Актуальні питання розвитку культури було піднято на національному рівні

Filed under Новини

7-9 лютого 2012 року в Конференц Холлі Ірпінь (м.Ірпінь, Київська обл.) відбулась Друга Національна конференція* «Реформування закладів культури» у рамках проекту Інституту соціокультурного менеджменту «Підтримка процесу розвитку осередків громадської активності на базі закладів культури». Перша конференція за цією тематикою була проведена Інститутом соціокультурного менеджменту 29-30 листопада 2010 року**.

За період від першої конференції можна було побачити значні зміни в діяльності учасників. Кожен приїхав поділитись новими здобутками і, судячи з їх виступів і презентацій, ці здобутки були значними.

Учасниками конференції були 43 представники громадських організацій, 5 представників закладів культури, 9 представників влади, 5 представників міжнародних організацій та 1 представник наукової установи. В цілому 63 учасника представляли 47 різних організацій із 16 областей України.

Серед цих учасників в результаті конференції було висловлене бажання, щоб Інститут соціокультурного менеджменту представляв їх інтереси серед донорів, комерційних організацій та висловлював сукупну думку про трансформацію закладів культури в осередки громадської активності.

На заході оприлюднено та обговорено найбільш актуальні питання реформування закладів культури в умовах кризи. Учасники конференції обмінялися думками та практичним досвідом діяльності закладів культури та громадських активістів в напрямку вирішення актуальних проблем місцевих громад, зокрема діяльність Центрів місцевої активності. Також відбулася презентація проекту «Підтримка процесу розвитку осередків громадської активності на базі закладів культури» та досвіду діяльності Центрів місцевої активності на базі закладів культури на території України та за кордоном.

Розпочав конференцію зі вступним словом директор Інституту соціокультурного менеджменту (ІСКМ) Лев Абрамов, далі учасників конференції привітали представники Міжнародного фонду «Відродження» Катерина Смаглій та Станіслав Лячинський.

Василь Полуйко, який представляє Західноукраїнський ресурсний центр, м. Львів, розповів про принципи, яких слід дотримуватись на сучасному моменті з розвитку громад та інше. Тамара Щелкунова (Інститут розвитку глобального суспільства, м. Київ) представила досвід проекту “Впроваджуємо зміни громадою”. Руслан Краплич (Фундація імені князів – благодійників Острозьких, м. Рівне) розповів про благодійництво в закладах культури та наголосив: «Такий закон природи – кожен хто вкладає те, чого потребує, отримає цього вдвічі більше».

На другому пленарному засіданні виступали Наталія Стаднійчук (Центр підтримки громадських і культурних ініціатив «Тамариск», м. Дніпропетровськ), яка розповіла про «Школу позитивних змін Дніпропетровщини: можливості для НДО та закладів культури» та Владислав Кучереносов, який представив діяльність програми «Бібліоміст».

Тамара Дорошенко (ГО «Іванівська веселка») презентувала досвід своєї організації та зазначила, що «найбільшою радістю є наявність результату, вірних друзів, нових ідей…коли ми крок за кроком створюємо на своїй території своє майбутнє».

Черенько Ірина з міста Чернігів представила досвід роботи молодіжної громадської організації «Центр прогресивної молоді «Апельсин» і розповіла як з покинутого будинку культури на окраїні міста вони зробили осередок громадської активності, куди приїжджають люди з усього міста і де вже утворилось 2 нові молодіжні об’єднання.

Завершила перший день конференції Ковтун Людмила з виступом «Надання підтримки активності громади Дворічанського району Харківської області у вирішенні проблем місцевого розвитку шляхом створення Ресурсного центру для сільських осередків громадського життя на базі Будинку культури».

Також на конференції було презентовано нове видання Інституту соціокультурного менеджменту «Історії діяльності НДО в соціокультурній сфері». Це видання увібрало в себе результат діяльності організації по збору історій успіху зі всієї України. Тож всі учасники могли на прикладах побачити як різні НДО пройшли шлях до створення Центрів місцевої активності на базі закладів культури.

На другий день всі учасники були поділені на 4 групи і працювали з модераторами по наступних напрямах: «Розвиток громад і збільшення соціального капіталу», «Європейські тенденції у законодавстві у сфері культури», «Заклади культури та розвиток благодійності», «Технологія адвокації інтересів громадян в процесі трансформації закладів культури в осередки громадської активності».

На третій день були представлені наробки малих груп та виступили з доповідями Волох Леся, Орос Володимир, Конотопцева Юлія, Полякова Олена, Книш Ірина та Жуков Сергій, які представляли досвід своїх організацій та ділились досвідом.

Основною думкою, що висловлювали всі виступаючі було існування закладів культури в умовах кризи. Антикризова гуманітарна програма Міжнародного фонду «Відродження» дійсно вплинула на подолання тяжкого становища в закладах культури як фінансово, так і духовно, бо дала натхнення людям змінювати життя невеликих громад.

Новаторством конференції можна вважати те, що учасниками здебільшого були люди з сіл та селищ, це були представники тих громад, де заклади культури є останнім джерелом культурного життя і які відроджують його, шукаючи нові методи роботи.

* – Друга Національна конференція «Реформування закладів культури» проводиться в рамках проекту Інституту соціокультурного менеджменту «Підтримка процесу розвитку осередків громадської активності на базі закладів культури».

Метою проекту “Підтримка процесу розвитку осередків громадської активності на базі закладів культури”, що здійснюється Інститутом соціокультурного менеджменту за підтримки Антикризової гуманітарної програми Міжнародного фонду “Відродження” є анімувати (оживити) заклади культури, які потерпають через кризу, надати підтримку активності громад та творчих колективів сіл, селищ і малих міст шляхом трансформування будинків культури та бібліотек в місцеві осередки громадської активності на користь громади.

Детальніше про програму: www.irf.ua.

** Перша Національна конференція була проведена Інститутом соціокультурного менеджменту 29-30 листопада 2010 року в рамках проекту «Спільний шлях у майбутнє» за підтримки програми «Об’єднуємося заради реформ» (UNITER), що виконується Pact. Inc., завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агенцію США з міжнародного розвитку (USAID).

One Response to Актуальні питання розвитку культури було піднято на національному рівні

You must be logged in to post a comment Login