– Богдане, яку громадську організацію ви представляєте?
– Я представляю громадську організацію «Михайлівське товариство», село Деревня, Львівська область.
– А чому така назва?
– Тому що ми створили організацію на Михайла, 21 листопада минулого року(2017). Нам було складно вирішити з назвою та вирішили зупинитись на цій. З одного боку всі завжди питають чому, а з іншого брали собі покровителем архангела Михаїла як захисника справедливості та борця зі злом. Це один з напрямків нашої організації Загалом наша громадська організація має широкий напрямок діяльності, ми навіть ще не всі застосовували. Вони більш соціокультурні, економічні та правозахисні. Ми розглядаємо, розцінюємо таку місцеву організацію на території нашого села заради захисту його інтересів та розвитку громади. Так само на районному та обласному рівнях.
– Давайте зачепимо історію створення організації: як це було з початку?
– Ми були ініціативною групою починаючи з 2014 року. До того, була можливість реалізувати проект за підтримки Обласної Ради, вона кожного року проводить обласний конкурс мікропроектів. Тож, ми зібралися – я, тоді ще будучи депутатом сільської ради, і ще чотири активісти. Підготували заявку, проекту документацію, подали це все як ініціативна група. Нашу ініціативу підтримали і це була свого роду точка відліку, з якої ми це все почали. Проект підтримали, ми його реалізували – так все й пішло. Від початкового складу залучених людей лишилось фактично двоє.
Потім, у нас зародилася ініціатива, яку ми хотіли реалізувати – це створити орган самоорганізації населення у селі. Пробували ми його створити з двох спроб. Були конфлікти з сільською радою, вони спочатку не давали нам дозволу на створення, потім дали дозвіл, у кінцевому результаті останнього рішення нам так і не дали. Ми прийняли рішення створити свою громадську організацію. Створили ми її в 2017 році, а державну реєстрацію пройшла вже в 2018 році.
– Загалом, які вже напрацювання є у вас в організації?
– У нас вже є такий осередок людей, який постійно бере активну участь у діях. Якщо раніше це були люди старшого покоління, то зараз вже підключається молодь та навіть діти 8-9 класів, яким не байдуже, що робиться в селі. Ми вже маємо дуже гарну грантову історію. Реалізували близько 15 проектів. Вони достатньо різні – і «тверді», і «м’які», більше твердих реалізовано за бюджетні кошти, які ми отримували на конкурсній засаді, з обласного бюджету. Перше було вуличне освітлення, друге ремонт народного дому (заміна вікон, дверей, добудова) і зараз третій – це реконструкція системи освітлення у школі. Ще крім цього, був у нас центр обласний конкурс «Екологічний населений пункт» за підтримки обласної ради, ми двічі брали у ньому участь та двічі перемагали – перший раз друге місце та залучили 30 000 грн., другий раз трете місце та 20 000 грн.
Але останній проект був безуспішним, тому що кошти необхідно було повернути через бездійність працівників сільської ради, бо кошти йшли через сільську раду і ми не встигли до кінця року їх використати. А от першого разу ми закупили смітники для роздільного збору сміття – контейнери для скла і пластику, смітники, які ставили у центрі села. З цим також були деякі проблеми, але все закупили. Зараз, наприклад, ми створили свою футбольну команду. Відновили діяльність, але уже відновили уже під патронатом нашої громадської організації в селі, як інструмент активізації населення, для об’єднання людей. Це нестандартна футбольна команда 26 гравців різного віку, де наймолодшому 15 років, найстаршому десь близько сорока буде. Останнє, що зробили це закупили для них форму. Є ще Центр громадської адвокатури у Львові, де я працюю координатором проектів і ми працюємо з 2016 року так саме з об’єднаними територіальними громадами у Львівської області.
У більшості громад гостро стоїть питання з культурою щодо налагодження її нормальної роботи та ефективної віддачи тих коштів, які затрачаються. У нас в області є Дублянська громада, яка на 3,5 тис. жителів має найбільшу розгалужену систему у Львівської області народних домів та бібліотек, що тягне дуже великі витрати з місцевого бюджету. Тому вони замислюються над тим, як реорганізувати, зробить якусь внутрішню реформу, щоб скоротити витрати і забезпечити ефективну діяльність. Варіант центрів місцевої активності – один з форматів, який буде там застосований.
* Інформаційний бюлетень “НДО-Інформ”№2 (55), 2018
Інтерв’ю з Богданом Зеленим,
учасником проекту «Участь через залучення», ГО «Михайлівське товариство»,
с. Деревня, Львівська область
You must be logged in to post a comment Login