Розвиток громад на Турківщині *

Filed under Історії успіху

Ми продовжуємо ділитися із вами «історіями успіху» співпраці громадських організацій та закладів культури. Сподіваємося, що і цей приклад надихне активних громадян на активні дії.

Бориня – селище міського типу у Карпатах, Турківського району Львівської області. Селище, як і Турківщина в цілому – одна з найменш розвинених територій за рівнем якості життя в Україні. Зумовлено це в першу чергу його гірським та прикордонним розташуванням, а також відсутністю ефективної політики розвитку гірських територій в державі. Розташоване селише в південно-західній частині Львівської області, за 25 км. Від державного кордону України та республіки. Його тереторія зайнята горами Карпатами в межах від 500 до 800м. над рівнем моря. За 25 км. На південий схід, знаходиться найвища вершина Карпат Львівської області – г. Пікуй. Надра селища багаті на будівельні та вогнетривкі глини, нафту, газ. Присутні запаси мінеральних вод, які практично не використовуються. Через територію Борині проходить автомобільна дорога: Львів –Ужгород. За 25 км. на схід від селища, проходить міжнародна автомобільна траса Київ – Чоп. За 6 км. на захід залізнична дорога Львів – Ужгород.

У сучасному західному суспільстві у сільській місцевості над розвитком громад працюють такі структури як: обслуговуючі та виробничі кооперативи; кредитні спілки; НУО – Агенції розвитку; об’єднання підприємців. І, як показує досвід, кошти (інвестиції) ідуть саме в ту місцевість, де працюють такі структури. Розвиток громад, або місцевий розвиток (економічний розвиток) – це процес, в рамках якого влада, громадські організації, обслуговуючі та виробничі кооперативи, бізнес, співпрацюють між собою з метою створення кращих умов та покращення якості життя усіх мешканців певної території (село, район). В селищі Бориня ведеться активна робота в напрямку активізації громади, зокрема завдяки Богдану Комарницькому, директору НУО «Агенція економічного розвитку Турківщини», депутату районної ради. На сьогоднішній день в селищі створено інституції розвитку громади: це неурядова організація (НУО) «Агенція економічного розвитку Турківщини»; сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «ВУЛКАН»; Боринське відділення кредитної спілки (КС) «Єднання».

Особливість обслуговуючого кооперативу (СОК) полягає в тому, що він:

– належить сільськогосподарським товаровиробникам – своїм членам-клієнтам і управляється ними на демократичних засадах;

– надає своїм членам ті послуги, які необхідні для їх власних колективних, фермерських чи особистих підсобних господарств;

– не ставить за мету отримання прибутку для себе, а передбачає збільшення прибутку господарств своїх членів.

Специфічною й найхарактернішою рисою сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу є те, що його члени поєднують в одній особі співвласника кооперативного підприємства та його клієнта. Це має важливе стимулююче значення, сприяє орієнтації інтересів учасників кооперативного підприємства, насамперед на пошук економічної вигоди у групових діях. На початковому етапі створенняобслуговуючого кооперативу потрібно вирішити питання: чи є реальна необхідність у цьому?  Чи поліпшить кооператив існуючу ситуацію і що для цього потрібно? Досягається це шляхом вирішення таких питань: визначається потенційний обсяг операцій з надання послуг; здійснюється пошук лідера, спроможного реалізувати задум про створення кооперативу; визначається обсяг необхідних фінансових і матеріальних ресурсів; оцінюються потенційні можливості майбутніх членів-клієнтів щодо здійснення ними відповідних внесків на створення матеріально-технічної бази кооперативу і участі в його діяльності З грудня 2008р. в Борині по договору – дорученню з СОК «ВУЛКАН», почала діяти Боринська філія КС «Єднання». Це перша на Турківщині кредитна спілка з часів Австро- Угорщини та Польщі.

На сьогоднішній день членами спілки є 187 мешканців Турківщини. Для потреб селян надано більш ніж 2 млн. грн. кредитів. Ідея кооперації як форма взаємодопомоги та економічного захисту населення в умовах ринку зародилась в Англії на початку 19 ст. В Україну ідея кооперативного кредитування потрапила з Німеччини (1869р.).  В 1914р. на Великій Україні працювали 3093 кредитні товариства, які об’єднували 1 млн.754 тис. членів! Так само успішно кредитний рух розвивався і на західно-українських землях.

Перед початком Другої світової війни тут діяли 3 тис.456 кооперативів, що налічували 700 тис. осіб – учасників. Кредитні спілки в тій частині України, що входила до складу СРСР, було ліквідовано 1930 р. Західноукраїнські ощадно-кредитні кооперативи припинили діяльність в 1939 році з приходом радянської влади. Громадська організація «АЕРТ» була створена в 2005 році. Її мета: духовний, культурний та економічний розвиток краю. Ця організація вже отримала та продовжує отримувати грантову підтримку від Міжнародного Фонду «Відродження», «Українського Жіночого Фонду» та Міжнародного Фонду «Хайфер Проджект Інтернешенл». «Саме завдяки їм ми здобули досвід, виробили бачення нашого розвитку, йде процес активізації громади», – ділиться із нами Богдан Комарницький? – Здійснивши певні кроки стало зрозуміло, що для подальшого розвитку потрібна активізація роботи народного дому (НД) «Просвіта» та створення на його базі «Центру громадської активності». На сесію Боринської селищної ради, була винесена пропозиція щодо передачі НД в управління НУО «АЕРТ». Депутати прийняли позитивне рішення. Наступний крок – розробка проекту на фінансування з місцевого бюджету, щодо часткового ремонту занедбаного НД та придбання самого необхідного для гурткової роботи, а також створення елементарних умов для проведення певної діяльності. На сьогоднішній день придбано 100 шт. крісел; проведено часткову заміну вікон. Розробляється кошторис на ремонт приміщення та його опалення; закладено кошти на придбання інструментів для проведення гурткової роботи та заходів. Проводяться заходи в рамках грантових програм в т.ч. тренінги, збори інше. Лобіювання цих заходів відбувається важко, часто рішення приймаються чиновниками виходячи з політичної доцільності.

Для подолання цих перешкод в селищі розпочався процес залучення членів громади до прийняття рішень. Розроблено Положення про селищну конференцію, створено ініціативну групу та організацію «ГромадськоїРади розвитку селища», яка може не тільки дієво контролювати обрану владу, але найголовніше, що сама громада – через реальні громадські слухання, місцеві ініціативи зможе реально впливати на розвиток громади, діяльність влади в т.ч., що стосується створення «Центру громадської активності» на базі НД «Просвіта» в селищі Бориня.

 

Матеріал підготувала Марія Калашнік,

за інформацією наданою Богданом

Комарницьким.

 

* – НДО-Інформ №2(41), 2011

 

You must be logged in to post a comment Login