії з усіма зацікавленими сторонами, налагодження співпраці на основі взаємоповаги та довіри, у тому числі міжсекторної, відкриває шлях до зміцнення нашого потенціалу і вирішення наявних проблем. Стимулювання контакту між людьми є запорукою розвитку.

Відкритість.

Відкритість та прозорість нашої діяльності це шлях, що відкриває можливість для участі та співпраці, дозволяє розвивати партнерство, зміцнює довіру до нас, відкриває альтернативи дій. Ми повинні докладати максимальних зусиль для того, щоб проінформувати всіх зацікавлених.

Загальне рішення конфліктів.

Робота в громаді пов’язана зі змінами, які сприймаються неоднозначно, а іноді викликають опір і конфлікти. Успіх роботи в громаді полягає не у відсутності конфліктів, а у здатності їх конструктивно вирішувати. Етика впровадження змін потребує постійного переконання людей у необхідності та корисності нововведень шляхом інформування, освіти, спілкування та участі; надання допомоги та підтримки тим, хто проходить через процес змін, переговорів і пошуку згоди.

Рівність можливостей і справедливість.

Визнання прав і свобод людини, повага до кожного члена громади – мають бути основою діяльності. Усі бажаючі повинні мати рівні можливості для участі в розвитку громади. Визнання принципу «рівності» передбачає протидію дискримінації, а також підходам, що їй сприяють.

Спільне бачення майбутнього.

Об’єднання навколо спільних проблем та інтересів вимагає визначення загальних цілей і завдань. Необхідно розуміти, чого ми хочемо досягти, куди йдемо і чому. Без бачення майбутнього немає розвитку.

Готовність до навчання.

Відкритість до сприйняття нової інформації, нових знань, вдосконалення навичок та апробація нових методик діяльності є важливим інструментом змін. Навчаючись, аналізуючи власну діяльність, обмінюючись досвідом з іншими, ми відкриваємо перед собою нові можливості, ми зміцнюємо наші шанси у досягненні мети. Ми самовдосконалюємось, ми ростемо, росте наша громада.

Життєздатність процесів і результатів, стійкість розвитку.

Здійснюючи ту чи іншу діяльність, ми звертаємо увагу на наслідки наших дій, а також плануємо подальші наші кроки. Дуже важливо діяти і мислити стратегічно. Стійкість – це забезпечення зв’язку, послідовність у нашій діяльності, продовження і зміцнення досягнутих результатів у майбутньому, забезпечення продовження змін, які ми ініціюємо або яких вже досягли.

Матеріал взято із: Анімація громадської діяльності.

You must be logged in to post a comment Login