Історія створення «Школа життя» у Новій Чернещині*

121212 (2)Досьє:
Толстик Микола Олександрович, працює в Новочернещинській ЗОШ І – ІІ ступенів вчителем математики та інформатики (до цього працював директором цієї ж школи з 2000 р по 2013 рік) Освіта: 2 вищі, Харківський інститут механізації електрифікації сільського господарства та Харківський державний педагогічний університет ім. Г.С. Сковороди. В громадській організації “Школа життя” виконує функцію заступника голови, фактично керівник проектів. Є ініціатором та розробником проектів в ГО. Нагороди, грамоти відділу освіти, Сахновщинської районної ради, Головного управління освіти Харківської РДА. Кредо: якщо якщо взявся за якусь справу, то доведи її до кінця за будь яких умов, або «вижми» максимум із ситуації.
Наше невеличке село, Нова Чернещина Сахновщинського району Харківської області – одне з найвіддаленіших від районного та обласного центрів. Майже відсутні робочі місця: школа, сільський будинок культури, сільська рада, магазини. Та громада села дуже активна, люди прагнуть будь-якою ціною створити максимум умов для розвиту території. Багато для цього зробили й активісти громадської організації «Школа життя».
Організація була створена за пропозицією Проекту «Місцевий розвиток орієнтований на громаду» за підтримки Програми Розвитку Об’єднаних Націй та Європейського Союзу за активної участі вчителів, батьків учнів та інших жителів села.121212 (3)
Розпочали роботу по створенню організації з хвилюванням і надією. По-перше, досвіду по створенню організації в районі не було, ми стали «піонерами», перспективні плани у нас були серйозні – замінити в школі вікна та двері на металопластикові в рамках проекту ПРООН.
Створення організації у нас зайняло майже три місяці. І врешті, «Школа життя» розпочала свою діяльність під керівництвом вчителя нашої школи – Лесі Таранець. А минуло ще трохи часу від заснування організації та початку її діяльності і учні уже навчаються у теплому приміщенні, бо замінили двері та вікна, що сипалися від подиху вітру, на енергозберігаючі металопластикові; відремонтували котельню.
Тож, ті, хто мав скепсис щодо того, що саме громадська організація вирішить питання такого рівня, змогли впевнитися, що може, і досить ефективно. Вартість першого проекту становила майже 168 тисяч гривень. Левову частину коштів назбирали самі мешканці села.
За 3 тижні у школі поміняли вікна та двері на металопластикові. Замість старих ламп поставили енергозберігаючі. Велика частина робіт була виконана силами вчителів школи. Як жартували педагоги, їм дуже швидко довелося перекваліфікуватися у будівельників без відвідування інституту підвищення кваліфікації. Звичайно, значну допомогу надали й батьки дітей, які навчаються у школі.
Це був перший крок. Без сумнівів, успішний, і він надихнув на подальші дії і пошуки проектів, в яких наша організація могла брати участь.
Так, ми взяли участь у грантових конкурсах фонду «Громадські ініціативи» за співфінансування “Філліп Морріс Україна”(місто Харків). В рамках проектів було відремонтовано підлогу в одному класі, придбано музичне обладнання для школи. Згодом був грант від БФ «Патріоти», за кошти якого відремонтовано підлогу в інших приміщеннях школи.
121212 (1)У 2013 році громадська організація реалізувала адвокасі кампанію «Збережемо нашу школу», що є частиною проекту «Підтримка громадських ініціатив на користь збереження шкіл у малих громадах». Ця кампанія була проведена спільно із «Східноукраїнським центром громадських ініціатив» ( м. Луганськ), за програмою «Разом до збереження та розвитку освітніх послуг в малих громадах» (за фінансової підтримки Міжнародного Фонду «Відродження»).
В результаті – школа продовжує працювати, а старі парти замінили на нові, за якими зручно і безпечно сидіти та працювати. У проекті активну участь взяли й самі школярі. Свій навчальний заклад вони відстоювали у творах та малюнках, по результатам яких було видано брошуру «Село без школи». Також брали участь у проекті «Розвиток шкільних сайтів» що є частиною проекту «Укріплюємо зв’язки між школою та громадою» за підтримки програми Малих грантів Корпусу Миру (м.Луганськ), а вже в 2014-2015 році новий проект «Демократичне врядування в школі» Семінар-тренінг у сфері освіти для демократичногно громадянства і прав людини, що проводиться в рамках спільного проекту Міністерства освіти і науки України, Європейського Центру Вергеланда (EWC, Осло) Ради Європи та Міністерства закордонних справ Норвегії.
Своїм досвідом ми готові ділитися з усіма бажаючими. Нещодавно наша організація провела навчальний районного семінар – «Попереджувальні дії щодо зменшення можливості закриття школи». До нас приїхало двадцять директорів загальноосвітніх навчальних закладів Сахновщинського району, які познайомилися з правовим регулюванням ліквідації шкільних закладів та основними напрямками попереджувальних дій для збереження своїх шкіл, дізналися, як створити громадську організацію, про тонкощі розробки статуту та отримання свідоцтва; про фандрейзингову діяльність школи поза громади. А під час ділової гри присутні вчилися самостійно складати аплікаційну форму проекту та шукали шляхи співпраці з місцевими органами самоврядування.
І зараз ГО «Школа життя» та Новочернещинська ЗОШ працюють над втіленням у життя питань демократизації школи, як в управлінській діяльності, так і в учнівському самоврядуванні. Готові до співпраці з усіма небайдужими.
Матеріал підготував – Микола Толстік

* НДО-Інформ,-№1(51), 2015

You must be logged in to post a comment Login