Як підтримати підприємництво в Україні?

Filed under Новини

вирощування грошейРуслан Краплич, консультант з розвитку соціального підприємництва та бізнес-асоціацій (Фундація імені князів-благодійників Острозьких).

У кінці 2018 року з новою актуальністю постає питання: як ефективно підтримати підприємництво в Україні? Якою має стати нова модель такої підтримки?

На початку -90-х років минулого століття чимало іноземних донорів і міжнародних програм технічної допомоги для України намагалися підтримати «бізнес-інкубатори».

Однак,  «бізнес-інкубатори»  є моделлю для роботи з підприємцями на зростаючих ринках з добрим «інвестиційним кліматом». На жаль, в Україні, нині, дещо інші обставини…

До того ж майже всі бізнес-інкубатори, створені за підтримки європейських і північно-американських донорів були невдалими проектами в Україні, частина з яких закривалися достроково (ще до завершення проекту), решта невдовзі по завершенню донорського фінансування.

Якщо взяти до уваги факти надання підтримки для самозайнятості й реанімації підприємництва ВПО на новому місці, після втрати бізнесу на окупованих територіях, з боку МОМ, ПРООН, Карітас (Папська допомога та допомога католицьких країн) інших донорів – більш адекватною може бути підтримка інтеграції самозайнятих і підприємців з числа ВПО з місцевими та регіональними бізнес-асоціаціями через створення Коворкінгів й Акселераторів, у співпраці з місцевим самоврядуванням і державними інституціями (включно з Центрами зайнятості, Університетами, Фондами підтримки підприємництва) на місцевому та регіональному рівнях.

Оскільки, виходячи з ринкових умов, підприємцям і самозайнятим потрібно 1) зберегти впевненість у тому, що варто здійснювати підприємницьку діяльність, беручи на себе відповідальність за виробництво і власні доходи, замість очікування дотацій держави або наступної еміграції в пошуках заробітків за межами України. А також, 2) забезпечити можливість доступу до ресурсів для розвитку підприємництва.

У нашому випадку,

Коворкінги – це не лише 1) обладнані приміщення, але й 2)консалтинговий (в тому числі бухгалтерський) супровід самозайнятих і підприємців, а також 3) залучення місцевих бізнес-партнерів, які стануть замовниками продуктів, які створюються й поширюються на ринки самозайнятими й підприємцями з числа ВПО.

Акселератори – це система 1) відбору, 2) навчань (які проводять діючі успішні підприємці та бізнесмени) та 3) допомога у працевлаштуванні для тимчасово не зайнятих людей з підприємницьким мисленням, 4) створенні продуктів і 5) ринків для підприємців.

Важливо також звернути увагу на забезпечення доброго інформування само зайнятих і підприємців щодо можливостей, які відкривають Коворкінги й Акселератори в партнерстві з бізнес-асоціаціями та місцевою владою. Як і поширення кейсів, що виникатимуть у процесі роботи з такою моделлю.

***

Було б не зайвим передбачити окремий проект (навіть, якщо буде підтримано 9, а не 10 регіональних проектів), який надавав би одночасно 1) консультації з розвитку бізнес-Коворкінгів і Акселераторів для ВПО та  2) зйомку й трансляцію через соціальні мережі та ЗМІ документального фільму ( чи\або 3) набору роликів чи\та курсу документальних вебінарів), поширення якого дозволить місцевій владі та бізнес-асоціаціям реплікувати й розвивати досвід підтримки самозайнятих і підприємців (не лише ВПО) в інших регіонах охоплених і не охоплених проектами, що підтримані МОМ.

You must be logged in to post a comment Login