“ПЛЮС 1°С” – КЛІМАТИЧНІ ЗМІНИ МОВОЮ КАРИКАТУРИСТІВ УКРАЇНИ І ШВЕЦІЇ
8 – 24 грудня 2011
Микола Капуста, Сергій Рябоконь, Олександр Костенко, Лове Антелл, Магнус Бард, Рібер Ганссон, Гелена Ліндгольм, Карін Сунвіссон
7 грудня, середа, 18:00 – відкриття виставки
Центр візуальної культури НаУКМА
(вул. Сковороди, 2, перший поверх Староакадемічного корпусу)
Головний координаційний партнер проекту – Фундація Центр Сучасного Мистецтва.
Організаційні партнери проекту – Центр візуальної культури НаУКМА, Наукова бібліотека НаУКМА.
«Плюс 1°С» – міжнародний проект Шведського інституту, покликаний привернути увагу до проблеми кліматичних змін на планеті, продовжує свій тур Україною. Після Дніпропетровська і Донецька виставка відкривається в Києві.
Перша, виставкова, частина проекту основана на творах 5 шведських і 3 спеціально запрошених українських карикатуристів. Загалом на виставці буде презентовано 24 роботи, що ілюструють ставлення художників до проблеми погіршення екологічної ситуації на Землі.
Ініційована Шведським інститутом після Копенгагенської конференції щодо змін клімату (грудень 2009), виставка “Facing the Climate”(оригінальна назва мандрівного проекту) стала виразником активної позиції Швеції з питань зміни клімату та довкілля. Тоді 25 скандинавських карикатуристів представили свої влучні та тривожні рефлексії на цю тему. Тепер, подорожуючи світом, вона доповнюється роботами карикатуристів відповідної країни, щоразу отримуючи широкий резонанс серед глядачів. Починаючи з вересня 2010 року виставка побувала на Балканах, в Ісландії, Малайзії, Сирії, Латвії, Росії, а кількість її відвідувачів сягнула понад 40 тисяч.
Іншою складовою проекту є його освітня частина, що познайомить слухача з карикатурою як мистецтвом виразного метафоричного жесту, ідеального медіа для реагування на такі нагальні питання сучасності, якими є проблеми кліматичних змін.
Розмірковуючи на тему мистецтва і клімату, культурний оглядач, редактор відділу «Суспільство та культура» тижневика «Коментарі» Юрій Рибачук зазначає: «Ясна річ, не можна переоцінювати роль карикатуристів у мобілізації громадської думки щодо проблем зміни клімату – хоча б через те, що масив карикатур на екологічну тематику далеко не завжди позбавлений штампів і «плаского» гумору. Проте важлива уже сама наявність маси зразків цього жанру, яку не можна не помічати і яка так чи так змушує когось мислити критично, а когось – приймати давно назрілі рішення».
Організаторами українського проекту виступили Шведський інститут, Посольство Швеції в Україні та Фундація Центр Сучасного Мистецтва у партнерстві з Дніпропетровським художнім музеєм, Донецьким будинком працівників культури, Національним університетом “Києво-Могилянська академія”, Центром візуальної культури НаУКМА, Науковою бібліотекою НаУКМА .
Час роботи виставки:
8 – 24 грудня 2011
Понеділок – субота: 10.00 – 18.00
Неділя: вихідний
ПОДІЇ В РАМКАХ ПРОЕКТУ:
8 грудня, четвер, 16.00
Майстер-клас Магнуса Барда
Магнус Бард – знаний шведський карикатурист, автор політичних карикатур у найбільшій ранковій газеті Швеції
“Dagens Nyheter”, багатьох журнальних та книжкових ілюстрацій. Народився в 1955 році, мешкає у Валлентуні, поблизу Стокгольма.
Під час зустрічі у Києві Магнус Бард розповість про свою роботу в жанрі політичної карикатури, про створення ілюстрацій до унікальної серії статей на тему кліматичних змін, опублікованих в газеті “Dagens Nyheter”, а також про загальні тенденції та особливості шведської карикатури.
Майстер-клас передбачає практичну складову, коли всі присутні матимуть можливість створити власні малюнки на важливу для них тему та подискутувати щодо місії карикатури в цілому.
14 грудня, середа, 15.30
Семінар «Екологічний стиль життя. +1»
Зустріч розпочнеться з екскурсії по виставці «Плюс 1°С», що познайомить слухачів з карикатурою як видом мистецтва, здатного швидко та гостро реагувати на такі нагальні питання сучасності, якими є проблеми кліматичних змін.
Під час семінару учасники дізнаються, чого їм особисто чекати від глобальних змін клімату? Який їх персональний екологічний слід? Чи можуть дії однієї людини істотно вплинути на довкілля? Які 4 кроки слід зробити найперше, щоб жити екологічніше?
Семінар включатиме спеціально підібрану цікаву інформацію, відео-ролики, подарунки.
Розрахований на підліткову і молодіжну аудиторії віком від 13 років. Тривалість семінару – 1,5 години.
Спікери: Інна Дацюк, координатор проектів, екоклуб «Зелена хвиля»; Юлія Маклюк, координатор проекту «КліматІнфо».
17 грудня, субота, 15.00
Дискусійний клуб «Екологія Свободи» та витоки глобальної екологічної кризи»
Презентація перекладу та обговорення фундаментальної соціально-філософської праці Мюррея Букчина «Екологія Свободи».
Мюррей Букчин – засновник соціальної екології та Інституту Соціальної Екології (Ветмонт, США), автор чисельних книг та статей.
Теми для роздумів та обговорення:
• соціальні, антропологічні та філософські корені глобальної екологічної кризи;
• чи є домінування людини над природою результатом домінування людини над людиною?
• як дійсно вільне, засноване на екологічних принципах суспільство, зможе стати зв’язуючою ланкою у відносинах між людством та природою?
• як саме може виглядати екологічне суспільство?
Тривалість дискусії – 2 години.
Переклад та підготовка дискусії: Надія Шевченко, експерт з питань екологічного менеджменту, випускник Інституту Соціальної Екології; Ольга Ігнатенко – доктор технічних наук, експерт з питань стійкого виробництва та споживання.
РЕЄСТРАЦІЯ є обов’язковою. Зареєструйтесь за мейлом art@cca.kiev.ua або телефоном 044 501 94 61 у координатора проектів Людмили Скринникової.
You must be logged in to post a comment Login