Залучення через участь: ефективне управління майном у багатоквартирних будинках *

Filed under Новини, Статті

DSC_1236Всіх турбує питання власності. Але завжди його осмислюють належним чином – особливо, співвласники багатоквартирних будинків.
Ми згодні з тим, що висотні будинки часто є джерелами депресії містян. В них концентрується величезна кількість людей (в одному будинку часом можна поселити жителів кількох сіл) – це впливає на стиль відносин між ними. Такий тип житла продукує емоційну роз’єднаність людей, сприяє розвитку безособових, холодних контактів між людьми.
У цьому світі (який стали називати «кам’яними джунглями»), незважаючи на багатолюдність, людина починає відчувати себе самотньою і беззахисною. А особлива беззахисність і пасивність чомусь спостерігається під час порушення прав при отриманні житлово-комунальних послуг. Намагаючись виправити цю ситуацію, представники ГО «Наш дім – Слов’янськ» зробили акцент на спілкування зі співвласниками, а саме – обмін інформацією зі споживачами житлово-комунальних послуг: про форми управління будинком, про те, як є, і як повинно бути за законодавством. Перед набуттям чинності Закону України «Про житлово-комунальні послуг» ми максимально широко поширювали інформацію про нові правила. А подвір’я житлових будинків стали розглядати як центри локальної активності.
Рухаємось до таких будинків, відшукуємо людей, що займають активну життєву позицію, пояснюємо діючі норми, якими запроваджено актуальну термінологію у сфері ЖКГ, розподілено обов’язки між органами державної влади та місцевого самоврядування, а також норми, що визначили порядок регулювання відносин у сфері управління багатоквартирними будинками. До цього спонукав нас громадський інтерес, прагнення збільшувати кількість свідомо-небайдужих співвласників, перетворюючи їх на громадян.
Завжди підштовхуємо до визначення форми управління багатоквартирним будинком, адже якщо мешканцями не прийняте це рішення, виконавчий орган місцевої ради зобов’язаний оголосити і провести такий конкурс у тримісячний строк з дня отримання протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку із проханням призначити управителя.
Якщо співвласники не бажають, аби призначали управителя, але і не в змозі створити ОСББ, пропонуємо зробити такі кроки:
1. Співвласники (ініціативна група) ведуть переговори з тими, хто може надавати житлову послугу, розглядає можливості укладення договору. Згідно зі статтею 10 Закону «Про житлово-комунальні послуги», вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування.
2. Розповідаємо, що послуга з управління включає утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема, прибирання внутрішньо-будинкових приміщень та прибудинкової території.
На загальних зборах, проведених відповідно до Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначається уповноважена співвласниками особа, яка буде підписувати договір та перелік житлових послуг для споживання.
Форми протоколів та звернень допомагає зробити ГО «Наш дім – Слов’янськ»
3. Звертаємо увагу на додатки договору, які є невід’ємною його частиною, відповідно до Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком та Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком (Постанова КМУ №712 від 05.09.2018р.) А саме, це:
додаток 1: “Список співвласників і площа квартир та приміщень, що перебувають у їх власності”;
додаток 2: “Загальні відомості про будинок”;
додаток 3: “Акт приймання-передачі технічної документації на будинок”.
4. Пам’ятаємо, що управителі тарифу не мають, вони формують кошторис на утримання будинку і вартість послуг, яка узгоджується зі співвласниками і фіксується в договорі. Тобто ніхто, крім управителя і співвласників, не впливає на питання формування ціни послуги з управління будинком. При цьому, уважно вивчаємо Додатки до Типового договору, а саме:
додаток 4: “Вимоги до якості послуги з управління будинком”;
додаток 5: “Кошторис витрат на утримання будинку та прибудинкової території”.
5. Не забуваємо, що стаття 8 Закону «Про житлово-комунальні послуги» містить норму про те, що управитель багатоквартирного будинку зобов’язаний щороку звітувати перед споживачами про виконання кошторису витрат та подавати кошторис витрат на поточний рік споживачам на погодження.
6. Уповноважена особа співвласників підписує договір і враховує, що управитель не пізніше, ніж протягом 20 днів з моменту набрання чинності договором управління, складає план здійснення заходів з утримання спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території і поточного ремонту спільного майна будинку, що включає:
– план-графік технічного огляду будинку;
– графік прибирання прибудинкової території;
– графіки проведення дезінсекції та дератизації;
– графік прибирання місць загального користування;
– план-графік поточного ремонту;
– план-графік оглядів димових та вентиляційних каналів;
– інші заходи (у разі необхідності та залежно від наявного обладнання будинку).
У разі ненадання або надання неналежної якості послуги з управління співвласник має право викликати управителя для перевірки її якості, складання акту-претензії. Перевірка якості послуги з управління здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Форми актів– претензії, звернень –допомагає зробити ГО «Наш дім – Слов’янськ».
7. Під час надання послуги з управління управитель забезпечує виконання робіт та послуг з утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території, що входять до кошторису витрат на утримання будинку та прибудинкової території, відповідно до встановлених стандартів, нормативів, норм, порядків і правил щодо кількості та якості житлово-комунальних послуг.
Гарною запорукою в цьому може бути створення органів самоорганізації населення (ОСН), як одного з демократичних інструментів, який, на жаль, дуже мало використовується. Порядок та умови створення теж пояснює ГО «Наш дім – Слов’янськ».
Отже, достатньо трошки більше небайдужості, наполегливості, уваги до своєї власності – і бажання інших жити за рахунок співвласників зменшиться, а прагнення до гідного життя збільшиться.

* Інформаційний бюлетень “НДО-Інформ”№2 (55), 2018

Фьодор Руденко,
учасник проекту «Участь через залучення», ГО «Наш Дім – Слов’янськ»,
м. Слов’янськ, Донецька область

You must be logged in to post a comment Login