ШОУ та його наслідки

Протягом 8 років (починаючи з 2012 року) Інститут соціокультурного менеджменту реалізував проект «Школа громадської участі» (ШОУ), який став платформою з неформальної освіти, так би мовити, «школою» підвищення компетентності громадських лідерів задля стійкого розвитку місцевих громад.

 • «Школа громадської участі-1» 2012-2013 рр.
 • «Школа громадської участі-2» 2014-2015 рр.
 • «Школа громадської участі-3» 2016-2017 рр.
 • «Школа громадської участі-4» 2018-2019 рр.
Бюджет проекту – $546 075

Реалізація всіх проектних етапів «Школи громадської можливості» стала можливою завдяки фінансовій підтримці Фонду ім. Ч.С. Мотта, яка склала $450 000 (2012-2019 рр.). 

З місцевих джерел проект було дофінансовано на суму $96 075.

Ареал охоплення

У проекті взяли участь представники громадської і культурної сфери майже зі всіх областей нашої країни – 120 громад з 19 областей України були представлені в проекті. Загальна кількість учасників заходів – 931 особа.

Навчальний потенціал Школи

В рамках проекту проведено 46 тренінгів на різноманітні актуальні тематики: «Польський досвід розвитку громад», «Залучення громади до проектної діяльності», «Анімація громадської діяльності», «Залучення фінансування з місцевих джерел», «Роль громадських активістів у створенні стратегічного плану громади», «Кращі практики розвитку громад», «Типи заходів, що можна організувати і провести для медіа: теорія і практика» та інші. Проведено 5 Національних конференцій «Соціальна анімація для розвитку культури та громад» – дискусії, тренінгові сесії, обмін досвідом й інструментами роботи у місцевій громаді. Кожна конференція виняткова і цікава, тож радимо ознайомитися з кожною: 

 • Матеріали Національної конференції “Соціальна анімація для розвитку культури та громад” 

Матеріали Національної конференції “Соціальна анімація для розвитку культури та громад”, 2013

 • Матеріали другої Національної конференції «Соціальна анімація для розвитку культури та громад»

Матеріали другої Національної конференції «Соціальна анімація для розвитку культури та громад», 2015

 • Матеріали третьої національної конференції “Соціальна анімація для розвитку культури та громад″

Матеріали третьої національної конференції “Соціальна анімація для розвитку культури та громад″, 2017

 • Матеріали Четвертої національної конференції «Соціальна анімація для розвитку культури та громад»

Матеріали Четвертої національної конференції «Соціальна анімація для розвитку культури та громад», 2018

 • Матеріали п’ятої національної конференції «Соціальна анімація для розвитку культури та громад»  

Матеріали п’ятої національної конференції «Соціальна анімація для розвитку культури та громад», 2019

Тренерська підготовка учасників на ТоТ І та ІІ рівнях

59 учасників проекту, окрім базової підготовки в рамках Школи, отримали можливість стати тренерами з неформальної освіти, пройшовши навчання на тренінг для тренерів (ТоТ) І рівня (методика проведення тренінгів) у 2016, 2018 та 2019 роках. А у 2019 році в рамках проекту відбулося навчання, яке у громадському секторі зустрічається доволі рідко – ТоТ ІІ рівня (методика написання власних гайдів). Навчання на ТоТ ІІ рівня пройшли 12 випускників ТоТ І рівня. За результатами навчання, учасниками тренінгу були розроблені три гайди тренінгів, які представлені у виданні «Неформальна освіта для розвитку громад: гайди тренінгів».

Неформальна освіта для розвитку громад: гайди тренінгів, 2019

Тренерський колектив

Окрім фахівців ІСКМ, до реалізації проекту було залучено зарубіжних та вітчизняних тренерів-експертів з розвитку громад: Збігнієв Мерунськи, Анна Міодинська, Руслан Краплич, Андрій Круп’як, Андрій Нечипорук, Олена Кваша, Леонід Жовтило, Валерій Луц, Василь Полуйко, Олена Кочанова.

Ініціативи задля розвитку громад

Результат і вплив проекту визначається активністю його учасників. А учасники Школи нас не розчарували і цьому є підтвердження! 807 ініціатив реалізовано учасниками проекту – маленькі і великі місцеві заходи, міжрегіональні ініціативи, флешмоби, тренінги та тренінгові сесії, толоки, масові святкування задля активізації та розвитку громади.

ЦМА на базі закладів культури

Інститут соціокультурного менеджменту більше 18 років працює над ідеєю трансформації закладів культури у Центри місцевої активності (ЦМА). Методологія створення ЦМА була передана учасникам Школи. І ось результат – більше 40 ЦМА відкрито на базі закладів культури та освіти. Тематика створення центрів місцевої активності висвітлена у багатьох виданнях ІСКМ, зокрема, у виданні створеного в рамках ШОУ – “Центр місцевої активності для розвитку громад”, що має 17 бібліографічних посилань у наукоментричній базі Google Академія   https://iscm.org.ua/uk/2012/05/16/tsentr-mistsevoyi-aktyvnosti-dlya-rozvyt/ Проект захопив інформаційних простір. Загалом було випущено бюлетенів «НДО-Інформ», на сторінках яких можна ознайомитися із порадами експертів з місцевих розвитку громад, історіями успіху учасників проекту, динамікою розвитку громадського сектору в Україні тощо.

Видання розроблені в рамках проекту

Також проект подарував можливість створення та розповсюдження багато цікавих видань, радимо ознайомитися з деякими з них:

 • Школа громадської участі для розвитку громади 

Школа громадської участі для розвитку громади, 2015

 • Навчання, яке веде до розвитку громад: Досвід двох освітніх проектів Інституту соціокультурного менеджменту 

Навчання, яке веде до розвитку громад: Досвід двох освітніх проектів Інституту соціокультурного менеджменту, 2019

 • Анімація громадської діяльності 

Анімація громадської діяльності, 2019

Про вплив на учасників проекту можна дізнатися лише від них самих – їх відгуки, враження, емоції, яким ми завжди радіємо, деталі вас переконають про що мова – Відгуки учасників ШОУ

Школа громадської участі не завершується, її вплив довгостроковий, ще попереду багато результатів клопіткої та корисної роботи учасників проекту на локальному рівні, про результати якої ми обов’язково Вас проінформуємо!

You must be logged in to post a comment Login