Громадські організації або соціальний капітал для розвитку

Filed under Новини, Статті

Громадські організації – навіщо вони? Мабуть, тому що вони вагома гілка суспільства, яка привносить до громад розвиток та можливості. Лев Абрамов, директор Інституту соціокультурного менеджменту дав інтерв’ю Ользі Тетенич в межах проєкту “PRO Зміни”*.

Задля чого створюються громадські організації?

Організації громадського суспільства, зокрема, громадські організації, ініціативні групи, благодійні організації створюються тоді, коли у певної групи людей є певна проблема і вони потребують об’єднання на інституційному рівні для її вирішення. В більш ширшому плані, для чого це потрібно суспільству – згідно теорії розвитку громад є 6 капіталів, один із них соціальний капітал, складовою якого є довіра, яку формують між людьми громадські організації. Тобто розвиток громадських організацій впливає на розвиток громади.

Існує багато форм громадських об’єднань, що працюють за різними напрямками – на сьогодні, які є найбільш

громадські організації?

Це залежить від конкретних проблем громади. В свій час, коли нас навчали консультанти з організаційного розвитку, вони нам казали, що «Головна помилка громадських активістів – вони знають, що потрібно людям. Це не так, потрібно постійно звертатися до людей». Затребуваними громадськими організаціями є ті, які мають постійний зв’язок з громадянами. Ті, які перед проведенням якоїсь діяльності завжди спочатку питають людей «що їм потрібно», а не керуються власними судженнями. Зворотній зв’язок з громадянами забезпечує актуальність і розвиненість громадських організацій. Один із друзів нашої організації Леонід Жовтило свого часу проводив таку акцію «З фліпчартом по селу», де він не самостійно вирішував, що потрібно громадянам, а запитував їх і фіксував це на фліпчарті. Збір інформації ліг в основу стратегічного плану громади.

Громадські організації це неприбуткові організації, тоді за рахунок чого вони існують?

Існує декілька джерел фінансування або підтримки громадських організацій. По-перше, ресурси її членів або засновників,  благодійні пожертви громадян та бізнесу. По-друге, є інституції, що підтримують громадські організації – українські та зарубіжні благодійні, приватні фонди, програми, кошти з місцевого та держаного бюджетів України, а також пасивні доходи (роялті, відсотки тощо). Наші громадські організації вже багато років включені у світовий простір і працюють з партнерами по всьому світу. Хибна думка щодо того, що громадські організації погано забезпечені, є професійні громадські організації, рівень матеріального забезпечення яких значно більший, ніж у деяких державних інституціях. Все залежить від професіоналізму організації, з якою вони працюють.

Якщо я хочу створити громадську організацію – що мені робити, до кого звертатися, який необхідно пакет документів для її оформлення?

Перед тим, як прийняти рішення щодо створення громадської або благодійної організації, потрібно знайти однодумців. Це колективна справа, тому необхідно, щоб декілька людей вас підтримували. При створенні громадської організації потрібно задати собі питання – навіщо вам це потрібно. Громадська організація створюється як юридична особа, яка має певні зобов’язання, наприклад, як обов’язкове звітування перед податковою. Для створення громадської організації потрібно звертатися до реєстраційної палати, процедура не складна. Тут важливе питання не в реєстрації, а в розвитку організації і в її перших кроках. Ми стикаємося з такою питанням як інституційний розвиток громадських або благодійних організацій. Моя порада тим, хто розпочинає робити перші кроки і має вже декілька успішно реалізованих ініціатив, – звернути увагу на таку інституцію як ІСАР «Єднання», яка підтримує інституційний розвиток молодих організацій у створенні стратегічних планів розвитку.

Три плюси створення громадських організацій – що це дає?

Пере, створюючи громадські організації ви можете активно брати участь в дорадчих органах місцевої громади або в громадській раді при облдержадміністрації. Друге – це дає вам можливість офіційно залучати кошти та ресурси на вирішення проблем ваших клієнтів у громаді. Третє – це дозволяє вам професійно зростати, брати участь в навчальних програмах для громадських активістів, та стати професіоналом у цій сфері.

* “PRO Зміни” – це новий навчально-просвітницький проєкт про те що, та як змінюється в Україні. Реалізується за підтримки USAID та IRI.

You must be logged in to post a comment Login