3-4 серпня відбудеться Всеукраїнський фестиваль лемківської культури “Дзвони Лемківщини”

Filed under Новини

3-4 серпня в м. Монастирська на Тернопільщині, в урочищі Бичова, відбудеться XV Всеукраїнський фестиваль лемківської культури «Дзвони Лемківщини».

Фестиваль, який вже став візитною карткою м. Монастирська, багатий подіями та заходами. в ньому традиційно беруть участь понад 80 колективів і виконавців, десятки майстрів народних ремесел. Цього року під час фестивалю відбудеться ярмарок лемківських виробів народних промислів – вишиванок, предметів побуту, сувенірів.

Стародавні звичаї та обряди, які десятки лемківських колективів «воскресили» з глибинок районів Тернопілля, Польщі, Словаччини, Сербії, Хорватії дарують слухачам радість рідної мови, пісні, танцю.

Програма фестивалю

Лемки – західна етнографічна гілка українського народу, яка споконвіків проживає по обох схилах Карпат. Гори поділяють Лемківщину на дві частини, що розміщені на території трьох держав – Польщі, Словаччини та України. Північна – галицька, південна – словацька і закарпатська. Границі краю творять форму трикутника, поверну того вершиною на Захід, від р.Сян до р.Попрад. Територія Лемківщини простягається від західного кордону України на 130-150 км.

І-ий Крайовий Фестиваль лемківської культури (інакше – «Лемківська Ватра») відбувся 5-6 червня 1999 р.
в с. Гутисько – мальовничому куточку Бережанщини, на межі Тернопільської, Івано-Франківської та Львівської областей, центрі лемківської різьби. Навколишня природа нагадувала втрачені гори. Перша Ватра в Україні (голова оргкомітету Ігор Дуда) зібрала близько 3 тисяч краян і гостей. На Ватряному полі звели дерев’яну сцену у карпатському стилі. Ватру запалили Михайло Ілляш і Оленка Троян – найстарший і наймолодша лемки села. У концерті взяли участь близько 40 мистецьких колективів та окремих виконавців з трьох областей Галичини і міста Києва.

Кожного року в програму фестивалю в Монастириську входять: хід-парад учасників, відвідування музею, урочисте відкриття і закриття свята, запалення і гасіння ватри, прес-конференція для журналістів.Концертну програму відкриває літературно-музична композиція – пролог. «Лемківська Ватра» збирає тисячі краян із багатьох областей України та з-за кордону. У ніч з суботи на неділю – молодіжна забава. Паралельно з концертом про водяться конкурси на знання історії Лемківщини, лемківських традицій, звичаїв і побуту, бесіди і гумору. Тут можна оглянути виставки малярства і різьби, придбати часопис «Дзвони Лемківщини», «Лемківський Календар», тематичну літературу, пам’ятні сувеніри і значки, взяти участь у спортивних змаганнях і конкурсах.Протягом років, у першу суботу і неділю червня (з 2007 р. – серпня), незалежно від погоди, на Ватряному полі звучать лемківські пісні, музика і танці. Вони єднають думки і серця краян і гостей.

Детальніше про історію фестивалю

You must be logged in to post a comment Login