Виставка «Білоруси з Україною в серці»

Filed under Новини

IMG_947823 липня 2016 року в Кіровоградському обласному художньому музеї відбулось відкриття виставки «Білоруси з Україною в серці».

Це спільний виставковий проект українських та білоруських художників, присвячений подіям на Сході України та пам’яті загиблих добровольців тактичної групи «Білорусь» 1 ШР 5 ОБАТ ДУК ПС Віталія Тіліженка – «Кекса» та Алеся Черкашина – «Тараса», що віддали своє життя за незалежність України улітку 2015 року.

2016-07-23 14.07.47Українець Віталій Тіліженко загинув 10 серпня 2015 року, ліквідовуючи танковий прорив російських найманців біля Старогнатівки. Він народився і виріс у Запоріжжі, вчився, а потім працював у Києві у сфері IT-технологій. Пройшов два Майдани. З  початком війни заснував Благодійну організацію «Міжнародний фонд «Волошка»» з волонтерської допомоги воїнам АТО, а згодом й сам добровольцем пішов на фронт. Віталія Тіліженка поховали поряд із рідними на Матвієвському кладовищі під Запоріжжям. На сьогодні одна з вулиць міста носить його ім’я.

Білорус Алесь Черкашин народився 27 вересня 1982 року. З 2008 по 2015 рік навчався в Україні, у Християнському інституті. З 2000 року Алесь був учасником білоруського національного руху – з 2010 році долучився до партії Білоруска християнська демократі, а згодом і очолив її. З 2015 року Алесь перебував на Донбасі у складі Добровольчого Українського корпусу «Правий сектор» в якості медика та капелана. 10 серпня був учасником того ж самого бою, що й Віталій. Тяжко пораненного Алеся доправили до Запорізької обласної лікарні. Але, на жаль, він помер  від отриманих  важких поранень. Поховали його на батьківщині – у Бресті.

IMG_9442У листопаді 2015 року за сприяння Благодійної організації «Міжнародний благодійний фонд «Волошка»» (директор Анжела Душаєва) в зоні АТО пройшов міжнародний пленер. З білоруської сторони в пленері взяли участь п’ять художників – членів Білоруської спілки художників: Генадзь Драздов, Алесь Суша, Алесь Циркунов, Алесь Пушкін, молодий художник і музикант Андрусь Такіданг, з української – член Національної спілки художників України, український художник          із Донецька Тарас Носар.

Художники протягом п’яти днів працювали в околицях Донецького аеропорту, Пісків, Волновахи та Новоградівки. У результаті було написано понад 40 живописних полотен – портретів, пейзажів, сюжетних полотен, на створення яких художників надихала боротьба тактичної групи «Білорусь»  у складі українського добровольчого корпусу.

IMG_9481Вперше створені картини під час пленеру на Донбасі експонувалися в Білорусі, а саме –  в посольстві України в Республіці Білорусь (лютий 2016 року), далі виставка почала подорож Україною. Її відкриття відбулося в Національному музеї історії України (березень 2016 року), у Волонтерському центрі в Чаплинці Херсонської області (в Чаплинці навчався «Тарас» – Алесь Черкашин), в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї (в місті Запоріжжі народився Віталій Тіліженко) та в торговому центрі у Дніпрі.

На виставці «Білоруси з Україною в серці» в Кіровоградському обласному художньому музеї експонується понад 40 живописних робіт.

IMG_9450Це роботи Драздова Генадзя «Непереможна», «Командир роти Подолянин»; Суша Алеся «Перша штурмова рота», «Захисники Вітчизни», «Піски», «Будинок культури  в Пісках»; Циркунова Алеся «Час випробувань», «Знівечений краєвид», «Сльоза», «Поступ «руського мира»», «Східний форпост», «З вірою в майбутнє»; Пушкіна Алеся «Церква у Пісках, Україна. Донбас. 2015», «Україна. Донбас. 2015», «Дуб отамана Нестора Махна», «Бібліотека селища Піски», «Командир взводу Славик», «Дівчина з блокпосту», «Документалісти»; Такіданга Андруся «Розкритий дах», «Побут», «Втомився»; Носара Тараса: із циклу «Українсько-російська війна 2014 – ? рр.» –  «Дук. Між боями», «На сцені виступає Україна», «Колискова», «Пейзаж. Руїни», «Думи мої… думи», «Україна – відповість», «Музика Пісків».

«Ці полотна – шмат мого життя. Це кров, це страждання. У Пісках, у руїнах будинку культури, я знайшов спочатку вишиванку та дитяче взуття, потім витягнув    з-під завалів бандуру. Вона була покалічена війною, із розірваними струнами» – згадував Тарас Носар.

Подорожуючи Білоруссю та Україною виставка поповнилася портретом Віталія Тіліженка у виконанні запорізької художниці Равіч Еріки, яка написала портрет в останні три дні перед відкриттям виставки в Запоріжжі.

Також в експозиції представлені роботи Марачкіна Алєксєя «Мати Божа Небесної сотні», Анішчинка Владіміра «Село Піски. Донбас» та «Портрет Алеся Черкашина».

IMG_9485Доповнюють експозицію предмети військового побуту, які художники привезли з собою зі Сходу України: прострілена каска, амуніція «Тараса», знайдені в Пісках гільзи та хвости від мін, пошматовані уламками книжки зі зруйнованої бібліотеки, «поранена» бандура з порваними струнами (яка з споконвіків є інструментом вільних співців, оспівувачів славетних героїв української землі, їх великих подвигів, оплакувань їхньої героїчної смерті).

Запрошенні на відкриття виставки переглянули фільм «Білоруси з Україною в серці» режисера та оператора Антося Цялежнікцау.

Під час презентації виставки до слова  були запрошені Анжела Іванівна Душаєва директор Благодійної організації «Міжнародний  фонд «Волошка»», учасник пленеру «Білоруси з Україною в серці» член Національної спілки художників України, український художник із Донецька Тарас Всеволодович Носар, секретар  міської ради Сергій Вікторович Бойко, журналіст, ініціатор відкриття виставки в обласному центрі Світлана Василівна Орел, член громадської організації «Серця Матерів Кіровоградщини» Олена Вікторівна Шпілівенко та інші учасники заходу.

IMG_9461Виставку відкрито за сприяння Благодійної організації «Міжнародний  фонд «Волошка»» (директор Анжела Іванівна Душаєва).

Перевезення виставки здійснено при  підтримці депутата міської ради Дмитра Семеновича Терзова.

Ця виставка це ще одне нагадування усім нам, про те, що на Сході України триває справжня чергова українсько-російська війна,  і що мирне небо над більшою територією нашої України,  під яким спокійно засинають діти, захищене ціною багатьох життів патріотів не лише з України…

 

Олена Степанок – завідувач відділу науково-просвітницької роботи Кіровоградського обласного художнього музею

You must be logged in to post a comment Login