Мистецтво адаптації

Filed under Новини, Статті

Починаючи з 2001 року, наша організація Інститут соціокультурного менеджменту (ІСКМ) пройшла декілька етапів свого розвитку, більш детально з якими можна ознайомитись у Звіті про діяльність нашої організації за 20 років. Першим викликом, який примусив змінити форми роботи, але зі збереженням основних напрямків і місії, стала пандемія COVID-19. На той час більша частка заходів стала проходити онлайн із дотриманням санітарно-епідеміологічних обмежень. Цей період в історії ІСКМ характеризують наступні проєкти: «Перехід до цифрового мислення», «Порятунок на місцях або децентралізація на фінішні», «Інструменти розвитку місцевої активності в умовах кризи», «Місцевий бюджет-спільна справа», «Перехід до цифрового мислення 2.0», «Шляхи громадянської активності під час пандемії COVID-19».

Найбільш суворим викликом стала російська агресія 24 лютого 2022 року, яка спричинила велику гуманітарну кризу. З’явилася велика кількість внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які потребували первинної гуманітарної допомоги у вигляді продуктів харчування, засобів гігієни, побутової хімії тощо. Найбільш гостро це було помітно в період з лютого по червень 2022 року, коли наша організація перетворилася на центр надання гуманітарної допомоги ВПО. Проєкти, в рамках яких здійснювалася допомога: «Допомога ВПО», «Шлях надії», «Підтримка та допомога біженцям».

Але ще тоді ми помітили необхідність діяти за принципом  «Не давати риби, а дати вудку». Тобто надати ВПО можливість не залежати від гуманітарної допомоги, а самим краще адаптуватися та заробляти кошти. Саме тому, починаючи з червня 2022 року ми працювали з жінками-переселенками, надаючи їм новий фах (навчання з перукарської майстерності та масажу) та стартові пакети для початку власної справи в рамках проєкту «Адаптація через культуру».

Паралельно, бачачи, що багато людей приїхали в нові громади і їм важко взаємодіяти з постійним населенням, у 8 населених пунктах Кіровоградської області влітку за допомогою закладів культури Приютської ОТГ були проведені інтеграційні заходи, які допомогли побачити спільний шлях ВПО та постійних жителів громад. (проєкт «Адаптація через культуру»). У цьому напрямку наша організація працювала весь 2022 рік та початок 2023 року. До того ж, побачивши потребу у психологічній підтримці ВПО, ми реалізували 2 проєкти: «Шлях адаптації» та «Локальна підтримка», які допомогли створити реальну систему психологічної допомоги ВПО в сільській місцевості, спираючись на можливості закладів культури.

У 2023 році фахівці Інституту соціокультурного менеджменту активно залучилася до реалізації великого проєкту Міжнародної організації з міграції та Західноукраїнського ресурсного центру «Людський вимір: ефективне управління за допомогою даних та залучення громад», працюючи в якості тренерів та експертів в 11 громадах Миколаївської області.

Розуміючи, що розпочався процес відновлення та він повинен бути ефективним, ІСКМ продовжив експертну діяльність у напрямку з’ясування реальних потреб та ефективності існуючих соціальних проєктів. Прикладом цього став проєкт Plan International «Дослідження базових показників проєкту «Building Back Better II – Будуємо, відбудовуємо, покращуємо. Створення сприятливого середовища для дітей та підлітків в Україні».

Цей шлях демонструє адаптивні можливості громадської організації, яка має великий людський потенціал, працює за певними стандартами та вивчає нагальні потреби суспільства, які через російську агресію можуть дуже швидко змінюватися. Ми цей шлях не тільки розпочали, ми його і продовжимо…

Ігор Іскаемов

You must be logged in to post a comment Login