Вже два роки як у Верховній Раді знаходиться на розгляді Закон України «Про благодійництво та благодійні організації» № 6343, який підготовлений благодійними фондами України. Законопроект був ухвалений у першому читанні ще в травні 2011 року, але Комітету Верховної Ради з питань культури і духовності досі не вдається підготувати законопроект на друге читання. Цікаво, хто ж гальмує ухвалення такого суспільно важливого закону, особливо враховуючи, що нині Україна посідає аж 105 місце у світовому рейтингу благодійництва.
На даний момент головним противником ухвалення закону про благодійність є Володимир Мілованов, заступник керівника Головного юридичного управління Апарату Верховної Ради. Головне юридичне управління вже двічі давало негативні висновки про цей законопроект, а пан Мілованов взагалі вважає, що непотрібно покращувати чинний Закон «Про благодійництво та благодійні організації». Головне юридичне управління вимагає пояснення того на що людина потребує благодійної підтримки. Скажімо, якщо непритомна людина потребує фінансової допомоги на операцію і благодійник готовий надати її, то чи не вб’є хворого така вимога? Ще, в тому ж таки управлінні, вимагають обмеження видів благодійної діяльності – звести їх лише до тих, які дозволені благодійним фондам для отримання неприбуткового статусу. Але ж благодійністю займаються і комерційні компанії, і фізичні особи, тому така вимога є дискримінаційною.
Варто зазначити, що дивною є позиція Комітету Верховної Ради з питань культури і духовності – займатися благодійною діяльністю найкраще без власних фінансових надходжень. Голова Комітету Володимир Яворівський відстоює позицію про те, щоб обмежити можливість благодійних фондів здійснювати господарську діяльність, заборонити створювати підприємства, які дадуть можливість заробляти кошти, а прибуток направляти лише на благодійну діяльність. Варто зазначити, що дані права благодійні фонди мають і використовують ще з 1997 року та жодних зауважень з боку податкової не було. Отже, Комітет з питань культури і духовності намагається погіршити правові умови діяльності благодійних фондів порівняно з тими, які маємо на сьогодні.
Нещодавно Президент України в своєму Указі «Про Стратегію державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні та першочергові заходи щодо її реалізації» від 24 березня 2012 року №212/2012 визначив розвиток благодійництва одним із завдань державної політики розвитку громадянського суспільства і доручив забезпечити ухвалення Закону «Про благодійництво та благодійні організації.
Ми сподіваємося, що й наші народні депутати нарешті виконають свій обов’язок – допоможуть мільйонам українців, які потребують підтримки та нарешті ухвалять Закон України «Про благодійництво та благодійні організації» №6343. Цей закон має спростити створення та реєстрацію благодійних фондів, дати нові інструменти для ведення благодійної діяльності, зробити благодійні пожертви більш прозорими та зміцнити правові гарантії їх цільового використання, прискорити надання термінової благодійної допомоги тим, хто її потребує, та збільшити кількість громадян і бізнес-кампаній, що здійснюють благодійні проекти для вирішення суспільно важливих проблем.
Більше про реформу законодавства у сфері благодійної діяльності Ви можете дізнатись на веб-сайті http://blagozakon.org.ua/.
You must be logged in to post a comment Login