Реформа децентралізації наразі є реформою номер один в Україні. Даний процес стрімко крокує громадами України. Але постає питання, – чи добре громадяни розуміють цю реформу, які перспективи бачать або ж загрози для своєї громади?! Надати відповіді громадянам на ці та інші питання, розширити їх кругозір можуть саме засоби масової інформації, тобто представити важливу інформацію не словами влади, а мовою народу.
9 лютого 2017 року у м. Кропивницький відбулася навчально-інформаційна сесія «Децентралізація для ЗМІ. Як просувається реформа в Кіровоградській області?» для представників ЗМІ Кропивницького та Кіровоградської області. Інститут соціокультурного менеджменту також став учасником заходу і представляв власне видання – Інформаційний бюлетень «НДО-Інформ». Для ІСКМ участь у даному заході була вкрай корисною, адже з 1 лютого 2017 року ІСКМ розпочав реалізацію проекту “Інформаційна підтримка реформування місцевого самоврядування” за сприяння Європейського Союзу. Проект спрямований саме на те, щоб донести до громадян особливості реформи децентралізації, показати її переваги, навчити громадських активістів новим методам та технологіям впровадження даної реформи, розширити можливості для розвитку об’єднаної громади, інтерпретувати складні речі стосовно децентралізації у доступні та зрозумілі всім верствам населення.
Захід був проведений Українським кризовим медіа-центром в рамках програми DOBRE за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Задля повноцінного розкриття теми, захід мав відповідну структуру – навчальну та інформаційно-ознайомлювальну сесії.
На начальній сесії учасники дізналися про результати впровадження реформи з фокусом на Кіровоградську область, перепони на шляху активного розгортання реформи, нові можливості, що відкрилися перед громадами та досягнення впровадження реформи.
Тож, захід розпочався із презентації програми «DOBRE». Вадим Шебанов, координатор з комунікації кризового медіа центру програми «DOBRE», розповів про головний орієнтир програми, її можливості та подальші плани реалізації.
Що ж до основної частини навчальної сесії – її провів Олександр Солонтай, експерт Інституту політичної освіти. Як зазначив Олександр, – «Децентралізація – це не об’єднані громади. Зміст реформи полягає, щоб з централізованої держави зробити державу в якій більшість питань вирішуються в громадах, тобто держава, яка побудована по принципу субсидіарності». Також Олександр звернув увагу на історичний шлях української держави до початку впровадження даної реформи. Реформа децентралізації є реформою №1, активно крокує громадами України, відповідно, має свої переваги та недоліки. З недоліків, на першому це недовіра громадян до реформи, низький рівень обізнаності та небажання певних прошарків локальної влади втрачати свої керівні позиції. З позитивних, – можливість об’єднаної громади самостійно розпоряджатися бюджетними коштами і направляти їх саме на вирішення тих питань, які в громаді є найважливішими, реформа є затребуваною можливістю ліквідувати радянську систему централізованого управління децентралізовану.
До обговорення регіональних особливостей впровадження реформи долучилися експерт з питань децентралізації Володимир Нижник та виконавчий директор ГО «Територія успіху» Інга Дуднік.
Володимир Нижник розповів про проблеми, що виникають в громадах, які прагнуть об’єднатися. Зазначив, опираючись на приклади власного досвіду, навіщо взагалі об’єднуватися та які переваги отримають обласні міста Кіровоградської області.
Інга Дуднік презентувала учасникам заходу проект «Не робіть для нас без нас», який реалізується ГО «Територія успіху» у Кіровоградській області в рамках проекту «DOBRE». Інга зазначила роль їх громадської організації в об’єднані громад – допомога громадам стати саме громадами, які спроможні керувати власними територіями. Одним з компонентів цього є розвиток громадянського суспільства на території об’єднаної громади, тобто показати цивілізовані шляхи розвитку громади. Другим аспектом є допомога об’єднаним громадам у розробці та підготовці документів (наприклад, статут громади, положення про громадські обговорення), які обумовлюють життя об’єднаних громад.
Сергій Копань представив шведсько-український проект “Підтримка децентралізації в Україні”. Проект на національному рівні передбачає співпрацю з Міністерством освіти, передбачає розробку форми розподілу освітньої субвенції, на регіональному рівні – допомога громадам створювати органи управління освітою та здійснення процесу оптимізації.
Друга половина заходу була дуже насичена і передбачала прес-тур до Маловисківської об’єднаної територіальної громади та на власні очі оцінити досягнення та виклики впровадження реформи. Приїхавши до м. Мала Виска учасники завітали до Маловиськівської міської ради, де відбулася прес-конференція з Юрієм Гульдасом, міським головою. Юрій Леонідович розповів про кроки становлення Маловиськівської об’єднаної територіальної громади, досягнення та труднощі, що траплялися на початкових етапах об’єднання. Після виступу Юрія Леонідовича, розпочалася прес-конференція, де журналісти задавали міському голові актуальні і вкрай важливі питання щодо окремих нюансів створення об’єднаної територіальної громади.
Після конференції, відбулася екскурсія до дитячого навчального закладу «Ромашка» та школи №3 м. Малої Виски. Юрій Леонідович показав учасникам як і на що витрачаються бюджетні кошти громади. Наприклад, у садочку було зроблено ремонт приміщення (доведено до ладу двір садочку, відремонтовано актовий зал) та закуплено мультимедійну техніку, в школі замінено старі вікна на нові, відновлено деякі приміщення навчального закладу та вдосконалено надходження коштів та раціональний розподіл їх використання на благо учнів, також відновлено міський спортивний майданчик. Звичайно, інші населені пункти Маловиськівської об’єднаної громади відчули значний розвиток і покращення життя своїх сіл та містечок.
Варто відзначити, що позитивному проходженню процесу децентралізації посприяв громадський сектор м. Мала Виска, зокрема, громадська організація «Фонд ініціативи розвитку громади» на чолі з Леонідом Жовтило, Наталією Онипсенко та Вікторією Жовтило, які на початкових етапах реформи реалізовували проекти задля розкриття сутності процесу децентралізації, підвищення громадської активності, а також здійснювали просвітницьку роботу з громадянами потенційних претендентів на об’єднання.
Отже, учасники інформаційної сесії пройшли шлях від теоретичного до практичного, а саме розібралися у складних питаннях процесу децентралізації, на власні очі змогли побачити як живе об’єднана громада. Варто відзначити, що подібні заходи мають користь, оскільки вони допомагають журналістам доносити інформацію до людей, робити її доступною для розуміння та правильно сприйнятою.
You must be logged in to post a comment Login