Від ідеї до успіху

Filed under Новини

1Яка наразі функція громадських організацій в Україні? Чи є третій сектор  «Ковчегом», що рятує та об’єднує країну? Як громадські ініціативи можуть змінити життя українських громад? Ці питання спонукають до роздумів та врешті  решт, вони мають відповідь. Саме за пошуком відповідей  на ці та багато інших питань приїхало близько сотні громадських активістів з усієї України на Форум «Від ідеї до успіху: місцеві ініціативи змінюють життя українських громад», який проводився мережею «Громадські ініціативи України» з 24 по 25 червня 2016 року в м. Чернігів. Інститут соціокультурного менеджменту теж став учасником даного заходу.

Форум став для кожного учасника великим комунікативним майданчиком, генератором ідей, місцем обміну та переймання досвіду.  Захід відвідали як провідні діячі громадського сектору, так і початківці, які тільки починають свою громадську діяльність.2

Перший день Форуму був присвячений обговоренню важливих та актуальних питань щодо ролі громадських організацій в країні, позиції влади по відношенні до подій сьогодення, представлення польського та білоруського досвіду взаємодії громади і влади.

Панельна дискусія «Роль громадських ініціатив в процесі трансформації країни. Досвід країн Центральної і Східної Європи» задала атмосферу заходу та спонукала до роздумів. Учасниками дискусії стали Дурнєва Тетяна (Донецька обласна організація КВУ), Андрій Нечипорук (Товариство Лева, Львів), Олесь Міхалевіч (білоруський громадський і політичний діяч), Павел Казанецькі – (Східноєвропейський демократичний центр, Варшава, Польща). Ключовим гаслом даної дискусії – «трансформація», де кожний спікер мав власне бачення і пояснення даного явища.

3Андрій Нечипорук зазначив, що – «На теперішній час у процесі трансформації країни та громадських ініціатив можна виділити три тренди. Перший тренд – це довіра, а саме рівень довіри до громадських ініціатив став набагато вищим ніж раніше. Другий тренд – волонтерство, спостерігається збільшення громадських волонтерських ініціатив. З однієї сторони волонтерство це є масовий рух, з іншої – індивідуальний, тобто людина діє в міру можливостей, керуючись бажанням допомогти іншим. Третій тренд, що спостерігається в громадських ініціативах – це безпосередньо трансформація самих громадських ініціатив. Діяльність третього сектору стала більш професійною, виник сегмент спільних цінностей для громадських діячів, розуміння для чого функціонують громадські ініціативи. Тобто з’явилося чітке розуміння, бачення «куди ми йдемо?», яке з однієї  сторони дає наснагу, натхнення для громадських діячів, а з другої сторони це пов’язано з тим, що відбувається на геополітичному рівні…». Також Андрій зауважив, що Україна як нація знаходиться у процесі змін, трансформації, де здійснюється перехід від центру Євразійської до центру Європейської  цивілізації.

4З поміж багатьох вагомих і доречних думок, що лунали на Форумі, хочеться виокремити наступну: «По аналогії Громадські організації виглядають як милиці для кульгавої держави, яка тільки стає на ноги. Держава потребує допомоги громадських організацій». Саме ця думка, яка пролунала від Тетяни Дурнєвої несе у собі відповідь на питання яку ж саме роль виконують громадські організації у нашій державі –  роль тих, хто завжди підтримає і надасть допомогу, організує та активізує населення до дії, знайде необхідні ресурси на вирішення тих, чи інших проблем.  Також Тетяна зазначила, що громадські організації поступово перебирають на себе функції держави у вирішенні проблем та наданні допомоги внутрішньо переміщеним особам, армії, людям з обмеженими можливостями. Тетяна наголосила на ризиках, які можуть виникнутиі, а саме: «Держава може звикнути до постійної волонтерської допомоги та підтримки, – це розбещує і балувати державу не потрібно». Пояснюючи чому така тенденція існує, спікерка зазначила, що при владі залишилися люди старої формації, які не можуть об’єктивно проявляти бажання розвиватися та переймати успішний досвід інших країн у порівнянні з громадськими активістами.

6Павел Казанецькі спираючись на досвід діяльності громадських організацій у Польщі, не погодився з думкою Тетяни Дурнєвої, прокоментувавши – «Я не вбачаю проблему в тому, що громадські організації виконують роль держави. З польського досвіду хочу сказати, що чим менше держави – тим краще, громадськість повинна переймати якомога більше функцій держави». Павел зазначив, що трансформація це не тільки зміна держави та державних процедур, це передусім трансформація самого суспільства, тобто поки суспільство не зрозуміє, що воно є суб’єктом, «господарем» і повинно контролювати державу, до того моменту не буде зміни в Україні. Держава є для того, щоб служити суспільству, відповідальність лежить на суспільстві, а не на керівниках держави.

7Друга частина Форуму була присвячена обговоренню  актуалних питань на тематичних дискусіях, де учасники мали можливість послухати виступи спікерів на такі теми як: «Механізми участі громадськості в процесах прийняття рушень»; «Захист прав людини в процесі трансформації держави»; «Участь громадських ініціатив в процесах децентралізації». Саме дискусії з останньої теми виступали учасники «Школи громадської участі» Іларіон Власенко та Олена Костриця. Зокрема, Олена представила виступ на тему «Бібліотека і громада: взаємодія у новому форматі», де розповіла про культурно-дозвіллєву, просвітницьку та проектну роботу бібліотеки, яка слугує Центром місцевої активності у громаді. Іларіон висловив думку стосовно процесу децентралізації та його впливу на життя громади.

8Формат форуму поступово перейшов від дискусій до здобуття нових знань, умінь та навичок на майстер-класах від компетентних фахівців громадського сектору. Загалом було проведено сім тематичних майстер-класів: «Цифрова безпека», «Як організувати процес «бюджету участі» в місті», «Організація літературних фестивалів на місцях», «Як писати про свою діяльність?», «Як враховувати гендерні питання при підготовці проектів в діяльності неурядової організації/громадської ініціативи», «Сім секретів успішної адвокації» та «10 контрольних питань перед початком проекту». Учасники Форуму мали можливість відвідати той майстер-клас, тема якого їм була до вподоби.9

По завершенню першого дня Форуму учасникам було продемонстровано фільм «Хто, як не ми?», мета якого показати внесок волонтерів у допомогу українській армії. Один з авторів фільму Сергій Глоков, який є переселенцем з Донбасу і нині проживає  у Львові, розповів про власні мотиви, що спонукало його до волонтерства. Фільм розчулив кожного глядача у залі, виникло відчуття гордості й поваги до тих людей, які жертвують майже усім заради хоч якоїсь допомоги воїнам-героям, котрі захищають кордони, гідність та суверенність Української держави. Після перегляду відбулася дискусія та обговорення фільму. Сергій Глоков зазначив, що планує показати даний фільм у школах, бібліотеках та інших закладах задля підвищення активності людей у допомозі армії, військовим та вимушено переселеним особам.

Другий день Форуму відкрив для учасників нові можливості для НУО, а саме цього дня було представлено цікаві виступи представників міжнародних та донорських організацій, презентовано видання організацій громадянського суспільства.

10Зокрема, Віталій Ніщіменко (Громадський простір) розповів чому і як варто розповідати про свою діяльність, познайомив учасників з новинками сайту «Громадського простору». Тетяна Сила (Чернігів Європейський) представила програму Британської Ради «Активні громадяни» у галузі міжкультурного діалогу і сталого розвитку. Катерина Алимова (Перша благодійна торгова палата «Мурахи») представила новий та цікавий благодійний сайт – благодійна торгова платформа «Murahy.com», мета якого допомагати без грошей тим, хто цього найбільше потребує за рахунок продажу речей, якими людина вже не користується. Всі зібрані кошти йдуть на потреби тих, кого визначив продавець-жертводавець. Сайт діє  за принципом «Ви продаєте > Ви купуєте > Ви допомагаєте». Анна Опіц презентувала учасникам діяльність організації «DVV Іnternational», познайомила з національним проектом «Регіональні голоси за демократію», розповіла про майбутні плани, можливості та перспективи для певних областей України. Олександр Мітьков (громадська організація «Тамариск») закцентував увагу учасників на важливості діалогу та взаєморозуміння, розповів про мережу фасилітаторів діалогів.11

Форум завершився урочистим нагородженням переможців Всеукраїнського конкурсу «Краща громадська ініціатива – 15» у різних сферах – волонтерство, екологія, культура, робота з людьми з особливими потребами. Отже, захід подарував необхідні знання, приємні знайомства та розкрив нові можливості розвитку українських громад. Форум надав унікальну можливість усвідомити, що кожна громадська ініціатива є кроком до єдності та зміни життя на краще.

 

You must be logged in to post a comment Login