Оновлена громадська рада з новим баченням розвитку області

Filed under Новини, Статті

Тігран Хачатрян, голова громадської ради при Кіровоградській обласній адміністрації (2019-2020)

Громадські ради при облдержадміністраціях та при міських радах є ефективними. Якщо не буде контролю зі сторони громадськості, то керівництво області, міста будуть працювати в пів сили й не завжди виконувати свої функції. Громадська рада при Кіровоградській облдержадміністрації стала ефективною, коли ми скоротили й омолодили на 70 % кількість її членів, так як раніше було 135 осіб, а на сьогодні 35 осіб.

Ми маємо структуровану систему, як міні державу, у якій розподілені функціональні обов’язки по 5 комісіям різних напрямків:

1 комісія займається питаннями житлово-комунальними й земельними відносинами;

2 комісія займається питаннями освіти дорослих;

3 комісія працює в напрямку медицини та підтримки учасників бойових дій;

4 комісія займається питаннями молоді та спорту;

5 комісія займається питаннями культури та культурним розвитком громади.

Керівники цих комісій співпрацюють із громадськими організаціями, які не увійшли до громадської ради. Основну ціль, яку я поставив перед собою й перед нашою каденцію громадської ради — об’єднання всіх громадських організацій, які знаходяться на території нашої області й за її межами. Я є одним із членів громадських рад України, у якій усі керівники при облдержадміністраціях об’єдналися в одну велику організацію для обміну досвідом, обговорення важливих питань. У роботі громадської ради є багато плюсів та мінусів. Великий мінус полягає в тому, що іноді люди, які входять до громадської ради пропагують свої особисті інтереси чи амбіції. Роботу громадської ради можна побачити тоді, коли ми об’єднуємося навколо єдиної проблеми людей.

Наприклад, є такі моменти, коли на громадських зібраннях піднімається питання щодо високих тарифів на комунальні послуги, ми його аргументуємо і професійно доносимо керівництву області, або прем’єр міністру чи президенту. Ми непросто пишемо звернення, спочатку ми здійснюємо аудит, долучаємо сторонніх спеціалістів, які можуть надати аргументовані розрахунки тарифів аби ми на рівних розмовляли з постачальником цих послуг. Ми змінили сам підхід, який характеризується більшим присвяченням часу на дослідження того чи іншого питання задля досягнення якісного результату. На жаль, ми як дорадчий орган, не можемо приймати рішення щодо долі звернень, натомість ми їх протоколюємо і звертаємося до влади з пропозиціями вирішення.

За результатами запланованої роботи, яку ми провели протягом цього року й нашої каденції спостерігаємо позитивну динаміку у виконанні поставлених задач і звернень. Із наших 80 звернень до президента і Кабінету міністрів України майже 3 результативних. Одне з них велике за змістом і охоплює напрям медицини, що допомогло нашому воєнному госпіталю. Програма діяльності нашої громадської ради на цей рік складається з 10 пунктів, де на сьогодні виконано 7 пунктів, зокрема:

  • Створення правильного механізму роботи та співпраці всіх громадських організацій області;
  • Створення єдиного центру, де буде працювати громадська рада і, відповідно, ми отримали місце на безоплатній основі від облдержадміністрації для проведення всіх зібрань.
  • Проведення тренінгів у районах із саморозвитку, роботи громадських організацій та об’єднання молоді.
  • Напрямок спорту, де нам вдалося об’єднати спортсменів різних напрямків і підтримати агітацію активного способу життя малозабезпечених людей на безоплатній основі, а також відкрити три безкоштовні спортивні секції для дітей у різних районам міста. Тренерами виступають наші тренери та спортсмени, які входять до громадської ради.
  • Також в Олександрівському, Бобринецькому та Петровському районах уже також відкриті подібні секції, де ми збираємо важких дітей. Єдине питання, яке потребує вирішення — допомога в забезпеченні приміщень для тренерів. Зі своє ж сторони ми забезпечимо транспорт для тренерів у районні центри для проведення занять.
  • Ми взяли участь у написанні антикризового плану на 100 днів у часи карантину. Це дало змогу досягти взаємної співпраці громадської ради, обласної влади та обласного управління з питань медицини. Основна задача полягає в забезпеченні медичного персоналу доставкою на роботу, їх безпеки, а також агітація серед населення дотримання карантинних умов.

Допомога старшому поколінню, які проживають одні на території області. З допомогою волонтерської підтримки, ми змогли забезпечити мінімальний пакет допомоги, які були роздані одиноким людям похилого віку.

Ще одне наше велике досягнення полягає в тому, що ми розпочали роботу в напрямку об’єднання з районів громадських організацій, які працюватимуть в унісон із місцевим самоврядування. Не маючи важелів впливу, ці громадські організації об’єднуються навкруги громадської ради при облдержадміністрації. Якщо в нас вийде й ми доведемо це до логічного завершення — це буде потужна організація, яка буде не тільки критикувати роботу місцевої чи обласної влади, але й буде прикладом як потрібно виходити з тієї чи іншої ситуації. Ми не просто висловлюємо свою думку, ми пропонуємо шляхи вирішення проблем. Це буде правильно, якщо всі громадські організації будуть працювати в даному напрямку.

Відповідаючи викликам пандемії, за нашої ініціативи була створена група у Viber «Підвези медика», яка налічує 2000 учасників і які проявили бажання по можливості підвести медичного працівника на роботу, оскільки в умовах карантину були великі труднощі з ходом транспорту. Завдяки цій ініціативі, нам вдалося достукатися до керівництва області та міста, щоби вони долучилися до вирішення цієї ситуації. Ми відправили листи й надали шляхи вирішення як у часи карантину організаціям, що займаються транспортними перевезеннями в місті та області, долучитися до благодійності і взаємодопомоги.

Також ми зібрали інформацію по інтернет провайдерам нашої області й наразі проводимо переговори щодо забезпечення інтернетом сільської місцевості. Ми донесли важливість наявності інтернету в умовах карантину до інтернет провайдерів та операторів.

У наступному році, починаючи з березня ми плануємо провести «Громадський аудит великого будівництва на теренах нашої області» в напрямку будівництва доріг і будівництва ц цілому в області, які проходили під гаслом «Велике будівництво». Ми хочемо проаналізувати хід проведення робіт із метою визначення цільового використання коштів.

На сьогодні ми проаналізували проєкти будівництва доріг, які були виставлені на тендерні закупівлі і знайшли інші можливі шляхи їх реалізації, наприклад, залучення інвесторів. На сьогодні робота громадських рад приносить користь і є містком взаємовідносин у громаді. У порівнянні з минулим роком, збільшилася кількість звернень громадян у три-чотири рази. Люди почали більше нам довіряти, писати та спілкуватися, оскільки більшість їх звернень мають позитивні відповіді й результат.

Тігран Хачатрян, голова громадської ради при Кіровоградській обласній адміністрації (2019-2020)

Матеріал взятий із видання: 

Інструменти громадської участі: досвід експертів, 2020

You must be logged in to post a comment Login