Світ нових можливостей у Компаніївській районній бібліотеці *

Компаніївська центральна районна бібліотека – комфортне й безпечне місце зустрічі місцевої громади. Саме тут кожен представник громади може отримати якісні інформаційні послуги, знайти друзів, однодумців, обговорити успіхи, проблеми, поділитися своїми досягненнями, отримати юридичні консультації, здійснити вибір професійного шляху. Колектив бібліотеки тісно співпрацює з громадськими організаціями, органами влади та місцевого самоврядування, що сприяє об’єднанню творчих, активних людей, орієнтованих на розбудову громадянського суспільства, та перетворення бібліотеки на просвітницько-культурний центр. В партнерстві з Компаніївською ГО «Взаємодія» бібліотека провела ряд заходів, метою яких була активізація творчого та інтелектуального потенціалу Компаніївської громади. Під час весняних канікул для старшокласників смт Компаніївка проведена акція «Канікули в бібліотеці», кожен день якої був присвячений певному розділу літератури: День творчості Т.Г.Шевченка, День російської класичної літератури, День сучасної фантастики, День пригодницької літератури, День поезії, День детективу. В рамках акції були і вікторини, і ігри, і конкурси. Та найбільше сподобалася учням гра-квест «Детективи», де учасники продемонстрували знання літератури, вміння логічно мислити та розгадувати ребуси й загадки.

Старшокласники зрозуміли, що можна цікаво і змістовно проводити дозвілля в бібліотеці, тому вирішили, що й під час літніх канікул вони будуть не лише частими гостями тут, а й активними учасниками заходів. Учениця 10-Б класу Компаніївської ЗШ І-ІІІ ст. Довгопола Анна має багато захоплень. Вона – юний інспектор дорожнього руху, любить читати сучасну літературу, займається танцями, співає, шиє, в’яже, вишиває, виготовляє вироби з бісеру. І при цьому Анна – одна з кращих учениць школи, неодноразово перемагала на предметних шкільних, районних олімпіадах. Та найбільше до душі дівчині приносити радість рідним, друзям на свята. Бо саме їм вона кожного року дарує власноруч зроблені подарунки. З подарунків друзям можна вже оформити справжню виставку декоративно- прикладних виробів Довгополої Анни. В рамках акції «Канікули в бібліотеці» Компаніївська районна бібліотека провела День іменинника. Старшокласники вітали своїх друзів-іменинників віршами, піснями. А Анна, як завжди, подарувала своїй подрузі Нозі Юлії букет орхідей, виготовлений із бісеру.

“Це найкращий подарунок у моєму житті, – ділиться враженнями Юля”, – дуже приємно, що в мене про шкільні роки залишиться така чудова пам’ять. Іменинниця Нога Юлія, учениця 10-А класу Компаніївської ЗШ І-ІІІ ст., захоплюється історією Компаніївщини. Вона вже зібрала чимало матеріалів про історію виникнення поселень Компаніївщини, вулиць, провулків, водних ресурсів та прізвищ людей. Для цього дівчині довелося працювати з архівними матеріалами. Юлія навіть написала наукову роботу на тему: «Становлення прізвищселища Компаніївка», у якій дослідила лексико-семантичні, мотиваційно- номінаційні та словотвірно-структурні особливості компаніївських прізвищ. Тож з результатами власних досліджень вона з радістю знайомить як своїх однолітків, так і представників старшого покоління, учасників вищої народної школи при бібліотеці. “Мені було надзвичайно цікаво досліджувати історію прізвищ Компаніївки, оскільки, вивчаючи мовний матеріал, я багато дізналася про історію рідного краю, – ділиться своїми враженнями Юля”. – Особливо цікаво було працювати з архівними матеріалами, такими як «Ревізькі сказки» 1858 року та «Посімейні списки» 1911 року. Наукова робота Ноги Юлії зайняла ІІІ місце на Всеукраїнському конкурсі юних науковців. Дівчина планує доповнити роботу історією виникнення власних імен Компаніївки, тому продовжує працювати з архівними матеріалами.

Досить часто ми зустрічаємося з правовими питаннями. Помилковою є думка, ніби сфера застосування права обмежується покаранням осіб, які вчинили різні
правопорушення. Багато хто з підлітків та молоді дивується, дізнавшись, що повсякденні вчинки часто мають правову оцінку. Право, закони супроводжують людину все її життя. Щоб уміло і правильно користуватися своїми правами і добре виконувати свої обов’язки, не порушуючи прав і законних інтересів інших, треба знати закони. Звичайно, у юному  віці неможливо знати детально усі закони. Але основні правові норми, що стосуються саме учнівської та студентської молоді, знати потрібно.

04 квітня 2013 року Компаніївська районна бібліотека разом з представниками правоохоронних органів провела для студентів І курсу Компаніївського технікуму ветеринарної медицини годину спілкування на тему: «Неповнолітні правопорушники. Права та відповідальність». Оперуповноважений кримінальної міліції у справах дітей Бандурко В.В., виступаючи перед студентами, приводив конкретні приклади дитячих правопорушень з досвіду своєї роботи, що викликало довіру в присутніх. Учасники заходу задавали питання, на які отримали вичерпні відповіді. Найбільше молодь цікавилася наслідками правопорушень, покараннями за скоєний злочин. Не залишила нікого байдужим і розповідь інспектора по роботі з населенням Каверіної Н.М., яка ознайомила з проявами насилля у сім’ї, надала рекомендації щодо дій потерпілих та закликала не миритися з будь- якими насильницькими діями стосовно себе чи інших, а відразу повідомляти про це правоохоронні органи. Не за горами час, коли учасники заходу досягнуть повноліття, розпочнуть самостійне життя. Яким воно буде, залежить від них самих. Дуже важливо, щоб вони були непримиренними до зла, відповідальними, порядними громадянами України. А для цього корисно поповнювати свої правові знання.

Вибір професії до душі – складне і відповідальне завдання. Щаслива та людина, яка знайшла головну справу свого життя, має задоволення від своєї праці та приносить користь людям і країні, де живе. Своє майбутнє ми визначаємо задовго до закінчення школи. Радимося з батьками, вчителями, знайомими. Вивчаємо довідники, намагаємося все врахувати при виборі майбутньої професії. Але звідки тоді беруться люди, для яких обрана професія стає тимчасовою?  Компаніївська центральна районна бібліотека у співпраці зі Службою зайнятості населення Компаніївського району допомагає учням загальноосвітніх шкіл правильно обрати майбутню професію. На базі бібліотеки для старшокласників проводяться тренінги «Хочу – можу – треба», книжкові тематичні виставки, подорожі у світ професій. Особливо цікавляться учні новими професіями на ринку праці, такими як логіст, маркетолог, та навчальними закладами, де можна отримати професійну освіту.

В жовтні 2012 року за ініціативи громадськості на базі центральної районної бібліотеки урочисто відкрилася Вища Народна Школа – громадське об’єднання для людей поважного віку. Мета та завдання Вищої Народної Школи: створення умов та організація безперервної освіти дорослого населення задля долучення їх до активного суспільного життя, сприяння покращенню якості та активності життя, підвищенню ролі в суспільстві, можливість розширення спілкування та допомога у вирішенні багатьох проблем самотніх людей. Учасники вищої народної на базі бібліотеки оволодівають комп’ютерною грамотою,
вчаться у місцевих майстринь декоративно- прикладному мистецтву, використовують Інтернет-ресурси в побутових цілях. Та головне – люди похилого віку спілкуються як зі своїми однолітками, так і з молоддю, обмінюються досвідом. Компаніївська районна бібліотека поступово перетворюється у світ нових
можливостей: місце отримання нових знань і вмінь, місце для спілкування, вивчення історії свого краю і світу, доступу до інформації без кордонів і бар’єрів. Бібліотека також сприяє розвитку демократії та громадянського суспільства, плеканню освіченої нації та вихованню поваги до всіх націй і культур.

* – “НДО-Інформ” №2(49), 2013

Олена Мірхайдарова,
голова ради Компаніївської громадської
організації “Взаємодія”

You must be logged in to post a comment Login