Ми живемо в час змін

Filed under Історії успіху, Новини, Статті

43725920_2281731571900485_3135639005857579008_o (1)Ми живемо в час змін – змін у країні, у суспільстві, у свідомості людей. Це складні, інколи  –  навіть болісні процеси, але вони дають нам надію на краще, гідне життя. Зараз кожен з нас має унікальний шанс стати агентом змін у своїй громаді. Мета діяльності бібліотек та багатьох громадських організацій співпадає – ми працюємо для позитивних змін, займаємося просвітницькою діяльністю та навчаємо, а отже саме у бібліотекарів є унікальна можливість поєднувати свою професійну діяльність з громадською.

На будинку, де знаходиться Лубенська центральна районна бібліотека імені Володимира Малика (в якій я працюю), можна побачити банер «Бібліотека- центр громади» і це не лише гасло. Активна діяльність закладу це підтверджує. В стінах бібліотеки проводять заходи 4 громадські організації, активно працюють 3 клуби за інтересами, діє молодіжний центр, протягом року відбувалося навчання в мовному клубі «Let`s speak English», проходять кінопокази та навчання на курсах комп’ютерної грамотності.

Районна бібліотека – третій простір для громади міста для дорослих і дітей. Протягом останніх років суспільне життя у місті вирує – завдяки активним та небайдужим містянам проходять волонтерські акції, толоки, народознавчі свята і бібліотека завжди підтримує добрі починання жителів міста та району.

44657119_2281732275233748_971703485630251008_o Я працюю методистом, а отже моя професійна діяльність пов’язана з сільськими бібліотеками. Я пишаюся тим, що завдяки і моїй участі у трьох сільських закладах району прийшов «Бібліоміст», а згодом ще одна сільська бібліотека виграла проект «Бібліотека – громада: відкритий простір» за фінансової підтримки фонду «Монсанто». Але заклади культури змінюють не лише сучасне технічне оснащення та гарні ремонти, їх змінюють люди, які там працюють.

У 2015 році за результатами конкурсного відбору,  я очолила «Піар-офіс бібліотек Полтавщини», і тоді  вирішила, що долучу до роботи в ньому і своїх колег з сіл Новаки та Березоточа. Звичайно, нам важко було змагатися з обласними піар-офісами, але найголовніше це досвід, який ми разом здобували, рівень довіри та взаєморозуміння, що зріс і у нас у колективі, і в селах, де ми проводили заходи. «Бібліоміст» навчив нас, як стати сучасною бібліотекою: працювати з наданим обладнанням, позиціонувати та захищати себе, але на жаль програма закінчилась і можливість бібліотекарів розвиватися та навчатися залишилася тільки через громадську діяльність.

43952364_2259353490804960_328781455905783808_oЯ працювала як волонтер в міжнародній спільноті Volunteer Community, в громадських організаціях «Твій світ», «Жінки-трудівниці за майбутнє дітей України», «Міжнародна асоціація безпеки людини». У 2017 році разом з однодумцями з метою збереження та популяризація культурної спадщини та розвитку туристичного потенціалу Лубенщини –  створила ГО «Предки».

Про проект Інституту соціокультурного менеджменту «Участь через залучення» я дізналася на платформі «Громадський простір». Вже перший етап проекту відкрив для мене новий погляд на діяльність закладу культури та познайомив з поняттям соціальної анімації – діяльності працівників культури та громадських активістів з об’єднання та активізації жителів громади задля вирішення місцевих проблем. Працівник культури, який мешкає у громаді, має високий рівень довіри у членів своєї спільноти, професійні знання та навички, пристосоване та оснащене приміщення, розуміє важливість своєї місії і головне має набір інструментів може ефективно діяти задля розвитку та позитивних змін у суспільстві.

Під час тренінгів, які провели для нас тренери проекту «Участь через залучення» Лев Абрамов та Леонід Жовтило, я отримала знання, методи та інструменти соціальної анімації.

43737384_2259354337471542_8681022627780755456_oУ центральній районній бібліотеці імені Володимира Малика, для 8 працівників закладу я провела годину професійного спілкування «Проект «Участь через залучення»: новий погляд на сільську бібліотеку». На заході розповіла колегам про проект «Участь через залучення» та активну діяльність бібліотек та будинків культури Олександрійського  та Маловисківського районів Кіровоградської області зі створення  в сільських закладах культури центрів місцевої активності, які об’єднують активних людей готових брати участь у  процесах позитивних змін у своїй громаді. Поділилася інформацією про картування як громадське дослідження потенціалу громади.

Межі співпраці розширилися до міжрегіонального рівня. Отриманою інформацією поділилася з колегами у Лубенській районній бібліотеці та членами ГО «Предки», де провела інформаційно-комунікаційний захід «Нові можливості співпраці з громадськими організаціями та активістами з інших регіонів завдяки проекту «Участь через залучення». Зокрема, обмінялася досвідом громадської діяльності з активістами з інших регіонів України: дізналася про успіхи громади села Вербоватівка з Дніпропетровщини, самоорганізацію громадян села Деревня з Львівщини, активну роботу сільських бібліотекарів Приютівської ОТГ з Кіровоградщини. Разом з директором бібліотечної системи, ми вирішили, які з сільських книгозбірень можуть стати центрами активності громад Лубенщини та мають лідерів спроможних взяти на себе функції соціальних аніматорів.

Я визначила формат, час та ресурси для проведення тренінгу. Під час підготовки до заходу мені дуже допомогли видання Інституту соціокультурного менеджменту «Центр місцевої активності на базі будинку культури», електронний посібник «Громадянська освіта жінок місцевих громад», посібник Британської Ради «Active Citizens», матеріали тренінгів розміщені у групі «Мережа учасників освітніх проектів Інституту соціокультурного менеджменту» та відео із сторінок мережі Facebook учасників проекту. Додатково були створені 2 презентації «Центр місцевої активності – місце єднання та розвитку громади» та «Внутрішні та зовнішні ресурси громади», програма проведення та анонс (прес-реліз) заходу для організаторів на місцях, знайдена інформація про внутрішні ресурси громад в Інтернет просторі та на сторінках місцевої преси, за допомогою Google Maps підготовлено карти двох сіл для картування. Були проведені 2 тренінги у селах Тарандинці та Карпилівка. Допомогу в організації першого тренінгу надав голова Тарандинцівської сільської ради Анатолій Тітенко – лідер нашої громади. Другий тренінг ініціювала сільський бібліотекар Галина Мощіль.

Під час зустрічей учасники заходів дізналися про можливості, які відкриває для громад децентралізація, познайомилися з досвідом ефективної співпраці влади, громади і бізнесу в сільських громадах України, дізналися про соціальний капітал, визначили внутрішні ресурси громад та зрозуміли для чого проводиться картування, були створені «Дерева проблем», які хвилюють місцевих жителів. Учасники обох заходів висловили зацікавленість у подальших зустрічах та проведенні картування громад. Сільські бібліотекарі, представники влади та громади побачили потенціал закладів культури в процесах активізації людей заради позитивних змін.

Найближчим часом планую познайомити з досвідом проведення тренінгів працівників інших сільських бібліотек системи та відвідати 2 створених центри громади для проведення картування. Досвід моєї роботи та громадської діяльності переконує – необхідно шукати партнерів, бути відкритим та публічним. Потрібно пам’ятати, що люди об’єднуються навколо справ. Зустрічайтеся з людьми, спілкуйтеся, дізнавайтеся, що їх дійсно турбує. Проаналізуйте ситуацію, зверніться до експертів з Інституту соціокультурного менеджменту (вони знають «як»), або хоча б до Google (все вже колись було). Знайдіть однодумців і ваша перша спільна справа стане тим ґрунтом, на якому розквітне ваша громада.

Довга дорога починається з першого кроку, велика справа з малої, буденної. Головне – розпочніть!

 

Тетяна Сафронова

Лубенська центральна районна бібліотека ім. В. Малика,

ГО «Предки»,

м. Лубни, Полтавська обл.

lupol.t.g@gmail.com


Завантажити видання: Навчання, яке веде до розвитку громад

 

You must be logged in to post a comment Login