Результати реформи видно через актив*

Filed under Новини, Статті

Реформа децентралізації є ключовим процесом в Україні, яка сприяє реалізації інших важливих реформ в розбудові місцевого самоврядування. Після навчання в ІСКМ, Уманська міська централізована система бібліотек, поряд з іншими пропагандами, велику увагу приділяла питанням децентралізації.

Найбільшим досягненням в цьому напрямку став виграш грантового проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС). Протягом останніх трьох років було проведено чимало інформаційних заходів та консультацій з питань децентралізації.

Найефективнішими і найглобальнішими з них були:

– відкритий простір «Сценарії децентралізації в Умані»

Діалог між владою і громадою виявився досить продуктивним. Секретар міської ради, Людмила Кирилюк ознайомила присутніх з досягненнями уманської громади в умовах децентралізації та труднощами, що виникають під час впровадження реформи. Також окреслила перспективи, що нас чекають на прикладі швейцарського досвіду. На заході обговорено новації в діяльності галузей освіти, медицини, благоустрою, архітектури, соціальної сфери. Учасники зустрічі задавали питання та вносили свої пропозиції щодо розвитку міста.

– тренінг з розвитку громад «Децентралізація: правові та організаційні аспекти»

Організатори тренінгу: Уманська міська централізована система бібліотек на чолі з директором Людмилою Чупряк та ГО «Шлях добра» на чолі з керівником Тетяною Мануйловою, з метою виявлення проблем міста Умань, сильних і слабких сторін, його потенціалу, а також пошуку ресурсів для вирішення питань громади провели карткування громади, навчали активну молодь співпраці із ЗМІ. Головний спеціаліст Відділу у справах сім’ї та молоді Анна Фещенко поділилась досвідом участі в проекті «Державотворець» – стажування молоді в органах державної влади.

– skype-спілкування «Молодіжна політика в умовах децентралізації»

Директор Уманської міської ЦСБ Людмила Чупряк та керівник громадської організації «Шлях добра» Тетяна Мануйлова організували Skype-спілкування з представниками Молодіжної громадської ради Городнянської ОТГ Чернігівської області та Молодіжною радою міста Умані. Під час спілкування йшла мова про соціальні перетворення та успіхи громади, дівчата і хлопці дискутували та підвищували свою обізнаність з питань децентралізації, планували та обговорювали майбутнє. Активна молодь міста проявили свою обізнаність та креативність під час розгадування кросворду про децентралізацію. Під час гри «Антикорупційна мафія» учасники отримали розуміння інструментів боротьби з корупцією, підтвердили важливість ролі кожного у цій боротьбі та навчилися бути пильними, уважними та мислити критично. Захід був емоційним, цікавим і позитивним, пройшов на одному подиху у невимушеній атмосфері.

– вуличний консультаційний пункт «Децентралізація: нові можливості»

Всіх бажаючих ми ознайомлювали з роздатковими матеріалами. Запитували, чи чули вони про реформу Децентралізації? Що саме ? Як відносяться до змін? Щоб хотіли змінити в нашому місті? Чи знають методи впливу на владу? І тому подібне. В діалозі ми чули думки й побажання людей, а також розповідали їм про важливу роль кожної людини в громадському житті, про ініціативу, громадський бюджет, електронні петиції, загальні збори, тощо.

Кульмінаційним моментом стало приєднання до нас міського голови, багато людей долучились і обговорювали різні проблеми, що є в місті, ставили питання до влади. Громада міста була оптимістично налаштованою, адже за останній час Умань змінила своє обличчя, ставши привабливою не лише для туристів, але й для місцевих мешканців.

Якщо говорити про ті зміни, які відбулись в Уманській громаді, то серед найважливішого хочеться виділити створення при виконавчому комітеті Уманської міської ради було Молодіжної ради.

Декілька років поспіль реалізовується проект «Академія молодіжного лідера», що став кращою молодіжною практикою в Україні та отримав відзнаку Міністерства молоді та спорту. Молоді люди знайомляться з роботою служб, відділів, управлінь міської ради, беруть участь у засіданнях, сесіях міської ради. Організовано Банк молодіжних ініціатив, де акумулюються проекти, пропозиції, думки молодих людей. Багато з них вже втілюється в життя: щеплення безпритульних тварин, побудова скейт- та спортивних майданчиків, озеленення міста, облаштування зупинок, інклюзивні екскурсії для людей з інвалідністю, ремонт доріг та створення велосипедних доріжок, проведення фестивалів, реконструкція центральної площі «Соборності», створення арт-об’єкту «Корабель», побудова фонтанів, лазерного шоу та парків «Фентезі парк» і «Хащі».

Молодіжна спільнота міста взяла участь у Всеукраїнському конкурсі «Молодіжна столиця України – 2020». Очільник міста разом з молодими активними уманчанами презентували місто у фіналі конкурсу. За підсумками роботи у 2019 році місто Умань увійшло в десятку кращих молодіжних міст України поряд з містами: Одеса, Харків, Тернопіль, Вінниця, Миколаїв, Чернівці, Івано-Франківськ, Кременчук, Хмельницький. В нашому місті у 2019 році була впроваджена Міська цільова програма «Громадський бюджет м. Умань», яка встановлює та регулює систему взаємодії виконавчих органів Уманської міської ради та жителів міста Умань щодо реалізації проектів, поданих останніми за рахунок коштів міського бюджету.

Уманчани подали 36 проектів на реалізацію коштом громадського бюджету міста Умань у 2020 році. Загальний обсяг бюджету становить 500 000 грн. Уманська міська центральна бібліотека пройшла два тури конкурсу з проектом «Бібліохаб – сучасна бібліотека».

Але перемогу виборов проект «Особливі діти поруч» — облаштування дитячого майданчика для дітей раннього віку на території Центру комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Пролісок». На сьогодні у нас формується ОТГ, куди ввійшли місто Умань та село Полянецьке. Ми вважаємо, що такі різноманітні успіхи нашого міста є гарним прикладом впровадження децентралізації та демонструють результативність реформи в дії.

Людмила Чупряк, завідуюча Уманської міської централізованої системи бібліотек, Черкаська область, випускниця проєкту ІСКМ «Школа громадської участі-4»

* Матеріал взятий з бюлетеню “НДО-Інформ” №2(59)

You must be logged in to post a comment Login