Інструменти громадської участі

Filed under Новини, Статті

Децентралізація – реформа, що  змінює життя громад, впливає на світогляд, соціальну активність громадян, руйнує їх усталені стереотипи. Децентралізація це інструмент трансформації життя у громаді на новий лад, налаштування на локальну хвилю діяльності та розвитку. Тому громади потребують активних громадян, які знаються на реформі, вміють використовувати її на благо громади, шляхом реалізації соціокультурних заходів на місцях.

Так, підготовку-інтенсив з питань реформування місцевого самоврядування і підвищення соціальної активності громадян, пройшли учасники першої групи проекту «Участь через залучення»*. З 11 по 13 вересня 2018 року у м. Львів Інститут соціокультурного менеджменту (ІСКМ) для учасників проекту провів другий етап навчання тренінг «Діяльність громадських активістів в умовах децентралізації». Тренером на заході виступив Леонід Жовтило, експерт з місцевого економічного розвитку, реформування місцевого самоврядування, тренер з неформальної освіти, випускник проектів ІСКМ. Участь у заході взяли 22 активних громадяни, які представляли різні об’єднані, або ж не об’єднані громади нашої країни.

Децентралізація – європейський аспект.

Чи можемо ми визначити державу Україна – як частину європейської спільноти? На цьому питанні учасники сконцентрували увагу, дізнавшись про  історичні аспекти реформування адміністративно – територіального устрою Європейських держав та України. Тренер розповів про децентралізацію місцевих влад в державах Європи – як частини демократичних цінностей, акцентуючи увагу саме на системі взаємодії  «громада – влада». А от роль громадськості визначили через історичний аспект децентралізації владних взаємовідносин в Україні.

Законодавчий аспект – як відповідь «що ми можемо, чого дотримуємося, куди прямуємо».

Законодавче підґрунтя реформи визначає межі діяльності громадських активістів у громаді. Тренер розповів учасникам про фундаментальні закони та нормативні акти, тим самим сприяв формуванню знань учасників з децентралізаційного законодавства України.

«Загрози – можливості» у моїй громаді.

Розвиток громади має базуватися на об’єктивному аналізі ситуації. Учасники тренінгу є представниками різних регіонів, але в них є багато спільного – що саме, – визначали далі. Об’єднавшись у групи, учасники сформували перелік наявних та можливих загроз для їхніх територіальних громад, що можуть виникнути в процесі впровадження реформи місцевих влад. Та чи інша загроза спонукає до пошуку шляхів її вирішення, відповідно, учасники визначали «що потрібно зробити, щоб загрози переросли в можливості розвитку громад?». Результат групової роботи учасників вразив їх самих, кожен побачив можливості, на які раніше або просто не звертав уваги, або не усвідомлював їх сили. 

«Громада + влада = результат» – формула успішного розвитку громади.

Учасники, у груповій роботі, практикували навички визначення бар’єрів на шляху ефективної громадської участі, зокрема: бар’єри на шляху влади; бар’єри на шляху громади; а також визначали аргументи співпраці «влада-громада». Результат роботи показав реальну ситуацію сукупності певних непорозумінь, перешкод, пасивного відношення окремих сторін процесу взаємодії. Тренер доповнив визначені учасниками бар’єри ще декількома й розповів про рівні активності громадян, познайомив із класифікацією Шеррі Арштайм щодо рівнів громадської участі та впливовості громадськості.

Пошук можливостей для своєї громади

Що ми можемо зробити для успішної діяльності нашої громади? – учасники тренінгу дали відповідь на це питання, але ж як? – Без слів, з допомогою маркера, ватману, жестів і проникливого погляду. В чому корисність такої вправи – групова робота, компроміс, стратегічне бачення, розуміння партнера, формування логічного мислення, синергія досвіду і можливостей, аналіз ситуації і, відповідно, пошук можливостей громад. Для закріплення, тренер презентував учасникам фінансові можливості децентралізації, зокрема, фінансові можливості ОТГ, бюджет участі громади, конкурс проектів та програм. Бачення майбутнього громади визначається з допомогою планів, наприклад, таких як: стратегічний план розвитку громади; план реалізації стратегії громади; програма соціально-економічного розвитку громади; профільні та галузеві програми. Саме з цим переліком діяльності щодо планування у громаді тренер далі ознайомив учасників.

Картування громади – як інструмент розвитку локальної демократії

Картування громади можна охарактеризувати як громадське дослідження із залученням широкого кола активних мешканців, які визначають цінні якості свого ареалу проживання. Відповідно, учасники оволоділи методикою картування громад, де засвоїли типи ресурсів та алгоритм дій картування громади. Не лише теорія, але й практика – на прикладі трьох об’єднаних територіальних громад, де учасники створювали їх карти. Процес картування передбачав дослідження території з допомогою діджитал технологій, зокрема, учасники на ноутбуках, планшетах, смартфонах переглядали сайти громад, у пошуковій системі знаходили необхідну інформацію, переглядали документацію, що визначає особливості громади тощо. Отриману інформацію обговорювали, систематизували і зобразили на ватмані у вигляді умовної карти ресурсів і можливостей громади, яку досліджували. Інструмент картування громад захопив учасників, які висловили свої плани щодо скорого проведення картування у своїх громадах. 

Отже, триденний навчальний марафон надав учасникам багаж знань та інструментів для роботи у громадах, що перевірені на практиці. Другий етап навчання в рамках проекту «Участь через залучення» для першої групи учасників завершено, але попереду ще багато цікавого. Варто відзначити, що навчання учасників не проходить безслідно, адже вони активно впроваджують отримані знання на практиці. Так, аналізуючи рівень соціальної активності учасників першої групи після пройденого навчання в рамках проекту на тренінгу «Анімація громадської діяльності», вони реалізували 34 ініціативи з використанням технології соціальної анімації, участь у яких взяло близько 1700 людей. Чекаємо на позитивні звершення у громадах від учасників після пройденого вже другого етапу. 

Проект «Участь через залучення» реалізується Інститутом соціокультурного менеджменту в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст статті є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

You must be logged in to post a comment Login