Україна стоїть на шляху великих перетворень. Інтенсивно обговорюється тема децентралізації, яка досить скоро перейде в активну фазу впровадження. «Центр вирішення проблем», яким, наразі, є влада, віддалиться від населення на багато кілометрів. І що ж робити у випадку, коли залишаєшся сам-на-сам з низкою локальних проблем? Відповідь на це питання одна – самоорганізовуватись.
Як показує практика, сьогодні найефективнішим механізмом поліпшення якості життя, вирішення та задоволення потреб певної території є створення та ефективна діяльність органів самоорганізації населення, які, одночасно, є інститутами громадянського суспільства та елементами системи місцевого самоврядування. Саме через ОСН жителі певної території мають можливість приймати активну участь у вирішенні питань місцевого значення (задоволення їх соціальних, культурних, побутових потреб), а також брати участь у процесі соціально-економічного, культурного розвитку відповідної території.
Для налагодження ефективної підтримки та співпраці влади та громади на шляху до самоорганізації впродовж грудня 2014 року Асоціацією підтримки та розвитку ОСББ та ОСН за підтримки Волинської обласної державної адміністрації, проводились навчальні семінари для представників органів місцевого самоврядування та виконавчої влади Волинської області на тему «Розвиток малих громад в умовах реформування місцевого самоврядування».
Проблем для обговорення виявилось більш ніж достатньо. Одні лідери громад можуть лише поскаржитись на повну пасивність своїх мешканців, інші ж вихваляються результатами, яких вдалось досягнути об’єднавши ресурси та зрозумівши, що розвиток території можливий лише за тісної співучасті.
Проте один факт залишається незмінним – сільські голови остерігаються самоорганізовану громаду. Здавалось би, в умовах адміністративно-територіальної реформи кожен із лідерів, обраний мешканцями певної території, мав би думати не про збереження свого робочого місця (яке, у випадку реформи суттєво може підтримуватись людьми за умови їх самоорганізації), а про збереження населених пунктів, які він представляє. Адже при умові віддалення від громади центру вирішення проблем та надання адміністративних послуг – можливості сталого та системного розвитку також віддаляються. При цьому практично зводиться до нуля можливість влади проводити соціальну діагностику потреб найвіддаленіших малих територіальних громад.
В таких умовах єдиним варіантом залишається створення представницького органу (сільського, селищного, вуличного чи квартального комітету), діяльність якого дала б можливість підвищувати відповідальність мешканців, їх свідомість та небайдужість до стану території, на якій вони проживають.
Впродовж зустрічей, що відбувались у Луцькому, Ківерцівському, Володимир-Волинському, Ковельському районах та м. Нововолинськ експерти Ресурсного центру для органів самоорганізації населення, що діє при Асоціації підтримки та розвитку ОСББ та ОСН за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та організаційної підтримки Всеукраїнської асоціації сприяння самоорганізації населення, спільно із учасниками обговорювали можливості створення моделі, яка б успішно діяла в умовах реформ та робила кожного мешканця учасником розвитку своєї території.
Прес-служба Асоціації
підтримки та розвитку ОСББ та ОСН
Тел.: (095)6454655
(0332)200032
e-mail: press.asossiation.osbb@gmail.com
You must be logged in to post a comment Login