Чи кожен має здібності? *

Filed under Статті

Є люди, які схоже, не мають ніяких обдарувань і здібностей. Вони можуть справля­ти враження порожньої склянки. Через те люди схильні чіпляти на них ярлики, на зра­зок “розумово відсталий”, “раніше засуджений”, “старий і немічний”, “душевно хворий”, “не писемний”, “бандит”. Це назви порожнечі, яку люди бачать в іншому. Це тавра, що зосереджують увагу на потребах.

Наслідком цих ярликів є те. що чимало людей у громаді не бачать у цих людях нічо­го, крім ярликів. Ярлики часто засліплюють нас, приховують здібності людей, на яких ці ярлики навішані. Люди виявляються непотрібними. Таким чином ці “обізвані” люди час­то виявляються виштовхнутими з громади, або ж громада відсилає їх до інституцій на ре­абілітацію. щоб вони там отримували допомогу.

Утім, кожна жива людина має якісь обдарування або здібності, які мають цінність для інших. Міцна громада – це місце, де ті обдарування розпізнані, де їм забезпечене ви­користання. Слабка громада – це місце, де чимало людей не можуть застосувати свої об­дарування або виявити свої здібності. У слабких громадах є чимало людей, виштовхнутих за межі громад або заслані до інституцій. Ми часто кажемо, що ці люди потребують допомоги. Вони нужденні. У них не­має чим поділитися. Так нам підказує ярлик.

Наприклад: “Вона вагітна, підліток. Вона потребує порадника, терапії, її треба покла­сти до лікарні. їй необхідна освіта”. Але з другого боку: “Це Мері Сміт. Вона має фантас­тично чарівний голос. Вона потрібна в нашому хорі. їй треба знайти продюсера”.

Її ярлики “вагітна” і “підліток”, кажуть про порожнечу й закликають негайно відштовхнути, ізолювати, здати на лікування. Її ім’я. Мері Сміт, говорить про и обдару­вання й закликає громаду використати її здібності.

Громади, що виростають міцними, самі собою або цілеспрямовано визначають здібності всіх своїх мешканців і забезпечують їх застосування. Однак найміцніші громади – це ті, що можуть розпізнати обдарування людей на маргінесі. залучають їх до життя громади.

У наступній частині цього розділу описано, як обдарування різних людей було розпізнано й пов’язано з життям громади. Також тут розкрито, як громади зміцнюються завдяки розпізнанню й використанню особливих обдарувань і здібностей таких категорій мешканців:

  • Людей із затримками розвитку
  • Людей, що живуть на соціальну допомогу
  • Молоді й людей похилого віку
  • Людей з мистецькими обдаруваннями.

Є ще багато інших людей, які можуть зробити внесок у розбудову громади. І наступні частини розділу просто демонструють тисячі можливих шляхів для участі місцевих людей, їхнього внеску й розвитку їхніх обдарувань, здібностей і навичок. Завдання тих. хто роз­будовує громаду, розширити перелік можливих учасників і розробити методи поєднання цих обдарувань з енергією інших людей, місцевих асоціацій та інституцій.

 

* – джерело:  Джон П. Кретцманн, Джон Л.Макнайт “Розбудова громад за рахунок внутрішніх ресурсів. Шлях до відкриття й мобілізації ресурсів громади”, Київ, 2006 рік

Інститут розвитку внутрішніх ресурсів громади

Інститут вивчення політики

Північно-Західний університет

(переклад на українську мову – Оксана Іванюк та Сергій Іванюк, керівник проекту з перекладу та видання книги – Юрій Третяк, виконавчий директор асоціації агенцій регіонального розвитку України)

Розміщення матеріалу дозволено Асоціацією агенцій регіонального розвитку України.

Українське видання здійснено за підтримки Фонду Чарльза Стюарта Мотта та Міжнародного фонду “Відродження”.

You must be logged in to post a comment Login