Зміни творять люди, або як заклади культури стають центрами місцевої активності задля розвитку громади *

Filed under Новини, Статті

46515953_1794715260650429_5815529028957765632_nЗ чого починається будь-яка історія успіху, і звичайно, моя? Першочергово, зі змін у собі, коли приходить розуміння того, що зміни у твоєму рідному селі, громаді, цілій країні залежать від кожного з нас, кожного небайдужого! Мені не так просто визначити якийсь один факт з моєї роботи, чи логічний її результат, який би охарактеризував мою історію успіху, тому що усі знання, які я отримала завдяки Інституту соціокультурного менеджменту, я використовую і впроваджую в життя.

Перший тренінг «Анімація громадської діяльності», в якому я взяла участь, спонукав мене до проведення тренінгів опираючись на отримані знання. В результаті, така активність сприяла створенню ініціативної групи села Берег. На тренінгу піднімалися проблеми села, і виявилося, що молодь переймається проблемами забруднення території та стихійними сміттєзвалищами. Тому домовилися разом, залучаючи односельчан, місцевих підприємців розчистити територію парку біля Будинку культури та організувати свято до Дня села задля популяризації культурної спадщини, пошуку нових талантів та активізації місцевого населення. Тому вже мої соціальні аніматори розпочали свою роботу, залучивши небайдужих односельчан до прибирання в парку та проведенням першого за останні 10 років – Дня села!

Але цим наша робота не обмежилася, ми виробили правила та принципи нашої діяльності, кожен має свої обов’язки. І молодь почала збирати інформацію серед селян, які зміни вони хочуть бачити у нашому селі шляхом опитування та анкетування. Опитування проводилося серед старших жителів села, а анкетування – серед молоді. Також була проведена зустріч зі старостою, і обговорення з якими саме скаргами на загальні проблеми в селі звертаються до неї мешканці нашого села. Було визначено 3 основні проблем – відсутність доріг (тому що те, що лишилось від них, простіше назвати їх відсутністю), аварійність Будинку культури та відсутність у селі дитячого майданчика.

Проаналізувавши наявні проблеми, ми вирішили зосередити свою діяльність саме на появі в нашому селі дитячого майданчика. Опрацювавши вікові категорії населення, було визначено, що серед 667 осіб, які проживають в нашому селі 98 – це діти. Тому ми підготували презентацію, на якій продемонстрували позитивний результат, який отримає населення при появі дитячого майданчика. Так, буду відвертою, тому що з цією презентацією, ми зверталися і до підприємців, і до влади. Так, звернувшись до старости, прагнули зібрати підприємців нашого села, але нажаль це не вдалося. Тому з кожним говорила окремо при зустрічі, або у телефонній розмові.

Один з підприємців навіть пообіцяв купити декілька елементів, тому почали шукати де замовити, взяли рахунок, але знову ж невдача, слова він так і не дотримав. Тому варто зазначити, що не все вдається з перших спроб, головне не втрачати віру у позитивний результат, у власні сили і в людей, які підтримують, адже разом ми сила! Хочу нагадати, що ми працювали і в парку, який був захаращений сміттям, зарослий парослями різних кущів та зовсім не схожий на парк. І ми досягли успіху. Адже невдовзі завдяки нашій ініціативі та спонсорів, з’явиться дитячий майданчик. Про необхідність дитячого майданчика у нашому селі говорила депутату при зустрічі в усній розмові, але вирішальним стало звернення у соціальній мережі з описом проробленої роботи нашою ініціативною групою та наданням презентації. А ми в свою чергу працюємо над тим, щоб додати до нього лавочки, а в майбутньому плануємо облаштувати і інші місця відпочинку.

Ще одною сферою нашої діяльності стало картування нашого села. Задля цього був проведений міні тренінг «Картування громад», в якому участь взяли 9 осіб. Попрацювавши з теорією розділилися на 2 групи і обговорили ресурси нашого села. Домовилися, що кожен з учасників попрацює над картуванням дома, провівши опитування серед сусідів, порадившись зі старожилами. Тому в результаті було отримано 5 невеличких малюнків-картувань, які об’єднали у 1 чорновий варіант. І знову зібралися усі разом за круглим столом, обговорюючи капітал нашого села і як ми можемо використати його для розвитку, які шляхи співпраці тощо. Ці результати використали у підготовці до свята до Дня села, так як перед очима були і підприємці, які могли стати спонсорами, і таланти, які могли порадувати душу на святі тощо. Приємним виявилося те, що інформація про нашу роботу поширювалася і з’являлися нові бажаючі створити картування своїх сил. 10 серпня, в приміщенні Будинку культури, смт. Смига провела тренінг «Картування громад» серед учасників молодь селища Смига, сіл Студянка, Берег, Шепетин, Мартинівка, Миньківці – разом нараховувалося 26 учасників. Захід тривав 1,5 години.

Картування – це непроста робота, адже це не просто намалювати основні інфраструктурні об’єкти на ватмані, це аналіз існуючих ресурсів, потенціалу, видобуток соціального капіталу та детальний опис цього. І ще роботою нашої ініціативної групи: картуванням рідного села Берег поділилася на заході, організованому бібліотекарями нашої громади, – громадські пікніки «Нашій громаді 2 роки: історії маленьких перемог». Зазначу, що важливо налагоджувати співпрацю у середині громади, мати команду однодумців. Так почало виникати картування нашої Смизької громади. А отримавши знання на третьому етапі навчання в рамках проекту Інституту соціокультурного менеджменту (ІСКМ) «Участь через залучення», а саме тренінгу «Діяльність громадських активістів в епоху діджиталізації» ставлю собі за мету – створення гул карти нашої громади. Для цього 18 листопада 2018 року був проведений тренінг для молоді нашої громади «Діяльність громадських активістів в епоху діджиталізації», на якому домовилися, що кожен попрактикується у створенні Google карти свого села.

Також отриманими знаннями поділилася з бібліотекарями та краєзнавцями нашої громади. Разом обговорювали історичні об’єкти, які варто відзначити на картах, туристичні маршрути… Завдяки ІСКМ з’явилося багато знайомих та друзів по всій Україні, тому коли виникали труднощі з Google картами зверталася за допомогою до Білик Іванни з с. Сутківці Хмельницької області. Іванна допомогла нам у створенні діджитал карти нашого селища, власноруч підготувавши відео-інструкцію що до чого, це була цікава співпраця. Що хочу ще додати, що неформальна освіта сьогодні дає величезні можливості для розвитку. А проект «Участь через залучення», що реалізується Інститутом соціокультурного менеджменту дарує своїм учасникам «крила», а точніше – інструменти змін наших громад! Тому сьогодні очолюю в нашій Смизькій ОТГ, що на Рівненщені, «Курс громадянської освіти для молоді». Це ще один результат моїх навчань.

Все це – результати нашої спільної роботи, і головним своїм успіхом я вважаю довіру і небайдужість людей, які повірили мені, моїм колегам та нашим ініціативам, долучилися до роботи над розвитком свого краю, захотіли змінитися. Ось це – успіх!

* – матеріал із видання Навчання, яке веде до розвитку громад: Досвід двох освітніх проектів Інституту соціокультурного менеджменту

Ірина Гнатюк,

Сільський будинок культури,

с. Берег, Рівненська обл.

hnatiykiryna@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login