Міжнародний досвід активізації громади

Filed under Статті

В 2006-2008 роках Нижньогородська Асоціація недержавних некомерційних організацій «Служіння» і Асоціація «Борис» (Польща) за підтримки Фонду ім. Ч.С. Мотта працювали над партнерським проектом «Розвиток місцевих спільнот», що направлений на активізацію місцевих спільнот, розвиток філантропії і соціальних інвестицій в обох країнах.

В рамках проекту відбувся навчальний візит для нижньогородських лідерів до Мазовії (Польща). У візиті взяли участь голови Рад громадського самоврядування Автозаводського, Московського, Ленінського та Сормовського районів Нижнього Новгорода, а також директори центрів допомоги сім’ї і дітям, соціального притулку та соціально-реабілітаційного центру для неповнолітніх з Арзамаса, Балахни і Пільнінского району Нижньогородської області.

Візит передбачав детальне знайомство з роботою Центрів локальної активності населення (САL), муніципальних соціальних центрів. Нижньогородським активістам пощастило також взяти участь у Форумі соціальних аніматорів, який щороку збирає найактивніших фахівців CAL.

Те, що в Росії називається ТОС («Территориальное общественное самоуправление), в Польщі отримало назву CAL – центри локальної активності. Мова йде про об’єднання активних громадян за місцем проживання. Головна відмінна особливість польських ЦАЛів полягає в тому, що польські центри створюються виключно з ініціативи самих активних громадян і тільки там, де ці громадяни хочуть об’єднатися для вирішення спільних проблем місцевої громади. Тому число ЦАЛів в Польщі порівняно невелике – всього близько 160, хоча воно продовжує зростати.

Для професіоналізації та розвитку їх діяльності існує центр підтримки ЦАЛів, створений в 2000 році у Варшаві й успішно працюючий на всій території Польщі. Девіз та основний принцип діяльності – «допоможемо людям, щоб вони могли допомогти собі самі». Ідея створення подібного центру виникла в Асоціації «BORIS».

Одне з головних напрямків роботи центру підтримки ЦАЛ – це навчання організацій та ініціативних груп, зацікавлених у розвитку місцевої активності населення. Учасникам пропонується дворічний навчальний цикл, що складається з семінарів та консультацій, по закінченню якого випускники стають членами мережі ЦАЛ і отримують Сертифікат на право використання бренду і методик ЦАЛ. На даний момент сертифікати мають близько 130 з 160 існуючих на території країни об’єднань.

Другий напрямок роботи Центру підтримки – це школа суспільних аніматорів, навчаюча лідерів та активістів місцевих громад. Якщо бути більш точним, громадський аніматор в Польщі – це не лідер, а людина, яка «тримає руку на плечі лідера». Так, в ЦАЛ звертається активний житель з пропозицією вирішити якусь актуальну для мешканців мікрорайону або району проблему. Громадський аніматор (як правило, це керівник або співробітник ЦАЛ) допомагає лідеру створити групу однодумців, знайти приміщення, необхідні ресурси і т.д., але не вирішує проблему за групу, дозволяє їй самостійно працювати, а сам надає необхідну консультаційну та технічну підтримку.

У школі дві спеціалізовані групи – міські аніматори та сільські аніматори. Школа громадських аніматорів – це 2,5 річний навчальний курс (тренінги, навчання через практичний досвід, консультації і т.д.), по закінченню якого випускники отримують сертифікат, що дає їм право подальшого навчання в Педагогічному інституті Гданського Університету.

Ще одне з важливих і, як показав наш досвід, що запам’ятовуються напрямів діяльності Центру підтримки – це проведення щорічних форумів Локальної активності, на які з усієї Польщі з’їжджаються найактивніші представники ЦАЛів для обміну досвідом та методиками, обговорення загальних питань і вироблення спільних рішень, взаємного навчання та спілкування.

Одним з перших польських ЦАЛів став клуб «Сурма» (горн), який працює в районі «Охота» Варшави. У районі «Охота» (в перекладі з польської – «Бажання») живуть близько 90 тисяч осіб. Клуб реалізує програми, спрямовані на мешканців всіх вікових і соціальних категорій. Так, програма «Перший крок» адресована мамам з маленькими дітьми, які на базі Клубу зустрічаються, спілкуються, діляться досвідом, з ними працює психолог. Інша цікава програма – курси комп’ютерної грамотності для літніх людей. Що примітно й взагалі характерно для польських центрів, ці курси ініціював і проводить один з жителів району. На курси ходять люди старше 70 років. Клуб «Сурма» допоміг поширити інформацію про курси серед жителів і надає приміщення для занять.

Волонтери клубу багато працюють з дітьми. Наприклад, в рамках проекту «Зачарована ковдра» молоді добровольці розповідають дітям від 3 до 6 років казки, займаються з ними малюванням, моделюванням, аплікацією і так далі. У рамках іншого творчого гуртка – «Стара шафа – нові ідеї» волонтери та співробітники Клубу допомагають жителям району поповнити свій гардероб, переробляючи й оновлюючи старі речі.

Клуб орієнтований переважно на жителів конкретного мікрорайону, в якому проживають 30 тисяч жителів. Так, в 2001 році була створена Коаліція на користь району, яка об’єднала понад 30 організацій району – школи, поліцію, будинки культури, бібліотеки, громадські організації і т.д. Одне з основних досягнень коаліції – створення путівника по організаціям району, які можуть бути корисні сім’ям і батькам (довідник шкіл, поліклінік, ясел і т.д.). Цікаво, що автори довідника спочатку його підготували до друку, а потім звернулися до голови району з проханням профінансувати видання тиражу. Голові нічого не залишалося робити, як погодитися. Тепер коаліція готує аналогічний путівник по району для літніх людей.

Інший цікавий проект коаліції називається «Відкрита школа». Назва говорить сама за себе, – школи залишаються відкритими після занять для учнів та їхніх батьків, які переважно займаються спортом і фізкультурою в шкільних спортзалах.

В рамках проекту «Соціальний адвокат» створено пункт цивільної інформації для людей, що потрапили у важку життєву ситуацію. Юрист-волонтер консультує цих людей по телефону.

Клубом також реалізується безліч творчих програм і проектів – це і активізація жителів за допомогою мистецтва, і видання газет і журналів, де публікується творчість жителів району, і проведення конкурсів дитячих малюнків і т.д.

Матеріал зі статті О. Тажіровой “Самоврядування по-польськи”, газета”Служіння”, 2007 р.

Переклад Маркової Ірини

You must be logged in to post a comment Login