Відновлення історичної спадщини силами «Фонду сільських громад Дворічанщини» *

Filed under Новини

Клуб активності громади на базі Дворічанського районного Будинку культури був створений в січні 2011 року, а вже з 29 квітня в селищі Дворічна стартував проект «Ресурсний центр активності громади на базі Дворічанського районного Будинку культури».

Проект реалізується ГО «ФСГД» за підтримки Антикризової гуманітарної програми  Міжнародного фонду «Відродження».

Ресурсний центр для сільських осередків громадського життя на базі Дворічанського районного Будинку культури створений для того, щоб надавати підтримку активності громади району у вирішенні проблем місцевого розвитку.

Бенефеціаріями проекту було визначено актив громади села Мечникове у діяльності щодо збереження історичних об’єктів – садиби Іллі Мечникова, мікробіолога, Нобелівського лауреата. Одним із заходів проекту, спрямованих на підтримку активу села Мечникове у роботі по збереженню об’єктів села стала фандрейзингова акція «Щоб розквітали покоління – разом відродимо коріння».

В результаті акції, для вирішення важливого питання – відродження історичної спадщини, яка сьогодні майже втрачена, були успішно мобілізовані ресурси громади, влади та бізнесу. Вперше в історії Дворічанського району на відродження історичної спадщини села Мечникове з’явилися кошти – 8575 грн., які були зібрані громадою за сприяння влади та місцевих підприємців.

Дворічанський район розташований на північному сході Харківської області, у лісостеповій зоні. Населення району складає 18800 чоловік. На території району 55 населених пунктів, 13 сільських рад, 1 селищна рада, 15 сільськогосподарських підприємств. В районі діють 15 шкіл. Мережа закладів культури налічує 22 клубних заклади та 24 бібліотеки.

Дворічанський район називається Приоскіллям. Він надзвичайно красивий. Той, хто хоч раз побував тут, довго згадуватиме його. Широкі лани межують з тополевими алеями і зеленими перелісками. В прозорій воді річки Оскіл у літній сонячний день віддзеркалюються високі гіллясті верби і сосни. Вздовж його правого підвищеного берега далеко тягнуться білі, немов бурани в морі, крейдяні пагорби і схили…

Унікальною є місцева історична спадщина – залишки родинної садиби Нобелівського лауреата мікробіолога Іллі Ілліча Мечникова. До нашого часу у селі Мечникове збереглися об’єкти цієї спадщини: напівзруйнований будиночок, панський ставок, панська криниця, великий льох унікальної цегляної кладки.

Громадська організація «Фонд сільських громад Дворічанщини» з 2005 року тісно взаємодіє з районною державною адміністрацією та районною радою, селищною та сільськими радами по напрямку збереження історичної спадщини села. Нас підтримують керівники сільськогосподарських підприємств, фермери та підприємці. За роки співпраці з партнерами, вдалося побудувати стосунки, основані на довірі. На наш погляд, саме довіра та позитивний імідж нашої організації сприяли успішності організованої в межах проекту фандрейзингової кампанії. За три місяці ГО «ФСГД» на відродження історичної спадщини району залучено 8575 грн. із різних джерел (сільськогосподарські підприємства, фермери, мешканці району).

     Історія організації.

Громадська організація «Фонд сільських громад Дворічанщини» розпочала свою діяльність у 2005 році в якості ініціативної групи «Розум+». Офіційно НУО «ФСГД» зареєстрована 31 травня 2010 р. В організації об’єдналися лідери, які довгі роки працювали в культурі Дворічанського району. Об’єдналися, щоб покращити життя, розвиваючи гармонійне середовище, щоб надати підтримку кожному, хто прагне зробити життя цікавішим, змістовнішим та заможнішим; щоб спільно напрацьовувати рішення та реалізовувати ініціативи, спрямовані на покращення сьогодення та майбутнього громади Дворічанського району.

Для обговорення і вирішення різноманітних питань збиралися у вільній кімнаті РБК. Ця кімната була без ремонту, захаращена. Тут і народилася ідея створити клубне формування «Клуб активності громади». Інформацію про можливість перетворення закладів культури на сучасні установи для громад знайшли на сайті Міжнародного фонду «Відродження». Розробили положення про «Клуб активності громади», намітили поточні та перспективні плани. Керівником «Клубу» обрали Любов Бабенко – ветерана культури з 38-ми річним стажем роботи.

На сьогодні, організація надає інформаційні, дозвілєві, Інтернет послуги громаді Дворічанського району.

ГО «ФСГД» реалізує проекти «Ресурсний центр активності громади на базі Дворічанського районного Будинку культури Харківської області» за підтримки Антикризової гуманітарної програми Міжнародного фонду «Відродження», «Розвиток сільського зеленого туризму у селі Мечникове Дворічанського району на 2011 – 2012 роки» за підтримки Фонду Генрі Ноуена, розпорядником якого в Україні є Інститут Лідерства та управління Українського Католицького Університету.

В результаті реалізації проекту «Ресурсний центр активності громади» була відремонтована кімната районного Будинку культури – Клубу активності громади (наклеєні шпалери, виготовлені та встановлені двері, грати на вікна; пофарбовані вікна, двері та підлога; відремонтовані східці) (див. фото 15,16, кольорова вставка).

Створено сайт «Громада Дворічанщини», який став першим районним Інтернет – ресурсом.

Надається підтримка активу громади села Мечникове у діяльності щодо збереження історичних об’єктів села – садиби Іллі Мечникова, мікробіолога, Нобелівського лауреата та відновлення повноцінного функціонування Мечниківського сільського клубу.

Успішною виявилася проведена влітку 2011 року фандрейзингова кампанія «Щоб розквітали покоління – разом відродимо коріння». В рамках кампанії були розповсюджені 1000 мотиваційних листівок з закликом об’єднатися ресурсами для збереження залишків садиби Мечникова. Офіційними листами ми звернулися до всіх сільських голів та керівників фермерських господарств району. До фандрейзингової кампанії було залучено ансамбль народної музики «Ярмарок» з міста Харкова. В рамках проекту спільно з цим колективом був проведений благодійний концерт.

Всього було зібрано 8575 грн. За ці кошти ми змогли оплатити послуги творчого колективу та спрямувати 5075 грн. безпосередньо на першочергові ремонтні роботи унікального льоху Мечникова. Таку кампанію проводили вперше, тому вчилися і робили висновки. Допомогли консультації партнерських організацій: Фундації імені князів-благодійників Острозьких, м. Рівне (з питань фандрейзингу та благодійності); Інституту розвитку глобального суспільства, м. Київ (з питань адвокасі, стосунків із владою).

За ініціативи районної державної адміністрації в день проведення благодійного концерту 14 серпня 2011 року був проведений сільськогосподарський ярмарок, який посприяв масштабності заходу і забезпечив присутність мешканців сіл на концерті професійного творчого колективу. Також було оголошено міні – конкурс на кращу сільську садибу в селі Мечникове на районному Дні громади у вересні місяці, що активізувало громаду у покращенні благоустрою села.

Під час реалізації проектів члени нашої організації вчаться  працювати в команді, спільно вирішувати проблеми. Інформаційний бюлетень для громадських активістів та інша література, яку надає Інститут соціокультурного менеджменту допомагає в роботі з громадою.

Після перерахованих заходів активісти ГО зрозуміли, що для того щоб робити добрі справи, треба лише бажання, активність всієї громади, а буде бажання – знайдуться і кошти.

Завдяки проектам ГО «ФСГД» знають в усьому районі, позитивний імідж організації зростає.

В організації штатних працівників немає. Активістів – 7 чоловік. Завдяки проектам маємо ноутбук та багатофункціональний пристрій. До своєї діяльності залучаємо волонтерів – членів громади. ГО «ФСГД» має тісний зв’язок із засобами масової інформації, зокрема районною газетою «Дворічанський край», місцевою радіокомпанією «Приоскілля». Організація має свій сайт. Сайт містить розділ «Центри активності громади», який виконує функції просвітницького та комунікуючого ресурсу для сільських громад району.

У планах громадської організації: продовжити роботу по відродженню історичної спадщини району; взяти в оперативне управління Мечниківський сільський клуб; залучити волонтера з Корпусу мира; активізувати громаду на вирішення проблем; проводити навчання, тренінги для місцевих активістів та місцевих лідерів по написанню проектів та фандрейзингу.

     Діяльність організації вплинула на життя окремих людей району:

На початку нашої діяльності представники громади села Мечникове були зневіреними у власних можливостях, у владі та почувалися «непотрібними», «забутими», «неспроможними». Ці настрої ми відчували під час роботи з громадою «з двору до двору». Ця робота була складною і не завжди вдячною.

На сьогодні, в результаті безпосередньої роботи з громадою (зустрічі у селі, фасилітації у селі, лобістські зустрічі громади з владою на базі Ресурсного Центру) сформувався стійкий актив мотивованих представників громади села Мечникове.

Вперше, за історію села, активом громади був розроблений план дій по відродженню історичної спадщини села, з’явилася віра.

10 представників громади Дворічанщини відвідали с.Костилівка Рахівського району Закарпатської області з метою вивчення успішного досвіду сільського зеленого туризму. З перших вуст успішного та позитивного господаря «Садиби Йонаша» Василя Івановича Йонаша люди почули: «Щоб займатися сільським зеленим туризмом необхідне розуміння влади, готовність бути слугою людей; вивчити «плюси» і «мінуси» зеленого туризму в регіоні; робота в команді А найголовніше – ВІРИТИ в успіх!» З’явилася мотивація, ресурси для втілення першочергових планів теж є.

Контактна інформація організації:

Керівник організації Ковтун Людмила Миколаївна
Адреса Харківська область, Дворічанський район, смт. Дворічна, вул. 35-ої Гвардійської дивізії, 26
Тел.: (099) 9633922
Електронна пошта: dvorich@yandex.ru
Веб сторінка: www.dvorich.info

* – Історії діяльності НДО в соціокультурній сфері, 2011

 

You must be logged in to post a comment Login