Чимало людей, що дістали ярлик інваліда, були витіснені з громади й ізольовані від її магістральної діяльності. Це особливо стосується тих, кого зазвичай відносять до категорії “з затримками розвитку”. У минулому представники установ соціальних служб із найкращих спонукань вирішили, що Найгуманнішою й належною відповіддю на потреби людей з затримками розвитку буде зовсім забрати їх із їхнього теперішнього оточення й оточити спеціально навченими професійними кадрами. Негайним результатом цього процесу стала подальша ізоляція тих людей, які вже е найбільш витісненими на периферію життя своєї громади. Така зросла (і подекуди силоміць) ізольованість нерідко призводить до погіршення стану, застою і навіть розпачливих особистих вчинків, які часто визначають як відхилення в соціальній поведінці.
Але щойно люди з затримками розвитку виходять із штучної ізоляції й повертаються до нормального, відкритого, відповідального соціального стану, яким е тривале щоденне життя громади, тоді ми помічаємо, що життя людей з затримками розвитку може радикально змінитися на краще – наслідок, якого агентства соціальних служб не можуть досягти завдяки своїй традиційній методології, побудованій на “послугах”.
Щоб задокументувати цей нетрадиційний підхід як частину проекту досліджень, започаткованих Центром міських проблем і досліджень політики Північно-Західного університету. було здійснено координовану спробу спрямувати дорослих людей з затримками розвитку в життя громади одного з районів Чикаго. Пішовши назустріч цим зусиллям. Асоціація громади Лоґан сквер, погодилася взяти участь у проекті як господар і координатор.
Нижче наводяться кілька історій, що виникли протягом цих системних спроб, побудованих на співпраці, знову інтегрувати життя й можливості людей з затримками розвитку в життя громади Лоґан сквер.
• Лінда живе в державній інституції й ненавидить її. Мати Лінди Марія звернулася до місцевої організації по допомогу. Коли з’ясувалося, що Лінда любить тварин, організація влаштувала так. що Лінда проводила деякий час протягом кожного тижня у відомому місцевому зоомагазині. Однак домовленість було мало не зруйновано, коли професіонал із інституції сказав власнику зоомагазину, що Лінда має проблеми, які можуть вплинути на її роль у зоомагазині. Власник магазину та його дружина обговорили це й вирішили йти далі, попри сумніви. Замість ізоляції в інституції. Лінда проводила час в оточенні людей. Вона показує покупцям тварин і допомагає з виконанням повсякденних обов’язків. Життя Лінди в інституції нелегке, вона розпачливо прагне піти звідти. Люди в інституції сказали їй. що вона може піти лише у тому випадку, якщо протягом чотирьох місяців не виказуватиме ніякої агресивності. Зважаючи на природу закладу й те. що там відбувалося, це здавалося неможливим. Лінда. и мати, співробітник місцевої організації успішно попрацювали, щоб по-доброму визволити Лінду з інституції.
Віллу за тридцять, він живе вдома з батьками. Вілла представили в місцевій лікарні. Двічі на тиждень він приходить до лікарні й допомагає доставляти пошту. Тут є одна хитрість. Справа в тому, що Вілл не вміє читати. Тож працівни кп канцелярії розробили спеціальні кольорові коди для нього й попросили людей в інших підрозділах лікарні чекати його й наглядати за ним (і своєю поштою). Віллу дуже подобається бути волонтером. Йому подобається носити жилет і емблему волонтера, і він переконаний, що “без мене вони б не впоралися”. Вілл дуже любить побалакати й одного разу виголосив розлогу доповідь про те. як слід реорганізувати канцелярію. Начальник канцелярії стримано взяв цю доповідь до відома. Супервізор відвозить Вілла додому з лікарні й залишається на обід з його родиною, з якою він залюбки розмовляє про Біллове майбутнє.
Клару познайомили з Алісою. Поєднання дуже логічне: Аліса любить коштовності – носить персні на кожному пальці, а Клара раніше торгувала коштовностями. Клара – жвава жінка, яка працює в лікарні, президент клубу свого кварталу, політично активна, розумна й чітка. Аліса – ніжна жінка. смішлива, живе вдома зі старими батьками. Тепер Клара бере її з собою по магазинах або запрошує на обід – нічого складного. Клара дуже зайнята жінка, але знаходить час, щоб проводити з Алісою. Вона також думає над тим, у які справи ще можна залучити Алісу – Клара влаштувала її регістратором на виборах, наприклад. Вона переживає, що буде в Алісою, коли помруть и батьки.
Кожна з цих історій (а є ще чимало прикладів) розповідає про те, що в громаді Лоґан сквер відкрите місце для інвалідів, які зазвичай не можуть знайти такого місця – для них воно зачинене. У деяких із цих місць – наприклад, у церкві, в боулінг-клубі – людині з затримками розвитку раді просто як кожному учаснику, як члену групи. Інші місця у громаді, найчастіше ті, де є специфічна робота, знайшли можливість створити спеціальні вартісні ролі або посади для інвалідів, з якими налагодили партнерство. Наприклад. Маріца стала міс Маріца для дітей з Лютеранського дитячого садка, а Вілл дістає величезне задоволення від того, що працює кур’єром у місцевій лікарні. У всіх цих місцях було бажання прийняти когось, хто, можливо, повільно метикує або навіть створює певні ускладнення: навзаєм за ці незручності люди в районі зрозуміли й оцінили дорогоцінні навички, тепло, приязнь і ентузіазм, які люди з затримками розвитку змогли принести до їхньої громади.
Ця серія координованих зусиль щодо залучення людей з затримками розвитку до міської громади Лоґан сквер у Чикаго надає нам виразну картину можливостей творчої розбудови громади. В ній витіснених людей вивели з ізоляції, повернули до громади, і так, що інші змогли оцінити й відчути віддачу він унікальних обдарувань і здібностей цих людей.
Навіть у нашому швидкозмінному, конкурентному сучасному світі кожна місцева громада завжди має велику кількість потенційно гостинних місць, де обдарування і здібності людей з затримками розвитку можуть бути мобілізовані для процесу розбудови громади.
Замість того, щоб опинитися в оточенні служб, які й далі їх ізолюватимуть і вилучатимуть із суспільства, на наведеній схемі ми бачимо, як люди з затримками розвитку можуть опинитися в самому центрі громади, – внаслідок серії партнерських стосунків, у яких розкриваються й актуалізуються їхні унікальні обдарування й здібності як частина процесу розбудови громади.
Замість того, щоб опинитися в оточенні соціальних служб, які й далі їх ізолюватимуть і вилучатимуть із суспільства, на наведеній схемі ми бачимо, як люди з затримками розвитку можуть опинитися в самому центрі громади. – внаслідок серії партнерських стосунків, у яких розкриваються й актуалізуються їхні унікальні обдарування й здібності як частина процесу розбудови громади.
* – джерело: Джон П. Кретцманн, Джон Л.Макнайт “Розбудова громад за рахунок внутрішніх ресурсів. Шлях до відкриття й мобілізації ресурсів громади”, Київ, 2006 рік
Інститут розвитку внутрішніх ресурсів громади
Інститут вивчення політики
Північно-Західний університет
(переклад на українську мову – Оксана Іванюк та Сергій Іванюк, керівник проекту з перекладу та видання книги – Юрій Третяк, виконавчий директор асоціації агенцій регіонального розвитку України)
Українське видання здійснено за підтримки Фонду Чарльза Стюарта Мотта та Міжнародного фонду “Відродження”.
Розміщення матеріалу дозволено Асоціацією агенцій регіонального розвитку України.
You must be logged in to post a comment Login