Чотири кроки до досконалості

Filed under Новини, Статті

Четвертий етап ШОУ-4 – знання, досвід, практика. В рамках проекту ШОУ-4 або «Школа громадської участі – 4» Інститутом соціокультурного менеджменту з 30.07 по 01.08.2019 року проведено вже четвертий етап навчання за фінансової підтримки Фонду ім. Ч.С.Мотта. У заході взяли участь представники громад Кіровоградської, Київської, Полтавської, Миколаївської, Чернівецької, Луганської, Хмельницької, Львівської областей. Девіз цього заходу «про Вас и для Вас».

Проект «Школа громадської участі-4» є платформою для реалізації тренерського потенціалу його учасників. Вже 8 учасників спробували себе у якості тренерів. На четвертому етапі в рамках блоку «Кращі практики розвиток громад» тренерками стали учасниці ШОУ-4 Анжела Марку (м. Герца Чернівецька обл.), Віра Савка (м. Трускавець Львівська обл.), Алла Ляшук (с. Щурівчики Хмельницька обл.), Марина Дячук (с. Войнівка Кіровоградська обл.) та Анжела Зіненко (с. Березівка Кіровоградська обл.). Всі учасниці попередньо пройшли тренінг для тренерів, тому впоратися із тренерською задачею було легко.

Тож, чому навчали учасників ШОУ-4 наші молоді тренерки:

Анжела Марку провела тренінгову сесію «Партиципаторний підхід. Залучення  громадськості до бюджетного процесу», на якій представила досвід діяльності Герцаївської бібліотечної системи. Бібліотека не функціонує лише як ресурсний книжковий центр, а займається ще й проектною діяльністю, що направлена, безпосередньо, на розвиток молоді. Анжела представила декілька успішні проекти, зокрема, «Школа молодого бібліотекара», в рамках якої молоді бібліотекари навчаються соціальній анімації, роботи з громадою в умовах децентралізації, основам соціалізації юної особистості у ракурсі бібліотечної діяльності тощо.

Тренерка розповіла учасникам бібліотечно-партиципаторний бджет, який базується на інформуванні, консультуванні, зібранні ідей/думок/пропозицій, спільному прийнятті рішень. Анжела зазначила, – «Чи є у багатьох людей стереотипне бачення – Так! Людей треба переконувати, що на сьогодні бібліотека це інформаційний центр, який надає можливість розширити коло своїх поглядів». Також тренерка представила шляхи залучення жителів району, запропонувала учасникам тренінгу попрацювати  у групах у сформувати ідеї проектів для своїх громад, які наразі є актуальними. Результат роботи демонструє 14 цікавих ідей проектів, які до речі, ви можете взяти у користування також:

1. Молодіжна академія підприємництва.

2. Школа кіно (діджитал сторі).

3. Дитячий центр «Індиго» для дітей 2-7 років (навчання іноземним мовам, хенд-мейду).

4. «Від хобі – до власної справи» для жінок ВПО, із СЖО (складні життєві обставини), мами-одиначки. Проведення для них тренінгів та майстер класів.

5. Кінотеатр під відкритим небом (с. Березівка).

6. «Навчання через гру» (с. Березівка).

7. «Відходи переводимо в доходи».

8. Бюро взаємообміну послуг.

9. Молодіжна стартапів, коворкінг.

10. Організація дитячого майданчика у с. Войнівка.

11. Центр місцевої активності.

12. «Інформація для життя» (тренінговий центр).

13. Кіноклуб «Молодь обирає дозвілля».

14. Шкільна служба порозуміння.

Віра Савка провела тренінгову сесію «Складові успіху URNAN бібліотеки як платформи розвитку громади», власне, виходячи із самої назви, мова йшла саме про тернистий шлях трансформації звичайної бібліотеки в сучасну URNAN бібліотеку. Проект «URBAN бібліотека» це розумний публічний простір задля розвитку особистості та громади, що реалізований за кошти ДФРР. Наразі на базі осучасненої бібліотеки проводяться різні тренінги, майстер класи, зустрічі з письменниками, свята для дітей та багато іншого.

Тренерка поділилася методами роботи у бібліотеці, акцентуючи увагу, що заклад направлений на промоцію. Всі заходи мають ґрунтуватися на емоціях, зокрема, наданні відвідувачу впевненості, приналежності, саморозвитку, безпеки, індивідуальності, творчого мислення. За створення та реалізацію такого проекту у 2017 році Віра отримала відзнаку «Гордість Трускавця». Діяльність бібліотеки базується на критерії успішності «Збільшення рівня щастя та задоволення людей».

Ляшук Алла представила тренінгову сесію «Молодь і розвиток громади». Першочергово учасники поринули у розуміння поняття «громада», Алла запропонувала учасникам створити своє власне бачення цього поняття, опираючись на власний досвід, спостереження, бачення. Тренерка зауважила, що розвиток громади починається з її активізації. Відповідно, далі увага учасників була зосереджена на принципах та етапах активізації громади.

Учасники, працюючи у групах, визначали умови, які потрібні для активізації громади, зокрема: спільна мета і ціль, лідер і команда однодумців, відчуття важливості кожного, відкритість і прозорість, взаємодія і відповідальність. Щодо прикладів активізації громади, Алла представила досвід реалізації громадських ініціатив у своїй маленькій громаді, яка попри відтік молоді і малу кількість жителів не втрачає оптимізму та енергії.

Марина Дячук та Анжела Зіненко провели тренінгову сесію «Досвід розвитку Приютівської об’єднаної громади в екологічному напрямку». Тренерки представили учасникам стратегію підсилення спроможності громади у реалізації повноважень захисту довкілля на досвіді Приютівської ОТГ Кіровоградської області. На сесії учасники мали можливість розібратися в питаннях екології ОТГ, законодавчі базі України (Закони, кодекси, постанови). Марина звернула увагу учасників на нововведеннях – Правилах надання послуг з поводження з побутовими відходами, що були затверджені Кабміном України від 27 березня 2019 року. Саме ця інформація дала поштовх для обговорення і обміну досвідом щодо сортування сміття.

Анжела представила учасникам екологічні ініціативи сіл Приютівської ОТГ – прибирання навколишньої території у с. Березівка, Головківка, Протопопівка, смт. Приютівка; впорядкування хащів, створення дитячого майданчика та висадка дерев у с. Костянтинівка та Войнівка. На сесії учасники також мали можливість практично попрацювати над вирішенням питань очищення води, землі та повітря.

Тренінговий блок «Типи заходів, що можна організувати і провести для медіа: теорія і практика (захід для медіа «під ключ»)» провела Олена Кваша, продюсерка ПАТ НСТУ «Кіровоградська регіональна дирекція» (м. Кропивницький),  випускниця «Школи громадської участі – 1», тренінгу для тренерів.  

На тренінговій сесії від Олени Кваші учасники вчитися представляти свої заходи для медіа. На тренінговій сесії учасники практикували 5 основних заходів, які проводяться громадськими активістами для медіа, зокрема, прес-конференція, прес-брифінг, прес-тур, прес-ланч, круглий стіл.

Наприклад, учасники мали можливість змоделювати роботу з медіа у форматі прес-брифінгу та прес-туру, який відбувся на території, де проходив захід. Олена зазначила, що важливо заводити контакти місцевої спілки журналістів, робити цікаві інфоприводи, аби медіа зацікавилося вашою діяльністю у громаді.

Отже, даний етап подарував учасникам новий базис знань, який 100% ґрунтується на реальній практиці наших тренерок. Яскравим доповненням до підсумків заходу є відгуки від його учасників. Попереду на учасників проекту «Школа громадської участі-4» чекає П’ята національна конференція «Соціальна анімація для розвитку культури та громад», а також для наших тренерів ТоТ ІІ рівня. Можливостей попереду багато, а чи кожен ними вдало користується – покаже час. Далі буде!

You must be logged in to post a comment Login