Громадська організація Кіровоградське телевізійне інформаційне молодіжне об’єднання «Відкриті двері» зареєстрована в 2000 році. В квітні 2011 року розпочала реалізацію проекту «Інформаційно-консультативний центр з питань працевлаштування як засіб вирішення конкурентоспроможності молоді на ринку праці Кіровоградщини» за підтримки Антикризової гуманітарної програми Міжнародного фонду «Відродження».
На базі партнера проекту – Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім.О.М.Бойченка, відкрито і діє інформаційно-консультативний центр з питань працевлаштування молоді.
Безкоштовний, недержавний Центр з питань працевлаштування молоді відкрито на Кіровоградщині вперше. Молодь міста та області має можливість: інформування про наявні вакансії, доступу до мережі Інтернет з метою пошуку роботи, навчання щодо оформлення документів, необхідних при працевлаштуванні та при проходженні попередньої співбесіди; відвідування тренінгів, ярмарки вакансій, і звісно, отримує можливість працевлаштування.
Терміном дії проекту функціонування Центру передбачено з квітня по вересень 2011 року.
Населення м. Кіровограда становить 244,4 тис. чоловік, Кіровоградської області – 1085,7 тис. чол., з них близько 30 % – молодь. Одне із найболючіших питань Кіровоградщини – питання працевлаштування молоді, її конкурентноспроможність на ринку праці. На жаль, випускник вузу, одержавши вищу освіту, не може складати конкуренцію досвідченому фахівцю, навіть якщо той є особою пенсійного віку й ніби-то повинен звільнити своє робоче місце для працевлаштування молодого фахівця. Сучасна молодь, щоб довести свою необхідність в робочому процесі підприємства, повинна вміти відстояти свою кандидатуру при проведенні відбору на посаду. Багато установ працює в напрямах працевлаштування молоді. Але послуги комерційних бірж та агенцій, на жаль, не завжди по кишені молоді. За даними Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості на обліку протягом 2010 року перебувало 6625 молодих людей віком до 35 років, за цей період працевлаштовано 3422 особи, охоплено професійним навчанням та перенавчанням – 961 особа, взяли участь у громадських роботах – 930 осіб даної категорії.
Але, на жаль, не кожна дівчина або хлопець звертається до послуг центрів зайнятості. Це і моральні, і соціальні та інші перепони. Щоб взяти участь у тренінгу, який проводять спеціалісти державних центрів зайнятості, потрібно стати на облік; а висококласний, кваліфікований тренінг з залученням першокласних спеціалістів в приватній агенції коштує від 1550 грн. і вище для однієї особи. Таку суму не в змозі заплатити випускник вузу, який ще не знайшов роботи.
Відкриття спеціалізованого безкоштовного інформаційно – консультативного центру для молоді дає можливість цій категорії населення, перебуваючи в звичному середовищі, проводити пошук нових можливостей для працевлаштування, отримувати поради, консультації, здобувати нові знання для успішного пошуку роботи. Корисні поради консультанта Центру, тренера, інших фахівців спрямовані на молодіжні проблеми, сприятливе середовище для спілкування, можливість обміну проблемами, їх обговорення та пошук шляхів їх вирішення, безкоштовне користування Інтернет-послугами (сайти з працевлаштування) сприяло підняттю рівня популярності Центру.
В рамках реалізації проекту громадська організація тісно співпрацює з обласним та міськрайонним центрами зайнятості; Управлінням освіти і науки, Управлінням у справах сім’ї та молоді облдержадміністрації; Головним управлінням юстиції у Кіровоградській області; відділом у справах сім’ї і молоді Кіровоградської міської ради; обласним та міським центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді; а також роботодавцями.
Загальний бюджет проекту склав 35000 грн. Крім того, додатково близько 60% від бюджету проекту вдалося залучити не в якості коштів, а в якості послуг, що є не менш важливим показником. Головними партнерами проекту виступили Кіровоградська обласна бібліотека для юнацтва ім. О.М. Бойченка, яка безкоштовно надала офісне приміщення для розташування Центру, приміщення та обладнання для проведення заходів (тренінги, семінари, ярмарок вакансій), працівники бібліотеки виступили волонтерами, які забезпечили технічну (інженер з обслуговування комп’ютерів), інформаційну (розповсюдження інформації) та іншу допомогу на шляху реалізації проекту. Обласний та міськрайонний центри зайнятості виступили інформаційними партнерами: література для оформлення пересувної виставки, газети з переліками наявних вакансій «Служба зайнятості»; інформаційні виступи фахівців під час відкриття Центру та при проведенні ярмарку вакансій.
Завдяки спільній діяльності та підтримці Міжнародного фонду «Відродження» послугами Центру скористалося понад 1600 користувачів. 53 молоді особи безкоштовно одержали необхідні навички для вдалого працевлаштування шляхом участі у двох тренінгах. 352 особи взяли участь в ярмарку вакансій, де безкоштовно отримали уявлення про сучасний стан ринку праці Кіровоградщини, наявні на цьому ринку підприємства, установи, організації, які готові запропонувати робочі місця, здобули шанс отримати роботу шляхом проходження індивідуальної співбесіди. Завдяки участі у ярмарку вакансій роботодавці міста Кіровограда мали змогу прорекламувати своє підприємство, підібрати необхідні кадри. Представники державних структур, громада міста, ЗМІ мали змогу взяти участь в обговоренні проблеми працевлаштування молоді, знайти шляхи та методи спільного вирішення цієї проблеми на семінарі (залучено 55 фахівців різних державних і недержавних установ, організацій, підприємств, які сьогодні працюють над цією проблемою) та під час прес-конференції за результатами діяльності Центру (див. фото 14, кольорова вставка).
Завдяки співпраці з засобами масової інформації діяльність Центру і заходи в межах проекту висвітлено: на обласному телебаченні в програмі «Ранкова кава» (глядацька аудиторія – мешканці м.Кіровограда та Кіровоградської області); місцевому телеканалі TTV в програмі «Акценти дня» (глядацька аудиторія мешканці м.Кіровограда); в газетах: «21 канал» (тираж 53000), «Наше місто» ( тираж 5000), «Майбутнє за молоддю» (тираж 1000 прим). Отже, інформацію отримали приблизно 69000 осіб. Через мережу Інтернет на сайтах, форумах, соціальних мережах, де подавалась інформація та відеоролики, інформацію отримали понад 214576 відвідувачів.
Головним результатом реалізації проекту стала працевлаштована молодь, яка отримала можливість влаштуватися на постійне місце роботи, на стажування, отримати або поповнити власні професійні навички шляхом участі у волонтерській діяльності. Таким чином до праці залучено близько 80 осіб. А це немалий показник за такий невеликий термін існування Центру. Як би проект не було реалізовано, можливо ця молодь залишилась би незадіяною в трудовій діяльності, а значить, не отримувала б заробітну плату та корисний для себе трудовий досвід.
Історія організації
ТІМО «Відкриті двері» є спадкоємцем телевізійного клубу «Відкриті двері», створеного в 1997 р. обласною бібліотекою для юнацтва ім. О.М. Бойченка спільно з обласною Державною телерадіокомпанією. Засідання клубу щотижня демонструвались обласним телебаченням. У них брали участь відомі діячі культури, політики, фахівці багатьох галузей знань. Різною, але завжди своєчасною та корисною для молоді, була тематика засідань («Безробіття серед молоді», «Обдаровані діти», «Двомовність: проблеми, перспективи» тощо). Протягом років було сформовано коло активної, інтелектуально розвинутої молоді. Саме за ініціативи постійних членів клубу у 2000 році було зареєстровано громадську організацію ТІМО «Відкриті двері». З того часу організація опікується проблемами молоді. В складі органзізації 35 членів, жінки та чоловіки різного віку. Організація проводить різноманітні заходи для молоді та за участю молоді; підтримує тісні зв’язки з державними та громадськими організаціями, проводить спільні заходи. Так, наприклад, створено і діє інформаційно-консультативний центр для НДО області. Метою центру є надання інформації про діяльність громадських організацій, благодійні програми та конкурси, а також консультації з різних аспектів діяльності НДО. Громадська організація Кіровоградське телевізійне інформаційне молодіжне об’єднання “Відкриті двері” має фонд видань на допомогу лідерам НДО, який постійно поповнюється.
Активна співпраця налагоджена з Інститутом соціокультурного менеджменту (ІСКМ), Кіровоградським обласним благодійним фондом «Майбутнє за молоддю», обласною громадською організацією об’єднання болгар «Нашитє Хора», Центром підтримки творчих ініціатив (ЦПТІ), ГО «Соціальної адаптації», ГО «Єлисаветградський узвіз»; обласною жіночою інформаційною службою (ОЖІС) в місті Кіровограді та з багатьма іншими організаціями.
Протягом декількох років реалізовано п’ять проектів з різних суспільно – важливих тем:
– проект міжнародної громадської організації «Міжнародний центр перспективних досліджень» (МЦПД) «Громадське лобіювання зменшення шкоди» за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження». В рамках проекту та з метою вивчення альтернативних поглядів на державну політику щодо контролю над тютюном в якості регіонального партнера організовано та проведено публічне обговорення на тему «Державна політика контролю над тютюном в Україні». Для обговорення було сформовано 4 групи, що представляли зацікавлені сторони: владу, бізнес, громадські організації, лікарів. Всього в обговоренні взяли участь 43 представника громадськості м. Кіровограда (2005 рік);
– проект від Посольства Королівства Нідерландів – Програма «Матра/КАП» «Інформаційна підтримка громадських організацій Кіровоградського регіону як засіб підвищення активності місцевих громад» (2005-2006рр.) В рамках реалізації проекту випущено навчально-документальний фільм «Шлях до успіху: НДО Кіровоградської області», який демонструвався на каналі обласного телебачення та розповсюджено фільмокопії серед НДО; проведено обласну конференцію «Міжсекторна співпраця у вирішенні місцевих проблем», видано та поширено збірку матеріалів конференції «Міжсекторна співпраця у вирішенні місцевих проблем». Проект і його заходи сприяли розбудові громадянського суспільства в Кіровоградській області (72 учасника Конференції, 100 дисків, 100 екз. збірки матеріалів);
– проект «Громадським ініціативам – професійний рівень» за фінансової підтримки ІСАР «Єднання» (2005-2006рр.). В рамках проекту проведено семінар-тренінг для представників ОГС; надані консультації з питань організації роботи місцевих громад щодо контролю над тютюном; проведені заходи з різними категоріями населення (лікарями, педагогами, молоддю, представниками влади та ОГС) з метою інформування про проблему та шляхи її вирішення в Україні та за її межами; круглий стіл з проблеми контролю над тютюном «Чисте повітря» для лідерів та представників місцевих громад Кіровоградщини; підготовлювались та розповсюджувались серед лідерів та представників місцевих громад Кіровоградщини щомісячні інформаційні бюлетені з проблеми контролю над тютюном.
– проект «Ви маєте про нас знати » (2009 р.) Реалізовано у рамках конкурсу малих грантів Кіровоградського обласного об’єднання громадян «Інститут соціокультурного менеджменту» (КООГ«ІСКМ») і профінансовано за рахунок коштів Фонду ім.Стефана Баторія. В рамках проекту проведено бліц-опитування населення міста «Що ви знаєте про проблеми дітей-інвалідів?», круглий стіл «Ви маєте про нас знати», тренінг для десяти дітей з обмеженими функціональними можливостями «Що робити, щоб мене почули?».
– проект «Екологічні проблеми міста в полі зору молоді». Проект реалізовано в рамках конкурсу малих грантів Творчого об’єднання «Технології оптимального розвитку особистості» (ТО «ТОРО») і профінансовано за рахунок коштів Фонду ім. Стефана Баторія. (2009р.) В рамках проекту проведено фотоконкурс (залучено 42 особи учнівської молоді). За матеріалами конкурсу було оформлено пересувну фотовиставку «Екологічні проблеми міста в полі зору молоді», яку переглянули близько 3900 осіб (Демонструвалася: к/т «Зоряний». ДОЦДЮТ, ЗОШ № 4, ЗОШ № 5, ОЮБ ім. О.М.Бойченка). Зі скриньки пропозицій, що була біля виставки, отримано більше 100 пропозицій та коментарів щодо екологічних проблем м.Кіровограда. Підготовлено і видано Інформаційний буклет «Екологічні проблеми міста Кіровоград» (500 екземплярів). Проведено круглий стіл «Екологічні проблеми міста Кіровоград: шляхи їх подолання» (залучено 21 представник активної громадськості, представники влади). Інформацію про захід висвітлено на місцевому телебаченні Кіровоградською обласною телерадіокомпанією (телепередача «День за днем»), в газеті «Кіровоградська правда». Населення дізналося про екологічні проблеми міста, та про участь молоді у їх вирішенні. Оформлено віртуальну виставку «Екологічні проблеми міста в полі зору молоді».
– проект «Інформаційно-консультативний центр з питань працевлаштування як засіб вирішення конкурентоспроможності молоді на ринку праці Кіровоградщини» за підтримки Антикризової гуманітарної програми Міжнародного фонду «Відродження» (2011р.).
Діяльність організації вплинула на життя окремих людей міста:
Мартиненко Олена, 25 років. Заміжня, має сина Максима 5 років. Дитина знаходилась вдома з матусею, яка не могла знайти роботу за фахом. Завдяки участі в тренінгу і ярмарку вакансій, які проводились в межах проекту влаштована на роботу в дитячий садок на посаду діловода. Окрім цього Максима зараховано в дитячий садочок, де працює його матуся. Це дуже зручно для родини і допомагає заощаджувати родинний бюджет.
Окулєвова Тетяна та Суліма Поліна – студентки Кіровоградського державного педагогічного університету ім.Володимира Винниченка (факультет іноземних мов). Завдяки проекту залучені до волонтерської праці. Проводять безкоштовні заняття з англійської мови для молоді на базі Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім. О.М. Бойченка. Проведення таких занять надає студенткам цінний досвід викладацької діяльності, можливість оцінити свої знання, навчитись працювати з аудиторією. При подальшому працевлаштуванні на роботу вони можуть розраховувати на рекомендації від керівництва бібліотеки. Натомість, молодь Кіровограда має можливість безкоштовно відвідувати такі заняття. З квітня до червня 2011 року такі заняття відвідували 16 чоловік. Заняття поновлюються з 14 вересня. Але бажаючих їх відвідувати вже вдвічі більше.
Семко Тетяна, 37 років, має доньку 7 років. Завдяки участі в тренінгу і ярмарку вакансій, які проводились в межах проекту, вона подала своє резюме, пройшла конкурсний відбір і влаштована на посаду бібліотекаря І категорії. Родина отримала додаткові кошти до сімейного бюджету. Це допомога, адже донька йде до школи і так багато всього треба придбати.
Подальші плани громадської організації:
Членами громадської організації ТІМО «Відкриті двері» спільно з волонтерами партнерської організації (Кіровоградська обласна бібліотека для юнацтва ім.О.М.Бойченка) буде продовжено роботу інформаційно-консультативного центру з питань працевлаштування молоді, а саме: допомога в пошуку роботи через Інтернет, допомога в складанні документів, необхідних при працевлаштуванні, одержання та розповсюдження інформаційних матеріалів Кіровоградських обласного та міськрайонних центрів зайнятості; роботодавців, з якими налагоджена співпраця. На замовлення учбових закладів міста для молоді будуть проводитись інформаційні зустрічі з представниками державних установ з метою обговорення сучасних проблем з працевлаштування молоді та шляхів і методів їх усунення. Обов’язково питання працевлаштування молоді буде підійматися під час проведення інформаційних сесій, які проводяться для лідерів громадських організації громадською організацією ТІМО «Відкриті двері» на базі бібліотеки; представник громадської організації братиме безпосередню участь у підготовці занять для учнівської молоді з питань працевлаштування. Завдяки співпраці з ОЮБ ім.О.М.Бойченка та представників ТІМО «Відкриті двері», молодь матиме можливість відвідувати заняття профорієнтаційного клубу «Профі». Налагоджено роботу по працевлаштуванню молоді, а відповідно буде проводитись робота стосовно пошуку нових проектних пропозицій по даній тематиці, пошуку спонсорів, можливості залучення до участі в проектах інших громадських організацій на партнерських засадах.
Досвід написання та реалізації даного проекту показав, що створення таких Центрів можливе і необхідне громаді Кіровоградщини. Також про існування проблем молодіжного безробіття було заявлено представникам державних установ. Це ще один шанс на те, що даними проблемами почне опікуватися держава. А найголовніше те, що волонтери проекту під час реалізації проекту набули корисні знання й навички, які будуть використані в подальшій діяльності центру, а при необхідності – надання волонтерської допомоги іншим організаціям під час реалізації подібних проектів, адже налагодити комунікативно-відкриті зв’язки з молоддю, викликати довіру та повагу – це справа не проста.
Контактна інформація організації:
Керівник організації | Савенко Лариса Миколаївна |
Адреса | м. Кіровоград, вул. Декабристів 6/15, 25006 |
Тел.: | (0522) 227793 |
Електронна пошта: | timo_od@mail.ru |
Веб сторінка: | http://www.timo.kr.ua |
* – Історії діяльності НДО в соціокультурній сфері, 2011
You must be logged in to post a comment Login