У наш час ми спостерігаємо трансформацію музею від осередка культури з пасивною функцією прийому змісту від кураторів чи спирання виключно на музейні фонди до відкритого музею, який задовольняє потреби громади, бере участь у вирішенні глобальних проблем. У цей самий час діяльність державних художніх галерей починає виходити далеко за межі традиційно галерейної. Вони задають розвиток не лише художнього життя суспільства, а й соціально-культурного, займаються просвітницькою діяльністю, сприяють формуванню громадського суспільства. У зв’язку з відкритістю сучасної галереї важливо створити середовище, яке б реалізувало потреби та інтереси різних цільових груп.
Однак складність створення такого середовища полягає у тому, що необхідно, аби нові форми роботи не вступали у конфронтацію з науковим та естетичним змістом діяльності галереї. Залучена в усі ці процеси і Художня галерея в Чугуєві – відділ Художньо-меморіального музею І.Ю. Рєпіна (далі ХММ І.Ю. Рєпіна). Якщо з мистецькою діяльністю галереї усе зрозуміло, то громадська ще й досі викликає суперечки, однак у маленькому місті, такому як Чугуїв, розвиток культурного середовища залежить від громадської активності, бо саме містяни з активною життєвою позицією охоче долучаються до участі у музейному житті.
Особливості кожного населеного пункту обумовлюють свої особливості розвитку центрів місцевої активності. Базою для формування подібного центру у 1і цілком може бути мистецький міський осередок, визначальну роль у формуванні якого відіграв Ілля Юхимович Рєпін. Мистецький спадок і творча атмосфера – це те, що має спонукати громаду до дії та соціального і культурного розвитку. Однією з цілей, яка стоїть перед ХММ І.Ю. Рєпіна, є перетворення Художньої галереї на такий майданчик. Одним з завдання у рамках цієї мети є те, щоб галерея не просто традиційно надавала інформацію споживачам – громаді, а стала платформою, яка поєднує різних користувачів, які вже виступають не тільки у ролі споживачів, а й творців, посередників, критиків, учасників.
Галерея останні роки стає місцем, де відбуваються різні мистецькі заходи, свята, дискусії; яки підіймають не лише культурні, а й соціальні питання. Звідси, другий напрям діяльності галереї – громадська, яка полягає у тому, що галерея стає своєрідним центром місцевої активності.
Схеми співпраці музею з громадою у якості центру місцевої активності можуть бути представлені у вигляді наступних ланцюгів:
Музей → суспільство → громада → школа → родина
Музей → влада → благодійники → меценати → спонсори → неурядові громадські організації.
Колектив музею працює за всіма схемами, підіймаючи соціально-культурні питання і пропонуючи разом шукати на них відповіді. Здійснюється усе це як у формі разових акцій-заходів, так і у формі реалізації різних за своєю тривалістю проектів. Цільова аудиторія подібних заходів різна: школярі, молодь, дорослі. Інколи важко сегментувати тих, на кого саме орієнтовано захід/проект і передбачити, хто прийме у ньому участь, тож доводиться розраховувати на змішані аудиторії.
Взаємодія галереї (як і музею в цілому) з громадою відбувається як безпосередньо, так і через ефективну проміжну ланку – Громадську організацію «РЄПІНСЬКИЙ КУЛЬТУРНИЙ ЦЕНТР», яку було засновано у 2013 р. Метою згаданої організації є формування активної позиції членів територіальних громад міст, селищ та сіл Харківської області щодо усвідомленого розвитку культури та збереження культурного надбання регіону. Вже з огляду на одну мету, бачимо, що вектори діяльності громадської організації та ХММ І.Ю. Рєпіна співпадають. Саме тому спільно вже було реалізовано декілька успішних проектів, які перетворили музейний простір на центр громадської активності.
Наприклад, у серпні 2014 року було організовано Рєпінський велоквест, присвячений 170-річчю з Дня народження великого художника Іллі Юхимовича Рєпіна, з метою популяризація творчості І.Ю. Рєпіна серед молоді і залучення активної молоді до участі у культурному житті міста. Безпосередню участь у велоквесті узяло 37 учасників, деякі з них виступали родинними командами. Паралельно із квестом проходили музейні заняття, майстер класи, у яких охоче брали участь глядачі змагання. Одному з учасників велоквесту так сподобався захід, що на розвиток центру місцевої активності було запропоновано 800.00 грн. благодійного внеску, на ці гроші був організований вільний доступ до інтернет-послуг (Wi-Fi). До результатів цього велоквесту можна зарахувати не лише успішну освітню та популяризаторську діяльність, а й формування іміджу музею як сучасної установи, яка готова до співпраці із громадою у цікавих формах.
В цьому же році було реалізовано незвичайну ініціативу «Словами – Репина о главком!». Науковцями музею було відібрано декілька десятків висловлювань та спогадів про рідне місто нашого видатного земляка. До реалізації цього задуму залучили волонтерів – учнів Чугуївської загальноосвітньої школи № 7; на окрему подяку заслуговує викладачка цієї школи, класна керівниця Пріступа Наталя Володимирівна. Така маленька справа визвала у городян живи відгуки і всім дуже сподобалась така акція. Так ГО «РЄПІНСЬКИЙ КУЛЬТУРНИЙ ЦЕНТР», було реалізовано задум: «Як ненав’язливо ознайомити громаду зі спадщиною великого земляка…».
2015 рік – громадськими організаціями разом з музеєм було проведено низку заходів, присвячених подіям на сході Держави. Більше ніж 10 пересувних та стаціонарних виставок патріотичного плакату Ю.Неросліка протягом року було проведено по різним закладам Чугуївського району. Це влаштовані зустрічі з автором плакатів, учасниками АТО, з представниками адміністрацій та громадських організацій, заходи до нового року для дітей, чиї батьки перебувають в зоні проведення АТО. На цих заходах склалось знайомство та співробітництво з громадською організацією «Наш вибір».
Художня галерея як центр місцевої активності не могла залишитися осторонь, коли гостро постало питання внутрішньо переміщених осіб. Необхідно було акцентувати увагу мешканців міста Чугуєва, на трагічних обставинах і проблемах, які виникли у сусідніх областях України, поставити питання, хто як не ми, має допомагати. У лютому 2016 року у Художній галереї експонувалася виставка соціальних плакатів «МОЄ МІСЦЕ», присвячена історіям життя вимушених переселенців, волонтерів та представників національних меншин з різних куточків України. Виставка проводилася у рамках проекту «Примирення в українському суспільстві: від енергії протесту до енергії творення». Екскурсоводами на виставці виступили учні старших класів Чугуєва та району, які доносили інформацію до своїх однолітків зрозумілою їм мовою. Попередньо школярі – майбутні екскурсоводи – та їх викладачі взяли участь у тренінгу, також у тренінгу брала участь і представниця музею. Взагалі, щоб використовувати інноваційні та ефективні методи залучення громади до культурно-соціального життя співробітники музею постійно займаються підвищенням своєї кваліфікації, відвідуючи тренінги, беручи участь у конференціях, семінарах, проектах. Так і я була зарахована на навчання до «Школи громадської участі – 1» у 2012 р., що реалізовано Інститутом соціокультурного менеджменту (ІСКМ).
Отже, ХММ І.Ю. Рєпіна, включно з Художньою галерею як його відділ з найбільш зручними приміщеннями і статусом мистецького осередка, можна цілком вважати центром місцевої активності, який стоїть ще на першому щаблі розвитку, але має гарні перспективи і декілька років виконує функції подібних центрів:
– сприяє підвищенню рівня культури населення.
– сприяє виробленню системи цінностей громадянського суспільства;
– на естетичних засадах намагається створити активну силу, необхідну для становлення України як демократичної держави.
Ще однією метою Художньої галереї як центру місцевої активності є сприяння єднанню громади, усуваючи конфлікти між окремими групами спільноти освітніми засобами: подолання стереотипів та усунення негативних образів у свідомості.
Матеріал підготувала – Поманицька Ольга, ГО «РЄПІНСЬКИЙ КУЛЬТУРНИЙ ЦЕНТР», м. Чугуїв, Харківська обл. Електрона адреса – olgapom2010@yandex.ru
You must be logged in to post a comment Login